progressive 5000m all-time list



(top-10 performers + some additions; indoor times and converted 3 Miles-times are included)






























15:11,2e ( - ) Walter George (GBR)
17.05.1884 London



15:13,0e (?.) Frederic E. Bacon (GBR) - ??.??.1891




15;23,4e (?.) Charles Pearce (GBR) - ??.??.1891




15;23,8e (?.) James Kibblewhite (GBR) + ??.??.1891




15:17,2e (1.) Sidney Thomas (GBR) - ??.??.1892




15:17,4e (?.) William H. Morton (GBR) - ??.??.1892




14:55,4e (1.) Sidney Thomas (GBR) - ??.??.1893




14:56,2e (?.) Charles E. Willers (GBR) - ??.??.1893




15:00,2e (1.) Frederic E. Bacon (GBR) - ??.??.1894




15:02,0e (1.) George Crossland (GBR) - ??.??.1894




15:02,6e (?.) Harry Watkins (GBR) - ??.??.1895






















15:20,8e (?.) Alfred Shrubb (GBR) - Times in 1900??? ??.??.1900




15:29,2 (1.) Charles Bennett (GBR) ???? 22.07.1900 Paris


3 Miles
15:34,5e (2.) John Rimmer (GBR)
22.07.1900 Paris



15:41,0e (3.) Henri Deloge (FRA)
22.07.1900 Paris



15:41,4 (4.) Gaston Raqueneau (FRA)
22.07.1900 Paris



15:41,8e (5.) Jacques Chastanie (FRA)
22.07.1900 Paris



14:49,0 (1.) William Simpson (GBR)
21.12.1901 Auckland


3 Miles
14:25,0 (1.) Alfred Shrubb (GBR)
19.07.1902 Chelmsford


3 Miles
14:17,6 (1.) Alfred Shrubb (GBR)
21.05.1903 London


3 Miles
15:33,3e (1.) Edward Dahl (SWE)
16.09.1906 Stockholm



14:44,8 (1.) Douglas McNicol (GBR)
??.??.1906



3 Miles
15:37,8 (1.) Guy Holdway (GBR)
20.05.1907 Paris



15:40,5e (1.) Alexander Duncan (GBR)
19.08.1907 Stockholm



15:30,0 (?.) Thorild Olsson (SWE)
13.06.1909 Halmstad (SWE)



15:10,0 (1.) Arthur Robertson (GBR)
05.09.1909 Stockholm



15:38,8 (1.) Jean Bouin (FRA)
30.05.1909 Paris, Colombes



14:29,4 (1.) George Bonhag (USA)
??.??.1910



3 Miles; indoor









15:00,2e ( - ) Alfred "Alf" Shrubb (GBR)
13.06.1904 Glasgow

1 3 Miles + 33s
15:01,0 (1.) Johan Svanberg (SWE)
18.08.1907 Stockholm

2
15:01,2 (1.) Arthur J. Robertson (GBR) International 13.09.1908 Stockholm
3
15:23,2 (1.) Jean Bouin (FRA)
21.05.1911 Marseille
NR

15:05,8 (1.) George Bonhag (USA) handicap 25.01.1912 New York

4 indoor
15:07,8 (1.) William Kramer (USA)
02.03.1912 New York


indoor
15:06,4 (1.) Henry Louis Scott (USA) handicap 26.05.1912 New York
AR

15:08,4 (1.) Tel Berna (USA) Eastern Olympic Trials 08.06.1912 Cambridge



15:14,0 (1.) Jean Bouin (FRA)
09.06.1912 Marseille



15:05,0 (q.) Jean Bouin (FRA) Olympic Games/h5 09.07.1912 Stockholm
NR / (1.)
14:36,6 (1.) Hannes Kolehmainen (FIN) Olympic Games 10.07.1912 Stockholm
WR 1
14:36,7 (2.) Jean Bouin (FRA) Olympic Games 10.07.1912 Stockholm
NR 2 OF 14:36,8
15:07,6 (3.) George Hutson (GBR) Olympic Games 10.07.1912 Stockholm

5
15:07,8 (4.) George Bonhag (USA) Olympic Games 10.07.1912 Stockholm

-
14:59,6 (1.) John Zander (SWE) National Championships 18.08.1917 Stockholm
NR 3
15:00,2 (1.) Eric Backman (SWE) handicap 08.08.1918 Göteborg

4
14:57,5 (1.) John Zander (SWE)
17.08.1918 Stockholm
NR 3
14:54,3 (1.) Rudolf Falk (SWE)
21.07.1919 Stockholm
NR 3
14:56,7 (2.) Eric Backman (SWE)
21.07.1919 Stockholm

4
14:59,1 (3.) Alfred "Alf" Halstvedt (NOR)
21.07.1919 Stockholm
NR 5
14:51,0 (1.) Eric Backman (SWE)
31.08.1919 Stockholm
NR 3
14:45,0 (1.) Charles Hunter (USA)
26.06.1920 Pasadena (USA)
AR 3
14:55,6 (1.) Joseph Guillemot (FRA) Olympic Games 17.08.1920 Antwerpen

6
15:00,0 (2.) Paavo Nurmi (FIN) Olympic Games 17.08.1920 Antwerpen

10
14:53,8 (1.) Paavo Nurmi (FIN)
22.05.1921 Göteborg

5
14:35,3 (1.) Paavo Nurmi (FIN) International / 385m track 12.09.1922 Stockholm
WR 1
14:54,6 (1.) Joie Ray (USA)
07.03.1923 New York

7 indoor
14:44,1 (1.) Edwin Wide (FIN/SWE) National Championships 18.08.1923 Stockholm
NR 4
14:28,2 (1.) Paavo Nurmi (FIN) Olympic Test 19.06.1924 Helsinki, ZG
WR 1
14:31,4e (2.) Ville Ritola (FIN) Olympic Games 10.07.1924 Paris, Colombes

2
14:31,0 (1.) Ville Ritola (FIN)
03.02.1925 New York

2 indoor
14:23,2 (1.) Ville Ritola (FIN) Cathedral of St. John Devine-Meeting / 160y track 24.02.1925 New York, MSG
WIR 1 indoor
14:54,9 (1.) Yrjö Jokela (FIN)
13.06.1925 Helsinki

10
14:40,4 (1.) Edwin Wide (SWE)
18.06.1925 Stockholm
NR 5
14:48,9 (2.) Armas Kinnunen (FIN) National Championships 14.08.1926 Tampere (FIN)

7
14:45,3 (1.) Nils Eklöf (SWE)
16.08.1927 Norrköping (SWE)

7
14:39,3 (2.) Eino Purje (FIN)
21.06.1928 Helsinki

5
14:47,2 (1.) Lauri Virtanen (FIN)
10.07.1929 Turku (FIN)

9
14:48,7 (1.) Toivo Loukola (FIN)
17.08.1929 Viipuri (FIN)

10
14:48,1 (1.) Toivo Loukola (FIN)
17.06.1930 Helsinki

10
14:41,5 (2.) Lauri Virtanen (FIN)
27.08.1930 Helsinki

7
14:31,7 (1.) Lauri Lehtinen (FIN)
01.07.1931 Helsinki

3
14:36,3 (1.) Volmari Iso-Hollo (FIN)
07.07.1931 Helsinki

4
14:40,8 (3.) Lauri Virtanen (FIN) National Championships 15.08.1931 Helsinki

9
14:42,8 (1.) Janusz Kusocinski (POL)
18.10.1931 Wien
NR 9
14:16,9 (1.) Lauri Lehtinen (FIN) Olympic Qualification 19.06.1932 Helsinki
WR 1 OF 14:17,0
14:18,3 (2.) Volmari Iso-Hollo (FIN) Olympic Qualification 19.06.1932 Helsinki

2
14:36,8 (3.) Lauri Virtanen (FIN) Olympic Qualification 19.06.1932 Helsinki

5
14:30,0 (2.) Ralph Hill (USA) Olympic Games 05.08.1932 Los Angeles
AR 5
14:36,8 (1.) Roger Rochard (FRA) European Championships 09.09.1934 Torino
NR 10
14:30,8 (2.) Ilmari Salminen (FIN)
12.07.1936 Helsinki

9
14:22,2 (1.) Gunnar Höckert (FIN) Olympic Games 07.08.1936 Berlin
3
14:29,0 (3.) Henry Jonsson (Kälarne) (SWE) Olympic Games 07.08.1936 Berlin
NR 6
14:30,0 (4.) Kohei Murakoso (JPN) Olympic Games 07.08.1936 Berlin
AR 8
14:31,4 (1.) Taisto Mäki (FIN)
15.07.1937 Helsinki

10
14:28,8 (1.) Taisto Mäki (FIN) National Championships 07.08.1937 Viipuri (FIN)

6
14:30,0 (2.) Arvo Askola (FIN) National Championships 07.08.1937 Viipuri (FIN)

10
14:27,4 (1.) Kauko Pekuri (FIN) National Championships 07.08.1938 Helsinki

6
14.28,4 (2.) Ilmari Salminen (FIN) National Championships 07.08.1938 Helsinki

8
14:26,8 (1.) Taisto Mäki (FIN) European Championships 04.09.1938 Paris, Colombes

5
14:27,4 (2.) Henry Jonsson (Kälarne) (SWE) European Championships 04.09.1938 Paris, Colombes
NR 7
14:08,8 (1.) Taisto Mäki (FIN) International 16.06.1939 Helsinki
WR 1
14:16,2 (2.) Kauko Pekuri (FIN) International 16.06.1939 Helsinki

2
14:22,0 (3.) Ilmari Salminen (FIN) International 16.06.1939 Helsinki

5
14:24,2 (1.) Janusz Kusocinski (POL)
18.06.1939 Stockholm
NR 8
14:24,8 (2.) Thore Tillman (SWE)
18.06.1939 Stockholm
NR 8
14:18,8 (2.) Henry (Jonsson) Kälarne (SWE) SWE v. FIN 27.07.1939 Stockholm
NR 5
14:21,2 (3.) Tauno Kurki (FIN)
15.09.1939 Stockholm

6
14:20,6 (1.) Bror Hellström (SWE)
01.08.1940 Helsinki

6
14:22,4 (3.) Veikko Tuominen (FIN)
01.08.1940 Helsinki

10
14:15,8 (1.) Bror Hellström (SWE)
28.09.1941 Stockholm
NR 2
14:18,2 (2.) Arne Andersson (SWE)
28.09.1941 Stockholm

5
13:58,1 (1.) Gunder Hägg (SWE) National 20.09.1942 Göteborg
WR 1
14:11,4 (1.) Viljo Akseli Heino (FIN)
20.06.1944 Helsinki

3
14:19,8 (2.) Gösta Jacobsson (SWE)
20.06.1944 Helsinki

10
14:09,6 (1.) Viljo Akseli Heino (FIN)
17.09.1944 Göteborg

3
14:08,6 (1.) Sydney Wooderson (GBR) European Championships 23.08.1946 Oslo
NR 2
14:14,0 (2.) Willem "Wim" Slijkhuis (NED) European Championships 23.08.1946 Oslo
NR 5
14:08,2 (1.) Emil Zátopek (TCH)
25.06.1947 Praha
NR 2
14:14,2 (1.) Gaston Étienne Ghislaine Reiff (BEL)
16.06.1948 Bruxelles
NR 7
14:13,2 (1.) Erik Ahldén (SWE)
21.07.1948 Gävle (SWE)

6
14:13,2 (2.) Väinö Koskela (FIN)
15.07.1949 Turku (FIN)

7
14:06,2 (1.) Emil Zátopek (TCH)
02.08.1950 Helsinki
NR 2
14:03,0 (1.) Emil Zátopek (TCH) European Championships 26.08.1950 Bruxelles
NR 2
14:06,6 (1.) Herbert Schade (FRG) National 08.06.1952 Nienburg (FRG)
NR 3
14:08,8 (1.) Vladimir Kasanzew (URS) Olympic Qualification 02.07.1952 Leningrad
NR 6
14:12,2 (2.) Aleksandr Anufriyev (URS) Olympic Qualification 02.07.1952 Leningrad
NR 8
14:07,4 (2.) Alain Mimoun (ALG/FRA) Olympic Games 24.07.1952 Helsinki
NR 4
13:58,8 (1.) Alexandr Anufriyev (URS)
06.06.1953 Moskva
NR 2
14:07,4 (?.) Jozsef Kovacs (HUN)
19.07.1953 Warszawa
NR 5
14:04,0 (2.) Vladimir Petrovich Kuts (URS) International Youth Games 05.08.1953 Bucaresti

4
14:04,2 (3.) Jozsef Kovacs (HUN) International Youth Games 05.08.1953 Bucaresti
NR 5
14:02,2 (1.) Vladimir Petrovich Kuts (URS) National Championships 27.08.1953 Moskva

3
14:02,6 (1.) Douglas Alistair Gordon Pirie (GBR) GER v. GBR 29.08.1953 Berlin
NR 4
14:01,2 (1.) Jozsef Kovacs (HUN) HUN v. URS 20.09.1953 Budapest
NR 3
13:57,2 (1.) Emil Zátopek (TCH) International 30.05.1954 Paris, Colombes
WR 1
13:56,6 (1.) Vladimir Kuts (URS) European Championships 29.08.1954 Bern
WR 1
14:08,8 (2.) Christopher "Chris" Chataway (GBR) European Championships 29.08.1954 Bern

11
13:57,0 (1.) Emil Zátopek (TCH) International 03.09.1954 Stockholm
NR 2
13:51,6 (1.) Christopher "Chris" Chataway (GBR) London v. Moskva 13.10.1954 London, WC
WR 1
13:51,7 (2.) Vladimir Petrovich Kuts (URS) London v. Moskva 13.10.1954 London, WC
NR 2 OF 13:51,8
13:51,2 (1.) Vladimir Petrovich Kuts (URS) TCH v. URS 23.10.1954 Praha
WR 1
13:55,2 (1.) Jerzy Chromik (POL) World Youth Games 06.08.1955 Warszawa
NR 4
13:56,6 (2.) Sándor Iharos (HUN) World Youth Games 06.08.1955 Warszawa

4
13:57,6 (3.) Jozsef Kovacs (HUN) World Youth Games 06.08.1955 Warszawa
6
14:01,0 (3.) Ernö Beres (HUN) International 20.08.1955 Budapest

9
14:01,8 (5.) Hubert Berta (HUN) International 20.08.1955 Budapest

10
13:50,8 (1.) Sándor Iharos (HUN) HUN v. POL 10.09.1955 Budapest
WR 1
13:46,8 (1.) Vladimir Kuts (URS) 10th anniversary meeting of the AK Partizan and AK Crvena clubs 18.09.1955 Beograd
WR 1
13:40,6 (1.) Sándor Iharos (HUN) National Championships 23.10.1955 Budapest
WR 1
13:53,2 (2.) Laszlo Tábóri (HUN) National Championships 23.10.1955 Budapest

4
13:59,0 (3.) Miklós Szabó II (HUN) National Championships 23.10.1955 Budapest

10
13:57,2 (1.) Derek Ibbotson (GBR) International 01.07.1956 Beograd

7
13:36,8 (1.) Douglas Alistair Gordon Pirie (GBR) International 19.06.1956 Bergen (NOR)
WR 1
13:39,6 (2.) Vladimir Kuts (URS) International 19.06.1956 Bergen (NOR)
NR 2
13:51,0 (2.) Jerzy Chromik (POL) POL v. HUN 07.07.1956 Poznan (POL)
NR 4
13:54,4 (2.) Miklós Szabó II (HUN) SWE v. HUN 01.09.1956 Stockholm

7
13:54,4 (3.) Derek Ibbotson (GBR) Olympic Games 28.11.1956 Melbourne

8
13:56,8 (1.) Murray Halberg (NZL)
09.02.1957 Auckland
AR 9
13:55,8 (1.) Zdzislaw Krzyszkowiak (POL) Internationales des ASV Köln 31.07.1957 Köln

9
13:51,8 (1.) Miklós Szabó II (HUN) International 04.08.1957 Moskva

6
13:52,0 (2.) Friedrich Janke (GDR) International 04.08.1957 Moskva
NR 7
13:54,2 (3.) Allan Lawrence (AUS) International 04.08.1957 Moskva
NR 10
13:38,0 (1.) Vladimir Kuts (URS) International 06.10.1957 Praha
NR 2
13:35,0 (1.) Vladimir Kuts (URS) Pre-Olympic Meeting 13.10.1957 Roma, SO
WR 1
13:53,4 (1.) Zdzislaw Krzyszkowiak (POL) National Championships 20.07.1958 Bydgoszcz (POL)

8
13:52,2 (2.) Miroslav Jurek (TCH) International 28.08.1958 Göteborg
NR 7
13:53,2 (1.) Zdzislaw Krzyszkowiak (POL) East. Service Championships / Armee Spartakiade 25.09.1958 Erfurt

9
13:51,8 (1.) Matti Huttunen (FIN)
23.06.1959 Helsinki
NR 7
13:46,8 (1.) Friedrich Janke (GDR) NOR v. GER 16.07.1959 Oslo
NR 4
13:47,6 (1.) Jozsef Kovacs II (HUN) National Championships 21.08.1959 Budapest

5
13:42,4 (1.) Friedrich Janke (GDR) GDR v. POL 05.09.1959 Berlin, Ost

4
13:44,4 (2.) Kazimierz Zimny (POL) GDR v. POL 05.09.1959 Berlin, Ost
NR 5
13:48,4 (3.) Hans Grodotzki (GDR) GDR v. POL 05.09.1959 Berlin, Ost

7
13:47,8 (1.) Stanley Eldon (GBR) FIN v. GBR? 15.09.1959 Turku (FIN)

7
13:43,4 (1.) Murray Halberg (NZL) Olympic Games 02.09.1960 Roma, SO
AR 5
13:44,8 (2.) Hans Grodotzki (GDR) Olympic Games 02.09.1960 Roma, SO

7
13:38,1 (1.) Pyotr Bolotnikov (URS)
07.10.1960 Kiyev

3 OF 13:38,2
13:35,2 (1.) Murray Halberg (NZL) International 25.07.1961 Stockholm
AR 2
13:39,2 (2.) Barry Magee (NZL) International 25.07.1961 Stockholm

5
13:43,8 (1.) Bruce Kidd (CAN) Compton Invitational 02.06.1962 Compton (USA)
AR 8
13:45,0 (1.) James "Jim" Beatty (USA)
24.08.1962 Turku (FIN)
NR 11
13:41,6 (1.) Ronald "Ron" Clarke (AUS)
22.01.1964 Melbourne
NR 7
13:38,0 (1.) Robert "Bob" Schul (USA) Compton Invitational 05.06.1964 Compton (USA)
AR 4
13:40,0 (2.) William "Bill" Baillie (NZL) Compton Invitational 05.06.1964 Compton (USA)

7
13:39,0 (2.) Ronald "Ron" Clarke (AUS) International 23.06.1964 Zürich
NR 6
13:34,8 (1.) Ronald "Ron" Clarke (AUS) National 16.01.1965 Hobart (AUS)
WR 1
13:33,6 (1.) Ronald "Ron" Clarke (AUS) International 01.02.1965 Auckland
WR 1
13:25,8 (1.) Ronald "Ron" Clarke (AUS) Compton Invitational 04.06.1965 Los Angeles, Compton
WR 1
13:34,4 (1.) Michel Jazy (FRA)
06.06.1965 Lorient (FRA)
AR 2
13:29,0 (1.) Michel Jazy (FRA) International 11.06.1965 Paris
AR 2
13:27,6 (1.) Michel Jazy (FRA) World Games 30.06.1965 Helsinki
AR 2
13:28,2 (2.) Hezekiah Kipchoge Keino (KEN) World Games 30.06.1965 Helsinki
AR 3
13:33,0 (4.) Michael "Mike" Wiggs (GBR) World Games 30.06.1965 Helsinki
NR 4
13:37,4 (5.) Thor Helland (NOR) World Games 30.06.1965 Helsinki
NR 9
13:37,8 (6.) Bengt Nåjde (SWE) World Games 30.06.1965 Helsinki
NR 10
13:26,2 (1.) Hezekiah Kipchoge Keino (KEN) International 02.07.1965 Turku (FIN)
AR 2
13:34,8 (3.) Gaston Roelants (BEL) Stockholm Games 06.07.1965 Stockholm
NR 5
13:20,4 (1.) Ronald "Ron" Clarke (AUS) AAA Championships 10.07.1965 London

1 3 Miles + 28,0s
13:30,0 (1.) Siegfried Herrmann (GDR)
11.08.1965 Potsdam (GDR)
NR 4
13:24,2 (1.) Hezekiah Kipchoge Keino (KEN) International 30.11.1965 Auckland
WR 2
13:37,2 (2.) John Coyle (AUS) 18.01.1966 Geelong (AUS)

14
13:21,0 (1.) Gerald "Gerry" Lindgren (USA)
14.05.1966 Seattle (USA)

2 3 Miles + 28,0s
13:36,2 (1.) Keisuke Sawaki (JPN)
22.06.1966 London
AR 10
13:16,6 (1.) Ronald "Ron" Clarke (AUS) International 05.07.1966 Stockholm
WR 1
13:24,8 (1.) Harald Norpoth (FRG) Internationales Abendsportfest des ASV Köln 07.09.1966 Köln
AR 3
13:34,8 (1.) Anatoliy Makarov (URS)
04.09.1967 Kiyev
NR 9
13:29,6 (1.) Jean Wadoux (FRA) 13.06.1968 Paris, JB

6
13:29,2 (1.) Lájos Mecsér (HUN) International / DN Galan 03.07.1968 Stockholm

6
13:30,8 (3.) Mohamed Gammoudi (TUN) International / DN Galan 03.07.1968 Stockholm
NR 9
13:33,0 (4.) Ahmed Zammel (TUN) International / DN Galan 03.07.1968 Stockholm

11
13:33,0 (5.) Keisuke Sawaki (JPN) International / DN Galan 03.07.1968 Stockholm
AR 12
13:33,0 (1.) Jürgen May (GDR/FRG) International 02.07.1969 Stockholm

13
13:28,96 (1.) Richard "Dick" Taylor (GBR) GBR v. USA 13.08.1969 London, WC
NR 6 HT 13:29,0
13:26,2 (1.) Richard "Dick" Taylor (GBR)
13.06.1970 Edinburgh
5
13:29,6 (2.) Ian McCafferty (GBR)
13.06.1970 Edinburgh

8
13:28,0 (1.) Jean Wadoux (FRA) FRA v. USA 08.07.1970 Paris, Colombes
7
13:22,8 (1.) Ian Stewart (GBR) Commonwealth Games 25.07.1970 Edinburgh
AR 2
13:23,4 (2.) Ian McCafferty (GBR) Commonwealth Games 25.07.1970 Edinburgh

4
13:29,8 (4.) Allan Rushmer (GBR) Commonwealth Games 25.07.1970 Edinburgh

11
13:28,0 (1.) David "Dave" Bedford (GBR) Bruno-Zauli-Memorial 20.05.1971 Roma

10
13:22,2 (1.) David "Dave" Bedford (GBR)
12.06.1971 Edinburgh
AR 2
13:24,6 (1.) Emiel Puttemans (BEL) Internationales Sportfest des LC Bonn 11.09.1971 Bonn (FRG)
NR 6
13:22,8 (1.) Steve Prefontaine (USA) Olympic Trials 09.07.1972 Eugene (USA)
AR 4
13:17,21 (1.) David "Dave" Bedford (GBR) AAA Championships 14.07.1972 London, CP
AR 2
13:19,8 (2.) Ian McCafferty (GBR) AAA Championships 14.07.1972 London, CP

3
13:26,0 (4.) Mariano Haro (ESP) AAA Championships 14.07.1972 London, CP
NR 10
13:19,0 (1.) Lasse Virén (FIN) FIN v. ESP v. GBR 25.07.1972 Helsinki
NR 3
13:20,0 (1.) Emiel Puttemans (BEL) National 24.08.1972 Bruxelles
NR 5
13:22,4 (1.) Gianni del Buono (ITA) Bruno-Zauli-Memorial 13.09.1972 Roma
NR 7
13:16,4 (1.) Lasse Virén (FIN) International 14.09.1972 Helsinki
WR 1
13:13,0 (1.) Emiel Puttemans (BEL) International 20.09.1972 Bruxelles
WR 1
13:21,4 (1.) Steven Roland "Steve" Prefontaine (USA) AAU Championships 16.06.1973 Bakersfield (USA)

7 3 Miles + 28,0s
13:22,4 (2.) Steven Roland "Steve" Prefontaine (USA) World Games 27.06.1973 Helsinki
AR -
13:23,2 (3.) Paul Mose (KEN) World Games 27.06.1973 Helsinki
AR 10
13:20,49 (1.) Harald Norpoth (FRG) FRG v. USA v. SUI 12.07.1973 München

6 OF 13:20,6
13:18,33 (2.) Dick Quax (NZL) (1) International (r1) 07.08.1973 Stockholm

5
13:14,4 (1.) Benjamin "Ben" Jipcho (KEN) Commonwealth Games 29.01.1974 Christchurch
AR 2
13:14,6 (2.) Brendan Foster (GBR) Commonwealth Games 29.01.1974 Christchurch

3
13:19,4 (1.) Steven Roland "Steve" Prefontaine (USA) Hayward Restoration 08.06.1974 Eugene (USA)

8 3 Miles + 28,0s
13:20,0 (2.) Frank Shorter (USA) Hayward Restoration 08.06.1974 Eugene (USA)

10 3 Miles + 28,0s
13:20,54 (1.) Knut Kvalheim (NOR) Top Games 26.06.1974 Helsinki

12
13:21,87 (2.) Steven Roland "Steve" Prefontaine (USA) Top Games 26.06.1974 Helsinki

-
13:17,2 (1.) Enn Syellik (URS) Runners Day 28.06.1976 Podolsk (URS)
NR 7
13:18,0 (2.) Boris Kuznyetsov (URS) Runners Day 28.06.1976 Podolsk (URS)

8
13:13,10 (1.) Dick Quax (NZL) (1) International / July Games 05.07.1976 Stockholm
AR 2
13:13,69 (2.) Klaus-Peter Hildenbrand (FRG) International / July Games 05.07.1976 Stockholm
NR 3
13:17,27 (3.) Rodney "Rod" Dixon (NZL) International / July Games 05.07.1976 Stockholm

10
13:12,86 (1.) Dick Quax (NZL) (1) Dagens Nyheter Galan 05.07.1977 Stockholm
WR 1
13:13,88 (2.) Karl Fleschen (FRG) Dagens Nyheter Galan 05.07.1977 Stockholm

4
13:14,54 (3.) Peter Weigt (FRG) Dagens Nyheter Galan 05.07.1977 Stockholm

6
13:16,00 (1.) Martin "Marty" Liquori (USA) Weltklasse in Zürich 24.08.1977 Zürich
AR 8
13:13,82 (1.) Miruts Yifter (ETH) World Cup 04.09.1977 Düsseldorf
AR 4
13:15,06 (2.) Martin "Marty" Liquori (USA) World Cup 04.09.1977 Düsseldorf
AR 9
13:08,4 (1.) Henry Rono (KEN) Triangular Meet 08.04.1978 Berkeley (USA)
WR 1
13:15,0 (1.) Ilie Floroiu (ROM) National Championships 23.07.1978 Bucaresti
NR 11
13:15,6 (1.) Valeriy Abramov (URS) Pravda 08.06.1979 Sochi (URS)
NR 10
13:12,29 (1.) Suleiman Nyambui Muyaja (TAN) International 18.06.1979 Stockholm
NR 2
13:13,32 (2.) Markus Ryffel (SUI) International 18.06.1979 Stockholm
NR 5
13:10,40 (1.) Hansjörg Kunze (GDR) International 09.09.1981 Rieti (ITA)
AR 2
13:11,99 (2.) Valeriy Abramov (URS) International 09.09.1981 Rieti (ITA)
NR 3
13:13,47 (3.) Thomas Wessinghage (FRG) International 09.09.1981 Rieti (ITA)
NR 8
13:06,20 (1.) Henry Rono (KEN) International 13.09.1981 Knarvik (NOR)
WR 1
13:12,91 (1.) Matt Centrowitz (USA) Prefontaine Classic 05.06.1982 Eugene (USA)
AR 6
13:09,50 (1.) Peter Koech (KEN) Dagens Nyheter Galan 06.07.1982 Stockholm

2
13:11,93 (3.) Alberto Salazar (USA) Dagens Nyheter Galan 06.07.1982 Stockholm
AR 4
13:00,41 (1.) David Moorcroft (GBR) Bislett Games 07.07.1982 Oslo
WR 1
13:12,54 (2.) Werner Schildhauer (GDR Weltklasse in Zürich 18.08.1982 Zürich

8
13:12,78 (3.) Thomas Wessinghage (FRG) Weltklasse in Zürich 18.08.1982 Zürich
NR 9
13:07,29 (1.) Wodajo Bulti (ETH) International 16.09.1982 Rieti (ITA)
NR 3
13:07,70 (2.) António Leitào (POR) International 16.09.1982 Rieti (ITA)
NR 4
13:08,54 (1.) Fernando Mamede (POR) International 17.09.1983 Tokyo

5
13:04,78 (1.) Saïd Aouita (MOR) Meeting International di Atletica Leggera 13.06.1984 Firenze
AR 2
13:07,54 (2.) Markus Ryffel (SUI) Olympic Games 11.08.1984 Los Angeles
NR 4
13:11,50 (4.) Timothy "Tim" Hutchings (GBR) Olympic Games 11.08.1984 Los Angeles

10
13:04,52 (1.) Saïd Aouita (MOR) Oslo Games 27.06.1985 Oslo
AR 2
13:00,40 (1.) Saïd Aouita (MOR) Bislett Games / GP 27.07.1985 Oslo
WR 1
13:01,15 (2.) Sydney Maree (RSA/USA) Bislett Games / GP 27.07.1985 Oslo
AR 3
13:10,06 (3.) Alberto Cova (ITA) Bislett Games / GP 27.07.1985 Oslo
NR 10
12:58,39 (1.) Saïd Aouita (MOR) Golden Gala / GP 22.07.1987 Roma, SO
WR 1
13:04,24 (1.) Yobes Ondieki (KEN) Bislett Games / GP 01.07.1989 Oslo
NR 4
13:07,79 (1.) Arturo Barrios (MEX) Royal Mail Parcels Games 14.07.1989 London, CP
AR 9
13:05,59 (1.) Salvatore Antibo (ITA) Golden Gala / GP 18.07.1990 Bologna (ITA)
NR 5
13:08,51 (1.) Mohamed Issangar (MOR) Parcelforce Games 20.07.1990 London, CP

11
13:01,82 (1.) Yobes Ondieki (KEN) Weltklasse in Zürich / GP 07.08.1991 Zürich
NR 4
13:09,03 (1.) Dieter Baumann (FRG/GER) Meeting Expo `92 / GP 06.06.1992 Sevilla
NR 13
13:00,93 (1.) Moses Kipkore Kiptanui (KEN) Memorial Van Damme / GP 28.08.1992 Bruxelles
NR 3
13:04,67 (1.) Khalid Skah (MOR) Weltklasse in Zürich / GP 04.08.1993 Zürich

6
13:05,14 (3.) Richard Chelimo (KEN) Weltklasse in Zürich / GP 04.08.1993 Zürich

7
13:05,39 (4.) Haile Gebrselassie (ETH) Weltklasse in Zürich / GP 04.08.1993 Zürich
NR 8
13:02,75 (1.) Ismael Kirui (KEN) World Championships 16.08.1993 Stuttgart

6
13:03,17 (2.) Haile Gebrselassie (ETH) World Championships 16.08.1993 Stuttgart
NR 7
13:05,40 (3.) Fita Bayissa (ETH) World Championships 16.08.1993 Stuttgart

10
12:56,96 (1.) Haile Gebrselassie (ETH) Adriaan Paulen Memorial 04.06.1994 Hengelo (NED)
WR 1
13:02,93 (2.) Robert "Bob" Kennedy (USA) Bislett Games / Golden Four 22.07.1994 Oslo
8
13:03,36 (3.) Brahim Lahlafi (MOR) Bislett Games / Golden Four 22.07.1994 Oslo

10
13:00,54 (1.) Khalid Skah (MOR) Meeting BNP d' Athletisme 08.07.1994 Villeneuve d'Ascq

4
13:03,85 (1.) Noureddine Morceli (ALG) Weltklasse in Zürich / Golden Four 17.08.1994 Zürich
NR 11
12:55,30 (1.) Moses Kipkore Kiptanui (KEN) Golden Gala / GP 08.06.1995 Roma, SO
WR 1
12:56,15 (2.) Daniel Kipngetich Komen (KEN) Golden Gala / Golden Four 08.06.1995 Roma, SO

2
12:57,23 (3.) Worku Bikila (ETH) Golden Gala / Golden Four 08.06.1995 Roma, SO

4
12:44,39 (1.) Haile Gebrselassie (ETH) Weltklasse in Zürich / Golden Four 16.08.1995 Zürich
WR 1
13:01,72 (2.) Dieter Baumann (FRG/GER) Weltklasse in Zürich / Golden Four 16.08.1995 Zürich
NR 9
12:50,80 (1.) Salah Hissou (MOR) Golden Gala / Golden Four 05.06.1996 Roma, SO
NR 2
12:53,72 (2.) Philip Mosima (KEN) Golden Gala / Golden Four 05.06.1996 Roma, SO
NR 3
12:54,85 (3.) Moses Kipkore Kiptanui (KEN) Golden Gala / Golden Four 05.06.1996 Roma, SO

4
12:59,19 (4.) Thomas "Tom" Nyariki (KEN) Golden Gala / Golden Four 05.06.1996 Roma, SO

8
12:51,60 (1.) Daniel Kipngetich Komen (KEN) Dagens Nyheter Galan / GP 08.07.1996 Stockholm
NR 3
12:58,75 (2.) Robert "Bob" Kennedy (USA) Dagens Nyheter Galan / GP 08.07.1996 Stockholm
AR 8
12:45,09 (1.) Daniel Kipngetich Komen (KEN) Weltklasse in Zürich / Golden Four 14.08.1996 Zürich
NR 2
12:54,72 (3.) Paul Kibii Tergat (KEN) Weltklasse in Zürich / Golden Four 14.08.1996 Zürich

5
12:55,76 (4.) Khalid Boulami (MOR) Weltklasse in Zürich / Golden Four 14.08.1996 Zürich

7
12:58,21 (5.) Robert "Bob" Kennedy (USA) Weltklasse in Zürich / Golden Four 14.08.1996 Zürich
AR 9
12:55,94 (1.) Thomas "Tom" Nyariki (KEN) Dagens Nyheter Galan / GP 07.07.1997 Stockholm

7
12:41,86 (1.) Haile Gebrselassie (ETH) Weltklasse in Zürich / Golden Four 13.08.1997 Zürich
WR 1
12:44,90 (2.) Daniel Kipngetich Komen (KEN) Weltklasse in Zürich / Golden Four 13.08.1997 Zürich
NR 2
12:49,87 (3.) Paul Kibii Tergat (KEN) Weltklasse in Zürich / Golden Four 13.08.1997 Zürich

3
12:53,41 (4.) Khalid Boulami (MOR) Weltklasse in Zürich / Golden Four 13.08.1997 Zürich

5
12:54,70 (5.) Dieter Baumann (FRG/GER) Weltklasse in Zürich / Golden Four 13.08.1997 Zürich
AR 7
12:56,29 (6.) Paul Koech (KEN) Weltklasse in Zürich / Golden Four 13.08.1997 Zürich

10
12:39,74 (1.) Daniel Kipngetich Komen (KEN) Memorial Van Damme / Golden Four 22.08.1997 Bruxelles
WR 1
12:39,36 (1.) Haile Gebrselassie (ETH) Ericsson-Grand Prix / GP II 13.06.1998 Helsinki
WR 1
12:53,84 (1.) Assefa Mezegebu (ETH) Memorial Van Damme / Golden League 28.08.1998 Bruxelles

7
12:55,86 (3.) Benjamin Limo (KEN) Weltklasse in Zürich / Golden League 01.08.1999 Zürich

10
12:50,86 (1.) Ali Saïdi-Sief (ALG) Golden Gala / Golden League 30.06.2000 Roma, SO
NR 5
12:54,07 (2.) Sammy Kipketer (KEN) Golden Gala / Golden League 30.06.2000 Roma, SO

9
12:49,28 (1.) Brahim Lahlafi (MOR) Memorial Van Damme / Golden League 25.08.2000 Bruxelles
NR 4
12:49,71 (2.) Mohammed Mourhit (MOR/BEL) Memorial Van Damme / Golden League 25.08.2000 Bruxelles
AR 5
12:48,81 (1.) Stephen Cherono (KEN) Golden Spike / Super GP 12.06.2003 Ostrava (TCH)

3
12:50,24 (2.) Hicham El Guerrouj (MOR) Golden Spike / Super GP 12.06.2003 Ostrava (TCH)

7
12:52,26 (1.) Kenenisa Bekele (ETH) Bislett Games / Golden League 27.06.2003 Oslo

10
12:49,61 (1.) Kenenisa Bekele (ETH) Norwich Union Grand Prix 20.02.2004 Birmingham
WIR 5 indoor
12:37,35 (1.) Kenenisa Bekele (ETH) Fanny Blankers-Koen Games / GP 31.05.2004 Hengelo (NED)
WR 1
12:46,53 (1.) Eliud Kipchoge (KEN) Golden Gala / Golden League 02.07.2004 Roma, SO

4
12:47,04 (2.) Sileshi Sihine (ETH) Golden Gala / Golden League 02.07.2004 Roma, SO

5
12:50,25 (2.) Abderrahim Goumri (MOR) Memorial Van Damme / Golden League 26.08.2005 Bruxelles

11
12:48,66 (2.) Isaac Kiprono Songok (KEN) Weltklasse in Zürich / Golden League 18.08.2006 Zürich

6
12:50,55 (1.) Moses Ndiema Masai (KEN) ISTAF / Golden League 01.06.2008 Berlin

13
12:46,81 (1.) Dejene Gebremeskel (ETH) Gaz de France / Diamond League 06.07.2012 Paris, SD

5
12:47,53 (2.) Hagos Gebrhiwet (ETH) Gaz de France / Diamond League 06.07.2012 Paris, SD

7
12:48,64 (3.) Isiah Kiplangat Koech (KEN) Gaz de France / Diamond League 06.07.2012 Paris, SD

8
12:48,77 (4.) Yenew Alamirew (ETH) Gaz de France / Diamond League 06.07.2012 Paris, SD

10


















(1) full name: Theodorus Jacobus Leonardus Quax





















indoor competition