Dieter Baumann


born 09.02.1965 in Blaustein (FRG)


















LG Alb-Donau (1981-' 86); VfL Waiblingen (1987 - 1990); LG Bayer Leverkusen (1991 - 1996); TSV Bayer Leverkusen (1997 – 2000); LAV Tübingen (2001 - )


































21.06.1981 Flein (FRG)
3000m 9:25,4 (?.)


1982





??.??.1982

3000m 8:51,6 (?.)


30.07.1982 Heidenheim (FRG) National Junior Championships/h2 3000m 8:43,15 (q.)
(1.) / +0,05s

D. Schwarz, FRG (q.); M. Heist, FRG (q.); B. Baten (q.); D. Sauer, FRG (q.); R. Poth, FRG (q.); H. Goerke, FRG (q.); R. Lenz, FRG (n.); W. Gimmnich, FRG (n.); R. Heinbach, FRG (n.); H-J- Läbritz, FRG (n.); V. Kühnle, FRG (n.); T. Pieper, FRG (n.); K. Weirich, FRG (n.); K. Michel, FRG (n.); B. Dönges, FRG (n.); H. Esser, FRG (dnf)


01.08.1982 Heidenheim (FRG) National Junior Championships 3000m 8:41,97 (4.)
-14,10s

S. Brand, FRG (1.); D. Schwarz, FRG (2.); M. Heist, FRG (3.); M. Zirbs, FRG (5.); S. Rohaly, FRG (6.); J. Barsch, FRG (7.); C. Sutter, FRG (8.); H. Goerke, FRG (9.); M: Baumgarten, FRG (10.); A. Blach, FRG (11.); A. Bader, FRG (12.); R. Poth, FRG (dnf)


05.09.1982 Pliezhausen (FRG) Württemberg v. Südtirol v. AUT Junior 3000m 8:36,66 (2.)



Irrera, ITA (1.); Toson, ITA (3.); Hacker, AUT (4.)


15.09.1982 Vöhringen (FRG)
2000mSt 6:09,2 (2.)


??.??.1982

5000m 15:42,96 (?.)


??.??.1982

1500m 4:03,75 (?.)


1983





23.01.1983 Sindelfingen BW Junior A Indoor Championships 3000m(i) 8:47,41 (1.)


06.02.1983 Murrhardt (FRG) Baden-Württemberg XC Junior A Championships (c) (1.)


20.02.1983 Düsseldorf National Junior Indoor Championships 3000m(i) 8:26,17 (1.)
+0,86s

K-H. Tangelder, FRG (2.); M. Heist, FRG (3.); A. Hardy, FRG (4.); F. Mäusner, FRG (5.); B. Dönges, FRG (6.); A. Wehmeier, FRG (7.); F. List, FRG (8.); V. Reiners, FRG (9.); R. Klauck, FRG (10.); H-B. Bürger, FRG (11.); M. Baumgarten, FRG (12.); T. Otten, FRG (13.); T. Ilg, FRG (14.); S. Maser, FRG (15.); H-J. Däbritz, FRG (16.)


27.02.1983 Ahlen/H (FRG) National Jugend A XC Championships 3,2km(c) 10:28,5 (1.)



S. Brand, FRG (2.); A. Hardy, FRG (3.); F. List, FRG (4.); V. Werner, FRG (5.); K. Klein, FRG (6.); K. Jütten, FRG (7.); V. Reiners, FRG (8.)


20.03.1983 Kusterdingen (FRG) WLV Junior A XC Championships 5,4km(c) 18:39 (1.)


23.04.1983 Biberach (FRG) Baden-Württemberg Junior A Championships 5000m 15:25,7 (1.)


08.05.1983 Ulm (FRG) Kreismeisterschaften 800m 1:55,6 (1.)
Kreis Jug-Rek

Nieß, FRG (2.); Denzel, FRG (3.) / Photo: Schw. Zeit. (Ulm)1983


08.05.1983 Ulm (FRG) Kreismeisterschaften Jugend A 1500m 4:19,3 (1.)
8.?

P. Veser, FRG (2.); Göttinger, FRG (3.)


08.05.1983 Ulm (FRG) Kreismeisterschaften 1500m (4.)
7.? ?????
21.05.1983 Fürth (FRG)
3000m 8:19,83 (1.)


22.05.1983 Innsbruck ( - - - D. Baumann) 4x400m ~51 ( - )
3:37,69 (1.)
28.05.1983 Rommelshausen (FRG) Pokal-Vorrunde Jugend (Gruppe 1) 800m (1.)


28.05.1983 Rommelshausen (FRG) Pokal-Vorrunde Jugend (Gruppe 1) 3000m (1.)


11.06.1983 Baden? (FRG) Baden-Württemberg/h 1500m 3:55, (4.)


18.06.1983 Basel SUI v. Württemberg Junior 3000m 8:35,13 (2.)



Jäger, FRG (3.)


02.07.1983 Ulm (FRG) Baden-Württemberg Junior A Championships/h 1500m 4:09,37 (q.)


02.07.1983 Ulm (FRG) Baden-Württemberg Junior A Championships 3000m 8:55,60 (1.)



J. Hay, FRG (2.); M. Sedlaczek, FRG (3.); P. Veser, FRG (4.)


03.07.1983 Ulm (FRG) Baden-Württemberg Junior A Championships 1500m 3:59,36 (1.)


M. Spindler, FRG (2.); P. Karl, FRG (3.); M. Hoher, FRG (4.)


16.07.1983 Koblenz FRG v. GBR Junior 3000m 8:16,31 (3.)



R. Carter, GBR (1.); D. Schwarz, FRG (2.); Kujpers, NED (4.); P. Makepeace, GBR (5.); S. Brand, FRG (6.)


29.07.1983 Dortmund National Junior Championships 3000m 8:23,55 (1.)



F. List, FRG (2.); A. Hary, FRG (3.); R. Klauck, FRG (4.); D. Königs, FRG (5.); R. Kneller, FRG (6.); C. Mühlenmeier, FRG (7.); S. Maser, FRG (9.); M. Busch, FRG (10.); J. Zur Mühlen, FRG (11.); U. Fritsch, FRG (12.); M. Hegele, FRG (13.); J. Hay, FRG (14.); M. Seidensticker, FRG (15.); K. Müller, FRG (16.); A. Czech, FRG (17.); M. Quenzel, FRG (18.); H. Kohl, FRG (19.); R. Sukatsch, FRG (20.)


30.07.1983 Dortmund National Junior Championships/h1 1500m 3:53,05 (q.)
(3.) / -0,96s

K. Klein, FRG (q.); P. Friedhofen, FRG (q.); M. Spindler, FRG (q.); A. Beyer, FRG (q.); R. Krämer, FRG (q.); D. Dehlke, FRG (q.); A. Kristann, FRG (n.); A. Wanek, FRG (n.); K-M. Schäfer, FRG (n.); M. Gollmer, FRG (n.); S. Maser, FRG (dnf)


31.07.1983 Dortmund National Junior Championships 1500m 3:52,99 (4.)
-2,92s

K. Klein, FRG (1.); D. Cordier, FRG (2.); K. Jütten, FRG (3.); V. Werner, FRG (5.); T. Woldmann, FRG (6.); M. Spindler, FRG(7.); A. Wehmeier, FRG (8.); R. Krämer, FRG (9.); N. Ruschel, FRG (10.); D. Dehlke, FRG (1.); A. Beyer, FRG(12.)


14.08.1983 Innsbruck LV-Vergleich 3000m 8:21,12 (1.)


27.08.1983 Münsingen (FRG)
800m 1:55, (1.)


31.08.1983 Koblenz
3000m 8:21, (6.)


10.09.1983 Hamburg? Deutsche Mannschaftsmeisterschaften Vorkampf 3000m 9:13 (1.)


21.09.1983 Biberach (FRG)
5000m 14:40,4 (1.)


21.09.1983 Biberach (FRG)
400m 51,6 ( - )


25.09.1983 Unterelchingen (FRG)
1 Mile (1.)


01.10.1983 Dornstadt (FRG)
1 Mile 4:38, (1.)


11.12.1983 Waiblingen (FRG) 6,1km(c) (5.)


26.12.1983 Zürich Knaben A 2,8km(r)



1984





23.02.1984 Rhede (FRG) National Junior XC Championships 2,8km(c) 7:55,9 (4.)



J. von Baumbach, FRG (1.); K. Klein, FRG (2.); S. Brand, FRG (3.); M. Heist, FRG (5.); S. Franke, GER (19.)


05.05.1984 Heddesheim (FRG) Baden-Württemberg Junior Championships 5000m 14:57,5 (2.)



E. Baier, FRG (1.); B. Höger, FRG (3.); M. Lenz, FRG (4.); A. Bader, FRG (5.)


06.05.1984 Ulm (FRG) Kreismeisterschaften 800m 1:56 (1.)


19.05.1984
Bezirksmeisterschaften 1500m 3:56, (1.)


02.06.1984 Schmiden (FRG) Baden-Württemberg Championships/h 1500m 3:50,37 (?.)


09.06.1984 Fürth (FRG) Pfingstsportfest des LAC Quelle Fürth Junior 3000m 8:19,42 (1.)



A. Wehmeyer, FRG (2.); S. Jäger, FRG (3.); Klauck, FRG (4.); Spindler, FRG (5.); Hardy, FRG (6.); Veser, FRG (7.); Reiners, FRG (8.); Maser, FRG (9.); Beyer, FRG (10.)


15.06.1984 Wattenscheid (FRG) FRG v. POL Junior 5000m 14:23,54 (1.)



Nawrocki.POL (2.); Jäger, FRG (3.); Kazanecki, POL (4.)


14.07.1984 Schelklingen (FRG)
5km(r) 15: (1.)


20.07.1984 München Internationales Olympiapark-Sportfest 3000m 8:05,96 (4.)


F. Baccouche, TUN (1.); R. Wyns, BEL (2.); W. Prohl, FRG (3.); Zimmermann, FRG (5.); Balogh, HUN (6.); E. Huber, FRG (7.); R. Schwarz, FRG (8.); Vago, HUN (9.); Leibold, FRG (10.); Brunner, FRG (11.)


25.07.1984 Biberach (FRG)
800m 1:53 (1.)


29.07.1984 Cittadella (ITA) Veneto v. Württemberg v. AUT Junior 1500m 3:56,4 (1.)



Capovilla, ITA (2.); Habison, AUT (3.)


04.08.1984 Amsterdam NED v. BEL v. FRG v. ITA v. FRA v. IRL v. SUI Junior 3000m 8:15,61 (1.)
+1,05s

A. Rapisarda, ITA (2.); Rampteau, FRA (3.); Schöni, SUI (4.); Slagmolen, BEL (5.); Hanratty, IRL (6.)


18.08.1984 Mönchengladbach (FRG) National Youth Championships 5000m 14:21,59 (1.)



S. Jäger, FRG (2.); F. Weidler, FRG (3.); E. Baier, FRG (4.); A. Heidenreich, FRG (5.); V. Stiede, FRG (6.); A. Hardy, FRG (7.); V. Reiners, FRG (8.); M. Jung, FRG (9.)


24.08.1984 Friedrichshafen (FRG) (A) 1000m 2:24,83 (10.)



A. Harries, FRG (1.); H. Wursthorn, FRG (2.); H. Allmandinger, FRG (3.); R. Aechtle, FRG (4.); R. Kettemann, FRG (5.); K. Washington, USA (6.); S. Franke, FRG (=7.); K. Röcker, FRG (=7.); K. Heiserer, FRG (9.); T. Fichtner, FRG (11.)


29.08.1984 Koblenz Internationales Abendsportfest des SC Rot-Weiß Koblenz / Junior 3000m 8:26,67 (11.)



Dahm (1.); K. Heiserer, FRG (2.); S. Jäger, FRG (3.); Jütten (4.); Heist, FRG (5.); Spiegelberger (6.); R. Dreher, FRG (7.); Schmeide (8.); E. Baier (9.); Rohaly (10.); S. Franke, FRG (19.)


01.09.1984 Schmiden (FRG) WLV-Pokal 800m (?.)


01.09.1984 Schmiden (FRG) WLV-Pokal 3000m (?.)


??.??.1984

400m 50,7 (?.)


??.??.1984

800m 1:54,4 (?.)


1985





19.01.1985 Karlsruhe Baden-Württemberg Indoor Championships 3000m(i) 8:17 (4.)
NotinLA
01.02.1985 Sindelfingen Internationales Hallensportfest IHS 2000m(i) 5:18,74 (8.)
-16,54s

T. Wessinghage, FRG (1.); C. Herle, FRG (2.); H. Stephan, FRG (3.); J. Grothe, FRG (4.); P. Belger, FRG (5.); P. Wirz, SUI (6.); R. Schwarz, FRG (7.); B. Dahm, FRG (9.); B. Lafranchi, SUI (10.); M. Heiserer, FRG (11.)


15.02.1985 Dortmund National Indoor Championships/h1 3000m(i) 8:08,80 (q.)
(5.) / -10,39s

C. Herle, FRG (q.); T. Wessinghage, FRG (q.); W. Grommisch, FRG (q.); P. Nothacker, FRG (q.); C. Schieber, FRG (n.); K. Seck, FRG (n.); U. Baunack, FRG (n.); M. Hedtkamp, FRG (n.); R. Aechtle, FRG (n.); P. Horak, FRG (n.)


16.02.1985 Dortmund National Indoor Championships 3000m(i) 7:58,64 (5.)
-15,67s

C. Herle, FRG (1.); T. Wessinghage, FRG (2.); K. Fleschen, FRG (3.); V. Welzel, FRG (4.); W. Grommisch, FRG (6.); H. Stephan, FRG (7.); P. Nothacker, FRG (8.); U. Mönkemeyer, FRG (dnf); A. Pichler, FRG (dnf)


23.02.1985 Rhede (FRG) National Junior XC Championships 2,8km(c) 7:55,9 (4.)
-5,8s

J. von Baumbach, FRG (1.); K. Klein, FRG (2.); S. Brand, FRG (3.); M. Heist, FRG (5.); M. Lenz, FRG (6.); T. Knoll, FRG (7.); T. Marx, FRG (8.); Mundin, FRG (9.); Rohaly, FRG (10.); S. Franke, FRG (19.)


27.04.1985 Nellingen (FRG) Baden-Württemberg Junior Championships 5000m 14:33,5 (1.)


11.05.1985 Winnenden (FRG)
1500m 3:47,5 (1.)


12.05.1985 Ulm (FRG) Kreismeisterschaften 800m 1:54 (1.)


22.05.1985 Koblenz Abendsportfest (A) 5000m 13:48,0 (1.)
+0,6s

R. Schwarz, FRG (2.); Hürst, SUI (3.); V. Welzel, FRG (4.); M. Grüning, FRG (5.); S. Brand, FRG (13.); P. Decker, FRG (10.); C. Schieber, FRG (11.); K. Dobler, FRG (13?.); A. Pichler, FRG (15?.)


02.06.1985 Friedrichshafen (FRG) Deutsche Mannschaftsmeisterschaften 400m 50,7 (1.)


02.06.1985 Friedrichshafen (FRG) Deutsche Mannschaftsmeisterschaften 800m 1:54 (1.)


16.06.1985 Zug (SUI) Westathletic-Games 1500m 3:47,94 (1.)
Lano
30.06.1985 Bruxelles BEL v. POL v. FRG U23 3000m 8:01,50 (2.)
-0,08s

W. van Dijck, BEL (1.); R. Wijns, BEL (3.); S. Brand, FRG (4.); Marcjenka, POL (5.); Hendrickx, BEL (6.)


26.07.1985 Dingolfing (FRG) Internationales Sportfest 1500m 3:42,52 (1.)
+0,31s

D. Zdravkovic, YUG (2.); C. Masback, USA (3.)


02.08.1985 Stuttgart National Championships/h1 5000m 14:05,36 (q.)
(2.) / -1,22s

T. Wessinghage, FRG (q.); K. Stenzel, FRG (q.); W. Grommisch, FRG (q.); R. Freimark, FRG (q.); W. Römer, FRG (q.); D. Schwartz, FRG (q.); P. Deuritz, FRG (q.); A. Meyer, FRG (n.); J. Von Baumbach, FRG (n.)


04.08.1985 Stuttgart National Championships 5000m 13:49,50 (2.)
-5,57s

T. Wessinghage, FRG (1.); P. Horak, FRG (3.); H. Stephan, FRG (4.); K. Fleschen, FRG (5.); K. Stenzel, FRG (6.); W.-D. Poschmann, FRG (7.); K. Heiserer, FRG (8.); W. Grommisch, FRG (9.); S. Jäger, FRG (10.); W. Römer, FRG (11.); V. Welzel, FRG (12.); R. Freimark, FRG (13.); D. Schwarz, FRG (14.); P. Deuritz, FRG (15.); S. Brand, FRG (dnf)


10.08.1985 Épinal (FRA)
1500m 3:46,78 (1.)


16.08.1985 Bern Internationale Leichtathletik in Bern 1 Mile 3:58,37 (2.)
-2,03s

M. Boit, KEN (1.); H. Marsh, USA (3.); Wschiansky, SUI (4.); T. Rogers, NZL (5.); C. Masback, USA (6.); K. Lucks, CAN (7.); V. Draddy, USA (10.) / 1500m: 3:40,48


23.08.1985 Berlin, West ISTAF / GP 3000m 7:51,52 (10.)
-5,75s

D. Padilla, USA (1.); T. Wessinghage, FRG (2.); D. Millonig, AUT (3.); M. Gonzales, MEX (4.); P. Davies-Hale, GBR (5.); Brixon, SWE (6.); A. Anton, ESP (7.); C. Herle, FRG (8.); W. Abramov, URS (9.); V. Welzel, FRG (11.); Horak, FRG (12.); Bordeleau, CAN (13.); W. Grommisch, FRG (14.)


28.08.1985 Koblenz Internationales Sportfest (B) 1500m 3:48,87 (12.)
-6,00s

M. Trines, FRG (1.); M. Hacksteiner, SUI (2.); H. Allmandinger, FRG (3.); G. Kilbert, SUI (4.); W. Schreiber, FRG (5.); K. Jenkel, SUI (6.); E. Ignatow, BUL (7.); Boakes, GBR (8.); N-K. Hjorth, DEN (9.); L. Beyer, FRG (10.); Langhammer, FRG (11.)


31.08.1985 Augsburg (FRG) National Junior Championships 5000m 14:28,20 (1.)
+1,03s

G. Verdieck, FRG (2.); J. von Baumbach, FRG (3.); R. Krämer, FRG (4.); V. Stiede, FRG (5.); D. Schwarz, FRG (6.); D. Bischoff, FRG (7.); T. Marx, FRG (8.); K. Neurath, FRG (9.); A. Kunz, FRG (10.); S. Maser, FRG (11.); F. Mäusner, FRG (12.); U. Ratje (13.); E. Baier, FRG (dnf); R. Hilt, FRG (dnf); M. Sedlaczeh, FRG (dnf); K. Müller, FRG (dnf); J. Bruch, FRG (dnf); V. Ratje, FRG (dnf)


01.09.1985 Augsburg (FRG) National Junior Championships 1500m 3:45,92 (1.)
+0,92s

S. Rohaly, FRG (2.); U. Manns, FRG (3.); M. Kordys, FRG (4.); S. Brunner, FRG (5.); K. Jütten, FRG (6.); ; K. Klein, FRG (7.); P. Mundin, FRG (8.); U. Tegtbur, FRG (9.); T. Ziegler, FRG (10.); A. Wehmeier, FRG (11.); A. Beyer, FRG (12.); S. Franke, FRG (13.); M. Lenz, FRG (14.); A. Bader, FRG (15.)


29.12.1985 Zürich Silvesterlauf 8km(r) dnf



N. Muir, GBR (1.); D. Millonig, AUT (2.); M. Ryffel, SUI (3.); C. Reitz, GBR (4.); R. Salzmann, FRG (5.); J. Sally, GBR (6.); P. Wirz, SUI (7.); T. Wessinghage, FRG (8.); S. Mei, ITA (9.); R. Anderson, NOR (10.); Nyambui, TAN (12.); E. Weyel, FRG (16.)


1986





02.02.1986 Stuttgart Internationales des VfB Stuttgart 1500m(i) 3:42,25 (3.)
-1,96s

U. Becker, FRG (1.); P. Wirz, SUI (2.); K. Klein, FRG (4.); H. Allmandinger, FRG (5.); M. Scrutton, GBR (6.); K. Heiserer, FRG (7.)


07.02.1986 Sindelfingen National Indoor Championships/h2 3000m(i) 8:11,13 (q.)
(1.) / +0,25s

W-D. Poschmann, FRG (q.); A. Hardy, FRG (n.); D. Schwarz, FRG (n.); C. Schieber, FRG (n.); D. Sander, FRG (n.); J. Fabian, FRG (n.); A. Meyer, FRG (n.)


08.02.1986 Sindelfingen National Indoor Championships 3000m(i) 8:13,92 (6.)
-6,16s

P. Belger, FRG (1.); M. Pingpank, FRG (2.); V. Welzel, FRG (3.); H. Stephan, FRG (4.); H-J. Orthmann, FRG (5.); W-D. Poschmann, FRG (7.); K. Fleschen, FRG (8.); W. Grommisch, FRG (9.); E. Franz, FRG (10.)


15.02.1986 Dortmund Einlagelauf in Mehrkampfmeeting 2000m(i) 5:11,03 (3.)
-4,93s

V. Welzel, FRG (1.); M. Pingpank, FRG (2.); K. Heiserer, FRG (4.); K. Fleschen, FRG (5.); M. Heist, FRG (6.); U. Mönkemeyer, FRG (dnf)


01.03.1986 Lauterbach, Buttenwiesen National XC Championships Junior Middle Distance 3,7km(c) 11:36,8 (4.)
-4,4s

K. Klein, FRG (1.); R. Kneller, FRG (2.); M. Heist, FRG (3.); M. Radziwinski, FRG (5.); M. Jankowski, POL (6.); M. Lipp, FRG (7.); M. Spindler (8.); J. z. Mühlen, FRG (9.); I. Glenk, FRG (10.); Fietz, FRG (17.)


19.04.1986 Brienz (SUI)
6,6km(r) 20:14 (2.)


01.05.1986 Essen Stadtlauf 10km(r) dnf



U. Mönkemeyer, FRG (1.) (28:32,9); G. Hartmann, AUT (2.); R. de Brouwer, NED (3.); T. Wessinghage, FRG (4.); W. Wülbeck, FRG (5.); H-J. Orthmann, FRG (6.); K. Stenzel, FRG (7.); Hürst, SUI (8.); G. Kowohl (9.); D. Sander, FRG (10.); H. Stenzel, FRG (11.); W. Grommisch, FRG (12.); U. Becker, FRG (13.); W-D. Poschmann, FRG (14.); M. Zerkowski, POL (19.); B. Verbeeck, BEL (27.)


08.05.1986 Fulda (FRG) Süddeutscher Junioren-Cup 1500m 3:47,56 (1.)
+11,45s

Blum, FRG (2.); Krebs, FRG (3.); Hartl, FRG (4.); Sedlazek, FRG (5.); Zangl, FRG (6.); Wohllebe, FRG (7.)


10.05.1986 Ulm (FRG) Kreismeisterschaften 100m 12,0 ( - )


10.05.1986 Ulm (FRG) Kreismeisterschaften 400m 49,3 (2.)


21.05.1986 Koblenz Nationales von Rot-Weiß Koblenz (A) 5000m 13:35,04 (2.)
-4,01s

G. Hartmann, AUT (1.); C. Lambregts, NED (3.); P. Ilg, FRG (4.); K. Stenzel, FRG (5.); R. Nemeth, AUT (6.); H-J. Orthmann, FRG (7.); H. Steffny, FRG (8.); W. Konrad, AUT (9.); E. Franz, FRG (10.); G. Kowohl (11.); R. Schneider, FRG (12.); W-D. Poschmann, FRG (13.); R. Salzmann, FRG (14.); W. Grommisch, FRG (15.); M. Spöttel, FRG (16?.); P. Spahn, FRG (20?.) / WürttRec


03.06.1986 Essen (FRG) Messe-Cup (A) 1500m 3:41,59 (8.)
-2,91s

W. Wülbeck, FRG (1.); K-P. Nabein, FRG (2.); S. Kirat, KEN (3.); H. Kulker, NED (4.); M. Mayr, SUI (5.); Muraya, KEN (6.); J. Grothe, FRG (7.); Brechtel, FRG (9.); E. Rüter, FRG (10.); Stewing, FRG (11.); M. Trines, FRG (12.); Damberg, FRG (13.); Williamson, GBR (14.)


07.06.1986 Münsingen (FRG) Deutsche Mannschaftsmeisterschaften 800m dnf


20.06.1986 Milano ITA v. FRG v. HUN 5000m 14:22,35 (16.)
-43,87s

A. Cova (1.); C. Herle, FRG (2.); G. Truschi, ITA (3.); F. Boffi, ITA (4.); G. Szabo, HUN (5.); F. Panetta, ITA (6.); R. Schneider, FRG (7.); R. Carenza, ITA (8.); M. Scheytt, FRG (9.); Wenzel, FRG (10.); K. Stenzel, FRG (11.); U. Mönkemeyer, FRG (12.); M. Gozzano, ITA (13.); A. Szolyok, HUN (14.); R. Salzmann, FRG (15.)


27.06.1986 Hengelo Fanny Blankers-Koen Games 1500m 3:41,8 (15.)
-7,5s

S. Coe (1.); J.M. Abascal, ESP (2.); U. Mönkemeyer, FRG (3.); P. Koech, KEN (4.); K-P. Nabein, FRG (5.); E. Jones, USA (6.); Harris, USA (7.); H. Kulker, NED (8.); N.K. Hjorth, DEN (9.); T. Benito, ESP (10.); R. Thau, FRG (13.)


28.06.1986 Stuttgart Baden-Württemberg Championships/h 800m 1:51,5 (q.)


29.06.1986 Stuttgart Baden-Württemberg Championships 800m 1:49,69 (3.)
-1,57s

J. Heydgen, FRG (1.); J. Grothe, FRG (2.); Kettemann, FRG (4.); Lenz, FRG (5.); Geissler, FRG (6.)


11.07.1986 Berlin, West National Championships/h1 5000m 14:03,68 (q.)
(1.) / +0,07s

S. Jäger, FRG (q.); J. Herzog, FRG (q.); M. Stähle, FRG (q.); T. Langhammer, FRG (q.); W-D. Poschmann, FRG (q.); C. Husmann, FRG (n.); W. Gräber, FRG (n.); N. Rautenberg, FRG (n.); M. Pingpank, FRG (n.); H-J. Orthmann, FRG (dnf)


13.07.1986 Berlin, West National Championships 5000m 13:45,00 (1.)
+0,31s

T. Wessinghage, FRG (2.); V. Welzel, FRG (3.); H. Stephan, FRG (4.); R. Schneider, FRG (5.); W-D. Poschmann, FRG (6.); S. Jäger, FRG (7.); J. Herzog, FRG (8.); K. Heiserer, FRG (9.); T. Langhammer, FRG (10.); T. Marx, FRG (11.); G. Ziwey, FRG (12.); M. Stähle, FRG (13.); N. Bannenberg, FRG (14.); V. Stiede, FRG (dnf); D. Schwarz, FRG (dnf)


03.08.1986 Recklinghausen (FRG) FRG v. FRA v. TCH v. POL Junior (U22) 1500m 3:37,11 (1.)
+10,93s

D. Skura, POL (2.); J. Kraus, TCH (3.); M. Lugowski, POL (4.); K. Klein, FRG (5.); C. Grunder, FRA (6.); I. Adamek, TCH (7.); Y. Gardes, FRA (8.)


06.08.1986 Koblenz Abendsportfest von Rot-Weiß Koblenz/r1 1500m 3:36,40 (6.)
-2,62s / WürttR

S. Ovett (1.); A. Bile, SOM (2.); S. Scott, USA (3.); N.K. Hjorth, DEN (4.); E. Stevens, BEL (5.); C. Aragon, USA (7.); T. Wessinghage, FRG (dnf)


15.08.1986 Berlin, West ISTAF / GP 3000m 7:52,24 (5.)
-1,44s

A. Cova (1.); V. Rousseau, BEL (2.); M. Ryffel, SUI (3.); P. Ilg, FRG (4.); F. Panetta, ITA (6.); M. Gonzales, MEX (7.); V. Welzel, FRG (8.); H. Stephan, FRG (9.); G. Donakowski, USA (10.); J. Solly, GBR (11.); L. Tesacek, TCH (12.)


23.08.1986 Crailsheim (FRG) National 1000m 2:22,4 (1.)



R. Kettemann, FRG (2.); T. Geissler, FRG ()


28.08.1986 Stuttgart European Championships/h2 5000m 13:44,22 (n.)
(12.) / -13,30s

P. Délèze, SUI (q.); E. Ignatow, BUL (q.); J. Buckner, GBR (3.); S. Antibo, ITA (q.); A. Leitao, POR (q.); U. Mönkemeyer, FRG (q.); F. Couto, POR (q.); I. Uvizl, TCH (q.); A. Anton, ESP (n.); P. Donovan, IRL (n.); J. Danielsson, SWE (n.); B. Lafranchi, SUI (n.)


02.09.1986 Lausanne Athlétissima 3000m 7:52,61 (5.)
-2,51s

P. Délèze, SUI (1.); E. Ignatow, BUL (2.); M. Hacksteiner, SUI (3.); J. Walker (4.); C. Laventure, FRA (6.); M. Guldberg, DEN (7.); A. Anton, ESP (8.); M. Gonzales, MEX (9.); B. Lafranchi, SUI (10.); J. Ngugi (11.); H. Jankowski, POL (14.); K. Koskei, KEN (15.)


06.09.1986 Wetzlar (FRG) National Junior Championships/h1 1500m 3:48,59 (q.)
(2.) / -0,24s

D. Cordier, FRG (q.); M. Radziwinski, FRG (q.); M. Lipp, FRG (q.); P. Mundin, FRG (q.); B. Weckermann, FRG (n.); E. Gerdes, FRG (n.); M. Fietz, FRG (n.); C. Mühlenmeier, FRG (n.); N. Ruschel, FRG (n.)


07.09.1986 Wetzlar (FRG) National Junior Championships 1500m 3:48,16 (1.)
+1,03s

S. Brunner, FRG (2.); D. Cordier, FRG (3.); K. Klein, FRG (4.); R. Meindl, FRG (5.); M. Lipp, FRG (6.); M. Radziwinski, FRG (7.); M. Grundmann, FRG (8.); P. Mundin, FRG (9.); T. Ziegler, FRG (10.); P. Karl, FRG (11.); M. Kemper, FRG (12.)


12.09.1986 Roma CISM Military Championships/h 1500m 3:48, (q.)


13.09.1986 Roma CISM Military Championships 1500m 3:45,21 (1.)


Lebon, FRA (2.); A. Corvo, ITA (3.)


15.11.1986 Ettenheim (FRG) Stadtlauf 7,7km(r) (?.)
SPIRIDON 1/87 S. 54

R. Aechtle, FRG (1.); W. Maier, FRG (2.); H. Olbrich, FRG (3.); S. Franke, FRG (4.); G. Tubtesing (5.); A. Kästle (6.); K. Röcker (7.); U. Hildebrand (8.); Katsos (9.); Flindt (10.)


28.12.1986 Zürich Silvesterlauf 8,09km(r) 24:38 (25.)



P. Délèze, SUI (1.); J. Buckner, GBR (2.); G. Hartmann, AUT (3.); P. Wirz, SUI (4.); D. Millonig, AUT (5.); N. Muir, GBR (6.); R. Salzmann, FRG (7.); C. Herle, FRG (10.)


1987





25.01.1987 Sindelfingen (FRG) Süddeutsche Indoor Championships/h 3x1000m(i) 2:30 ( - )
(q.)
25.01.1987 Sindelfingen (FRG) Süddeutsche Indoor Championships (VfL Waiblingen: ? - ? - D. Baumann) 3x1000m(i) 2:25 ( - )
7:21,70 (2.)

TB Emmendingen (1.); Salamander Kornwestheim (3.); LC Mengerskirchen (4.); Stutgarter Kickers (5.)


01.02.1987 Stuttgart Internationales Hallensportfest 1500m(i) 3:40,90 (2.)
-0,48s -

H. Kulker, NED (1.); J. Kroon, SWE (3.); S. Brand, FRG (4.); P. Wirz, SUI (5.); J. Grothe, FRG (6.)


06.02.1987 Karlsruhe National Indoor Championships/h1 3000m(i) 8:01,81 (q.)
+1,08s -

K. Dobler, FRG (q.); A. Hardy, FRG (q.); D. Sander, FRG (q.); H-J. Orthmann, FRG (q.); R. Stewing, FRG (q.); D. Schwarz, FRG (n.); G. Ziwey, FRG (n.); D. Rockenfeller, FRG (n.)
(1.)
07.02.1987 Karlsruhe National Indoor Championships 3000m(i) 7:57,13 (1.)
+0,42s -

P. Ilg, FRG (2.); V. Welzel, FRG (3.); P. Nothacker, FRG (4.); R. Stewing, FRG (5.); A. Hardy, FRG (6.); M. Pingpank, FRG (7.); H.-J. Orthmann, FRG (8.); K. Dobler, FRG (9.); D. Sander, FRG (10.)


21.02.1987 Liévin European Indoor Championships/h1 3000m(i) 7:54,33 (q.)
-0,64s -

A. Passey, GBR (q.); B. Levant, FRA (q.); V. Welzel, FRG (q.); L. Tesacek, TCH (q.); F. Boffi, ITA (q.)
(3.)
22.02.1987 Liévin European Indoor Championships 3000m(i) 7:53,93 (2.)
-1,66s -

J.L. Gonzales, ESP (1.); P. Thiebault, FRA (3.); M. Rowland, GBR (4.); M. Guldberg, DEN (5.); B. Levant, FRA (6.); F. Boffi, ITA (7.); B. Dee, GBR (8.); L. Tesacek, TCH (9.); V. Welzel, FRG (10.); P. Ilg, FRG (dnf); A. Passey, GBR (dq)


06.03.1987 Indianapolis World Indoor Championships/h2 1500m(i) 3:43,35 (q.)
-0,69s -

M. Hillardt, AUS (q.); J. Spivey, USA (q.); D. Campbell, CAN (q.); E. Coghlan, IRL (n.); M. Thee, BOT (n.); T. Jonga, ZIM (n.); P. Rono (n.); D. Jones, ANT (n.); A. Lopez, GUA (n.)
(3.)
07.03.1987 Indianapolis World Indoor Championships 1500m(i) 3:41,07 (7.)
-2,03s -

M. O' Sullivan, IRL (1.); J.M. Abascal, ESP (2.); H. Kulker, NED (3.); M. Hillardt, AUS (5.); D. Campbell, CAN (6.); A. Lambruschini, ITA (8.); K. Cheruiyot, KEN (9.)


02.05.1987 Luzern Luzerner Stadtlauf 7,8km(r) dnf


R. Hartmann, AUT (1.); A. Cova (2.); K. Kipkemboi, KEN (3.); C. Reitz, GBR (4.); P. Délèze, SUI (5.)


06.05.1987 Tel Aviv Hapoel-Games 800m 1:49,49 (2.)

-

E. Koech, KEN (1.); Bogaert, BEL (3.); Östengaard, DEN (4.); Thaleiser, FRG (5.)


10.05.1987 Israel
1 Mile(r) 4:02,2 (2.)

-
27.05.1987 Koblenz Internationales Abendsportfest (A) 5000m 13:30,85 (2.)
-3,03s / WürttR -

G. Hartmann, AUT (1.); D. Sander, FRG (3.); R. Schwarz, FRG (4.); R. Schneider, FRG (5.); E. Franz, FRG (6.); U. Becker, FRG (7.); R. Salzmann, FRG (8.); M. Grüning, FRG (9.); P. Nothacker, FRG (10.); A. Hardy, FRG (11.); Stephan, FRG (12.); G. Ziwey, FRG (13.); H. Karl, FRGG (13.); G. Zahn, FRG (18?.); A. Pichler, FRG (19?.)


12.06.1987 Essen Messe-Cup 1500m 3:36,84 (2.)
-0,20s -

H. Kulker, NED (1.); M. Guldberg, DEN (3.); W.O. Kirochi, KEN (4.); E. Rüter, FRG (5.); U. Becker, FRG (6.); M. Trines, FRG (7.); U. Mönkemeyer, FRG (9.)


14.06.1987 Fürth (FRG) Internationales des LAC Quelle Fürth 2000m 4:59,88 (2.)
-0,11s ?

A. Bile, SOM (1.); Taylor, IRL (3.); M. Boinett, KEN (4.); Korir, KEN (5.); J. Aden, SOM (6.); M. Heist, FRG (7.); Kipkemboi, KEN (8.)


18.06.1987 Lüdenscheid (FRG) FRG v. HUN v. SWE v. SUI 1500m 3:46,33 (3.)
-0,82s -

M. Hacksteiner, SUI (1.); P. Wirz, SUI (2.); E. Rüther, FRG (4.); F. Reichnach, HUN (5.); T. Andersson, SWE (6.); Ö. Buskas, SWE (7.); J. Bereczky, HUN (8.)


27.06.1987 Praha European Cup 1500m 3:46,96 (5.)
+1,47s -

J.L. Gonzales, ESP (1.); S. Cram (2.); J-P. Herold, GDR (3.); W. Graudyn, URS (4.); S. Mei, ITA (6.); P. Kurek, POL (7.); R. Kuncicky, TCH (8.)


10.07.1987 Gelsenkirchen (FRG) National Championships/h2 1500m 3:44,06 (q.)
+0,09s -

D. Cordier, FRG (q.); R. Stewing, FRG (q.); R. Stenzel, FRG (q.); R. Blieschies, FRG (n.); M. Lenz, FRG (n.); J. Grothe, FRG (dnf); M. Trines, FRG (dnf); R. Thau, FRG (dnf); C. Brehm, FRG (dnf)
(1.)
11.07.1987 Gelsenkirchen (FRG) National Championships 1500m 3:38,87 (1.)
+0,69s -

U. Becker, FRG (2.); K.-P. Nabein, FRG (3.); K. Klein, FRG (4.); S. Brand, FRG (5.); R. Stewing, FRG (6.); D. Gottschall, FRG (7.); U. Manns, FRG (8.); D. Cordier, FRG (9.); E. Rüter, FRG (10.); R. Stenzel, FRG (11.); W. Schreiber, FRG (dnf)


13.08.1987 Koblenz Rot-Weiß (A) 1500m 3:33,54 (2.)
-0,18s / WürttR ?

J.L. Gonzales, ESP (1.); M. Hacksteiner, SUI (3.); Hacker, USA (4.); P. Délèze, SUI (5.); J. Aragon, USA (6.); U. Becker, FRG (7.); B. Levant, FRG (8.); H. Philippeau, FRG (9.); R. Flynn, IRL (10.); S. Ovett (11.); H. Kulker, NRD (12.); K-P. Nabein, FRG (13.); S. Brand, FRG (14.); M. Guldberg, DEN (15.); R. Harrison, GBR (16.); J. Gregorek, USA (17.)


17.08.1987 Hamburg 1500m 3:48,16 (1.)
??????? -
21.08.1987 Berlin, West ISTAF / GP 3000m 7:40,25 (1.)
+4,77s / WürttR ?

P. Thiebaut, FRA (2.); R. Flynn, IRL (3.); S. Plasencia, USA (4.); H. Stephan, FRG (5.); O. Khalifa, SUD (6.); S. Brand, FRG (7.); P. Délèze, SUI (8.); Djellal, ALG (9.); D. Padilla, USA (10.); D. Gottschall, FRG (11.); Seeber, FRG (12.); Pichler, FRG (13.)


03.09.1987 Roma World Championships/h2 1500m 3:38,31 (q.)
-0,26s -

A. Bile, SOM (q.); J-P. Herold, GDR (q.); S. Crabb, GBR (q.); P. Bourke, AUS (q.); M. O' Sullivan, IRL (q.); M. Guldberg, DEN (q.); J. Chesire, KEN (q.); T. Benito, ESP (q.); Z. Özrurk, TUR (n.); C. Aragon, USA (n.); G. Ayana, ETH (n.); M.M. Abdullah, UAE (n.)
(6.)
04.09.1987 Roma World Championships/sf1 1500m 3:47,71 (n.)
-12,04s -

A. Bile, SOM (q.); J.L. Gonzales, ESP (q.); S. Cram (q.); J. Chesire, KEN (q.); S. Scott, USA (q.); H. Kulker, NED (q.); R. Geoffroy, FRA (q.); C. Aragon, USA (n.)
(12.)
15.09.1987 Lausanne Athlétissima 5000m 13:36,13 (3.)
-6,29s -

S. Plasencia, USA (1.); B. Bickford, USA (2.); T. Hutchings, GBR (4.); M. Hacksteiner, SUI (5.); W. Hürst, SUI (6.); E. Martin, GBR (7.); A. Mächler, SUI (8.); C. Laventure, FRA (9.); E. Hantzos, GRE (10.)


26.09.1987 New York Fith Avenue Mile 1 Mile(r) 4:04,79 (13.)
-11,27s

P. Elliott, GBR (1.); M. O'Sullivan (2.); J. Spivey, USA (3.); F. O'Mara, IRL (4.); J. Walker (5.); S. Ovett (6.); J.M. Abascal, ESP (7.); R. Flynn, IRL (8.); P. Délèze, SUI (9.); Donoghue, USA (10.); S. Maree (11.)


14.11.1987 Ettenheim (FRG) Ettenheimer Stadtlauf 7,7km(r) 23:08 (1.)



Röcker (2.); Stähle (3.); C. Doll, FRG (3.); Kupczyk (4.); Morath (5.); Jaschinski (6.); Jenniches (7.)


06.12.1987 Herborn (FRG) Herborner Adventslauf 8,32km(r) 24:12 (1.)



R. Heimbach, FRG (2.); R. Salzmann, FRG (3.); D. Gottschall, FRG (4.); R. Graf, FRG (5.); E. Weyel, FRG (6.); M. Loos, FRG (7.); J. Weyts, FRG (8.); M. Seidel, FRG (9.); P. Wagner, FRG (10.); A. Höschele, FRG (11.); F. Bialluch, FRG (12.); K. Oestreich, FRG (13.); D. Müller, FRG (14.)


13.12.1987 Waiblingen (FRG) Staufer-Cross 8,5km(c) 27:00,0 (8.)
-1:37,7min

S. Jäger, FRG (1.); R. Schneider, FRG (2.); H. Stephan, FRG (3.); G. Lindner, FRG (4.); Opperländer, FRG (5.); Ranftl, FRG (6.); M. Stähle, FRG (7.)


1988





23.01.1988 Sindelfingen Baden-Württemberg Indoor Championships 800m(i) 1:51,13 (1.)
+1,12s -

M. Radziwinski, FRG (2.); Beyerschmidt, FRG (3.)


31.01.1988 Stuttgart World Meeting 1500m(i) 3:39,32 (1.)
+0,08s -

A. Passey, GBR (2.); S. Brand, FRG (3.); R. Olsson, SWE (4.); M. Borghans, NED (5.); J. Engholm, SWE (6.); U. Becker, FRG (?.)?; D. Cordier, FRG (?.)?; M. Mayr, SUI (?.)?


05.02.1988 Sindelfingen IHS-Hallenmeeting 1 Mile(i) 3:58,46 (2.)
-0,06s -

R. Druppers, NED (1.); K-P. Nabein, FRG (3.); J. Aden, SOM (4.); Campbell, CAN (5.); M. Radziwinski, FRG (6.)


20.02.1988 Hamilton (NZL) Mita Copiers International 1 Mile 4:00,33 (1.)

-

P. Bourke, AUS (2.); M. Molloy, NZL (3.); T. Rogers, NZL (4.)


27.02.1988 Auckland Mita Copiers / Robin Tait Clasic 1500m 3:43,19 (1.)

-

P. Bourke, AUS (2.); J. Walker (3.); M. Molloy, NZL (4.)


03.04.1988 Wellington
10km(r) 29:02 (1.)

21.05.1988 Stuttgart, Feuerbach Pfingstsportfest 800m 1:50,69 (1.)
+0,29s -

M. Assmann, FRG (2.); U. Beck, FRG (3.); J. Dehmel, FRG (4.); J, Gruber, FRG (5.); M. Fahrenkamp, FRG (6.)


09.06.1988 Bratislava Pravda-Televizia-Slovnaft / GP (A) 1 Mile 3:57,88 (1.)
+0,98s ?

R. Kram, ALG (2.); P. O'Donoghue, NZL (3.); B. Korir, KEN (4.); J. Kraus, TCH (5.); I. Knipl, HUN (6.); P. Sourek, TCH (7.); V. Slouka, TCH (8.) / 1500m: 3:41,7


20.06.1988 Düsseldorf FRG v. GDR 3000m 7:50,30 (1.)
+0,87s -

A. Busse, GDR (2.); F. Bialluch, FRG (3.); Mebes, GDR (4.); Wessel, GDR (5.); D. Gottschall, FRG (6.)


27.06.1988 Villeneuve d`Ascq Meeting BNP d' Athletisme 1500m 3:37,33 (3.)
-0,72s -

S. Aouita (1.); K. Cheruiyot, KEN (2.); E. Stevens, BEL (4.); A. Fargére, FRA (5.); H. Phélippeau, FRA (6.); R. Geoffroy, FRA (7.); A. Vera, ESP (8.)


05.07.1988 Stockholm Dagens Nyheter Galan / GP 5000m 13:18,43 (3.)
-1,29s -

J. Doherty, IRL (1.); A. Barrios (2.); B. Boutaib (4.); Do. Castro, POR (5.); Di. Castro, POR (6.); V. Rousseau, BEL (7.); S. Antibo, ITA (8.); G. Staines (9.); F. Panetta, ITA (10.); H. Melzer, GDR (11.); J. Danielsson, SWE (12.); A. Cova (13.) / WürttR


22.07.1988 Frankfurt National Championships/h1 1500m 3:46,64 (q.)
-0,07s -

R. Stewing, FRG (q.); W. Schreiber, FRG (q.); M. Trines, FRG (q.); M. Kordys, FRG (n.); M. Busch, FRG (n.)
(2.)
22.07.1988 Frankfurt National Championships/h1 5000m 14:08,50 (q.)
+0,22s -

S. Brand, FRG (q.); F. Bialluch, FRG (q.); K. Heiserer, FRG (q.); H-B. Bürger, FRG (q.); M. Stähle, FRG (q.); R. Dahmen, FRG (q.); T. Ilg, FRG (n.); R. Heinbach, FRG (n.)
(1.)
23.07.1988 Frankfurt National Championships 1500m 3:45,60 (1.)
+0,42s -

E. Rüther, FRG (2.); K-P. Nabein, FRG (3.); R. Stewing, FRG (4.); M. Trines, FRG (5.); W. Schreiber, FRG (6.); C. Meyer, FRG (7.); U. Manns, FRG (8.); H. Olbrich, FRG (9.); S. Brunner, FRG (10.); D. Cordier, FRG (11.); F. Casper, FRG (12.)


24.07.1988 Frankfurt National Championships 5000m 13:38,31 (1.)
+0,68s -

S. Brand, FRG (2.); M. Grüning, FRG (3.); J. Öfele, FRG (4.); S. Jäger, FRG (5.); T. Marx, FRG (6.); H-B. Bürger, FRG (7.); M. Stähle (8.); K. Heiserer, FRG (9.); M. Pingpank, FRG (10.); M. Kuziola, FRG (11.); V. Reiners, FRG (12.) ; U. Keil, FRG (13.); J. Tebrügge, FRG (14.); F. Bialluch, FRG (dnf); H. Stephan, FRG (dnf)


14.08.1988 Hengelo Adriaan Paulen Memorial 1500m 3:34,97 (2.)
-0,34s -

J. Cruz (1.) (AR); M. Guldberg, DEN (3.); T. Brahm, USA (4.); M. Deady, USA (5.); J. Atkinson, USA (6.); S. Ovett (7.); H. Kulker, NED (8.); V. Rousseau, BEL (9.)


17.08.1988 Zürich Weltklasse in Zürich / GP 1500m 3:34,82 (1.)
+0,38s -

J. Spivey, USA (2.); J. Cruz (3.); P. Thiebault, FRA (4.); M. Guldberg, DEN (5.); R. Kram, ALG (6.); H. Kulker, NED (7.); M. Hacksteiner, SUI (8.); M. Rapp, SUI (9.); P. Wirz, SUI (10.); D. Kwizera, BUR (11.); O. Khalifa, SUD (12.)


21.08.1988 Köln Internationales des ASV Köln / GP (A) 1500m 3:37,23 (4.)
-0,81s -

J. Spivey, USA (1.); S. Maree (2.); T. Hacker, USA (3.); H. Phélippeau, FRA (5.); P. O' Donoghue, NZL (6.); D. Campbell, CAN (7.); A. Vera, ESP (8.); R. Kram, ALG (9.); J. Aden, SOM (10.); S. Brand, FRG (11.); Cordier, FRG (12.)


26.08.1988 Berlin, West ISTAF / Grand Prix Final 1 Mile 3:59,91 (9.)
-3,70s -

S. Aouita (1.); J. Spivey, USA (2.); J.L. Gonzales, ESP (3.); M. Hacksteiner, SUI (4.); M. Guldberg, DEN (5.); M. O' Sullivan, IRL (6.); S. Maree (7.); K-P. Nabein, FRG (8.); R. Kram, ALG (10.)


28.09.1988 Seoul Olympic Games/h2 5000m 13:58,59 (q.)
-0,59s -

E. Martin, GBR (q.); S. Antibo, ITA (q.); C. Laventure, FRA (q.); Y. Ondieki (q.); D. Padilla, USA (q.); A. Anton, ESP (q.); F. Couto, POR (n.); A. Barrios (n.); F. O' Mara, IRL (n.)
(6.)
29.09.1988 Seoul Olympic Games/sf1 5000m 13:22,71 (q.)
-0,27s -

Do. Castro, POR (q.); S. Maree (q.); P. Thiebault, FRA (q.); Y. Ondieki (q.); H. Kunze, GDR (q.); J. Buckner, GBR (q.); S. Antibo, ITA (n.); C. Laventure, FRA (n.); C. Cheruiyot, KEN (n.); E. Coghlan, IRL (n.)
(3.)
01.10.1988 Seoul Olympic Games 5000m 13:15,52 (2.)
-3,82s ?

J. Ngugi (1.); H. Kunze, GDR (3.); Do. Castro, POR (4.); S. Maree (5.); J. Buckner, GBR (6.); S. Mei, ITA (7.); E. Ignatow, BUL (8.); J. Doherty, IRL (9.); J. Danielsson, SWE (10.); P. Thiebault, FRA (11.); Y. Ondieki (12.); G. Staines, GBR (13.); P. Arpin, FRA (14.); J. Regalo, POR (dnf) / WürttR


04.12.1988 Herborn (FRG) Adventslauf 8,32km(r) 24:56 (3.)
-31s

K. Stenzel, FRG (1.); D. Sander, FRG (2.); M. Edwards, GBR (4.); A. Gunkel, FRG (5.); M. Loos, FRG (6.); D. Gottschall, FRG (7.); R. Gutschank, FRG (8.); V. Welzel, FRG (9.); Oestreich, FRG (10.); Seidel, FRG (11.); Paulitschke, FRG (12.)


18.12.1988 Zürich Silvesterlauf 8,09km(r) 23:19 (5.)
-21s

M. Rowland, GBR (1.); P. Wirz, SUI (2.); R. Stenzel, FRG (3.); P. Larkins, GBR (4.); J. Buckner, GBR (6.); M. Ntawulikura, RWA (20.)


1989





17.01.1989 Wanganui grass track 1 Mile 4:03,6 (1.)
+0,0s

J. Walker (2.); ; P. Clode, NZL (3.); P. Renner, NZL (4.); J. Buckner, GBR (5.); T. Rogers, NZL (6.)


21.01.1989 Auckland 1500m 3:41,88 (1.)
+0,23s

J. Walker (2.); A.Bunce, NZL (3.); J. Buckner, GBR (4.); C. Macdonald, NZL (5.); A. Campbell, NZL (6.)


12.02.1989 Stuttgart World Meeting 1500m(i) 3:36,97 (1.)



H. Phélippeau, FRA (2.); H. Kulker, NED (3.); A. Geddes, GBR (4.); L. Toth, HUN (5.); F. Bialluch, FRG (6.); F. Maier, FRG (7.)
NIR
18.02.1989 Den Haag European Indoor Championships/h1 3000m(i) 8:03,44 (q.)
-0,46s

J. Carlier, FRA (q.); B. Zorko, YUG (q.); J. Campos, POR (q.); A. Hidalgo, ESP (q.); H. Hofstee, NED (q.); M. Neujirch, FRG (n.); L. O' Brien, IRL (n.); C. Walker, GBR (n.); P. van de Kerkhove, BEL (n.); P. Larkins, GBR (n.)
(3.)
19.02.1989 Den Haag European Indoor Championships 3000m(i) 7:50,43 (1.)
+1,45s

A. Anton, ESP (2.); J. Carlier, FRA (3.); R. Geoffroy, FRA (4.); B. Zorko, YUG (5.); J. Campos, POR (6.); A. Hidalgo, ESP (7.); M. Silva, POR (8.); A. Jimenez, ESP (9.); H. Hofstee, NED (10.); F. Bialluch, FRG (11.); P. Wirz, SUI (dnf)


26.02.1989 Sindelfingen (FRG) Internationales Hallensportfest IHS 1000m(i) 2:18,79 (2.)
-0,03s

E. Rüter, FRG (1.) (NIR); M. Trinkler, SUI (3.); R. Olsson, SWE (4.); J. Heydgen, FRG (5.); A. Khémiri, TUN (6.); W. Wuycke, VEN (7.); P. Squella, CHI (?.)?; I. Billy, GBR (?.)?; T. Morrell, GBR (?.)?; M. Okot, UGA (?.)?


04.03.1989 Budapest World Indoor Championships/h1 3000m(i) 7:50,22 (q.)
+0,77s

B. Zorko, YUG (q.); S. Mei, ITA (q.); J.L. Gonzales, ESP (q.); M. Dasko, URS (q.); B. Abshire, USA (q.); J. Carlier, FRA (n.); G. O'Reilly, IRL (n.); M. Choumassi, MOR (n.); A. Domingues, BRA (n.)
(1.)
05.03.1989 Budapest World Indoor Championships 3000m(i) 7:50,47 (3.)
-2,53s

S. Aouita (1.); J.L. Gonzales, ESP (2.); D. Padilla, USA (4.); F. O' Mara, IRL (5.); B. Zorko, YUG (6.); J.L. Carreira, ESP (7.); S. Mei, ITA (8.); B. Abshire, USA (9.); M. Dasko, URS (10.)


03.07.1989 Stockholm Dagens Nyheter Galan / GP 1500m 3:38,79 (7.)
-4,19s

S. Aouita (1.); K. Cheruiyot, KEN (2.); G. Di Napoli, ITA (3.); J. Atkinson, USA (4.); P. Scammell, AUS (5.); J. Venäläinen, FIN (6.); J. Walker (8.); V. Kalinki, URS (11.); M. Issangar, MOR (12.)


10.07.1989 Nice NIKAIA / GP 3000m 7:38,93 (3.)
-3,92s

Y. Ondieki (1.); A. Barrios (2.); V. Rousseau, BEL (4.); F. O' Mara, IRL (5.); J. Doherty, IRL (6.); S. Maree (7.); J. Danielsson, SWE (8.); C. Laventure, FRA (9.); S. Scott, USA (10.); P. Koech, KEN (11.); E. Martin, GBR (12.); D. Padilla, USA (14.); P. Wirz, SUI (15.)


06.08.1989 Gateshead European Cup 1500m 3:48 (dq)
(3.)

P. Thiebault, FRA (1.) (3:48,05); S. Afanasjev, URS (2.); G. Di Napoli, ITA (3.); J-P. Herold, GDR (4.); T. Morrell, GBR (5.); Sourek, TCH (6.); Gonzales, ESP (7.)


11.08.1989 Hamburg National Championships/h1 1500m 3:47,34 (q.)
+0,04s

D. Cordier, FRG (q.); L. Brechtel, FRG (q.); R. Stewing, FRG (q.); C. Meyer, FRG (q.); M. Trines, FRG (q.); B. Wagner, FRG (n.); T. Ziegler, FRG (n.); U. Manns, FRG (n.); W. Schreiber, FRG (n.); B. Lindenmayer, FRG (n.); S. Klein, FRG (n.); M. Kordys, FRG (n.)
(1.)
12.08.1989 Hamburg National Championships 1500m 3:44,93 (1.)
+0,85s

R. Stenzel, FRG (2.); D. Cordier, FRG (3.); C. Meyer, FRG (4.); L. Brechtel, FRG (5.); R. Stewing, FRG (6.); T. Kreutz, FRG (7.); M. Trines, FRG (8.); M. Busch, FRG (9.); M. Fietz, FRG (10.); K. Brehm, FRG (11.); E. Rüter, FRG (dq) (1.)


16.08.1989 Zürich Weltklasse in Zürich / GP 5000m dnf



S. Aouita (1.) (13:23,45); Do. Castro, POR (2.); J. Ngugi (3.); S. Maree (4.); M. Dasko, URS (5.); J. Doherty, IRL (6.); M. Nenow, USA (7.); Di. Castro, POR (8.); J. Treacy, IRL (9.); M. Tanui, KEN (10.); J. Regalo, POR (11.); M. Ryffel, SUI (12.); J. Buckner, GBR (dnf); S. Mei, ITA (dnf)


18.08.1989 Berlin, West ISTAF / GP 1 Mile 3:51,15 (2.)
-0,18s

A. Bile, SOM (1.); W. Kirochi, KEN (3.); H. Phélippeau, FRA (4.); P. Rono (5.); K. Cheruiyot, KEN (6.); M. Guldberg, DEN (7.); S. Crabb, GBR (8.); C. Cheruiyot, KEN (10.); K-P. Nabein, FRG (10.); Brahmia, ALG (11.); F. O'Mara, IRL (12.); R. Kram, ALG (dnf)


20.08.1989 Köln Internationales des ASV Köln 3000m 7:40,37 (2.)
-10,91s

S. Aouita (1.) (WR); S. Maree (3.); M. Dasko, URS (4.); Y. Ondieki (5.); J. Regalo, POR (6.); M. Nenow, USA (7.); K. Skah (8.); D. Padilla, USA (9.); P. Thiebault, FRA (10.); M. Choumassi, MOR (11.); P. Koech (dnf)


23.08.1989 Koblenz Internationales in Koblenz (A) 1500m 3:34,25 (1.)
+0,28s

J. Chesire, KEN (2.); H. Phélippeau, FRA (3.); T. Morrell, GBR (4.); M. Pancorbo, ESP (5.); M. Silva, POR (6.); E. Rüter, FRG (7.); Paulin, AUS (8.); K-P. Nabein, FRG (9.); C. Meyer, FRG (10.); S. Brand, FRG (11.); P. Wirz, SUI (12.); M. Busch, FRG (13.)


03.09.1989 Rieti (ITA) International 5000m 13:18,58 (3.)
-2,06s

B. Boutaib (1.); S. Antibo, ITA (2.); A. Barrios (4.); S. Plasencia, USA (5.); S. Mei, ITA (6.); J. Doherty, IRL (7.); J.L. Carreira, ESP (8.); D. Millonig, AUT (10.); A. Leitao, POR (12.); M. Ryffel, SUI (15.); J. Treacy, IRL (18.)


15.09.1989 London, CP McVitie´s Challenge Invitation 1 Mile 4:03,13 (13.)
-8,97s

S. Aouita (1.); J-P. Herold, GDR (2.); P. Elliott, GBR (3.); M. O' Sullivan, IRL (4.); S. Crabb, GBR (5.); J. Spivey, USA (6.); H. Phélippeau, FRA (7.); N. Horsfield, GBR (8.); A. Passey, GBR (9.); S. Ovett (10.); R. Denmark, GBR (11.); A. Sahere, MOR (12.)


20.09.1989 Ostia (ITA) CISM Military Championships 10000m 29:03,33 (1.)
+0,66s

E. Hellebuyck, BEL (2.); M. Moustaoui, MOR (3.); A. Hagelsteens, BEL (4.); W. Van Huylenbroek, BEL (5.); M. Donahue,, USA (6.)


24.09.1989 New York Fith Avenue Mile 1 Mile(r) 4:00,22 (12.)
-7,27s

P. Elliott, GBR (1.); A. Bile, SOM (2.); J. Atkinson, USA (3.); M. O'Sullivan, IRL (4.); W. Kirochi, KEN (5.), J. Quade, USA (6.); J. Walker (7.); D. Padilla, USA (8.); R. Flynn, IRL (9.); J.L. Gonzales, ESP (10.); G. Di Napoli, ITA (11.); S. Maree (13.); J. Aden, SOM (14.); S. Scott, USA (15.)


26.11.1989 Milano Gir Ala Cava 7,2km(r) 20:53 (8.)
-23s

G. Di Napoli, ITA (1.); W. Merlo, ITA (2.); R. Gotti, ITA (3.); S. Bernhardi, ITA (4.); M. Gozzano, ITA (5.); S. Mainetti, ITA (6.); E. Beluschi, ITA (7.); M. Griggio, ITA (9.); M. Boyle, GBR (14.) / Venue: Zeloforamagno


03.12.1989 Herborn (FRG) Adventslauf 8,3km(r) 24:07,98 (1.)
+27,11s

S. Jäger, FRG (2.); M. Strege, FRG (3.); U. Reeh, FRG (4.); R. Heinbach, FRG (5.); V. Welzel, FRG (6.); D. Gottschall, FRG (7.); M. Edwards, GBR (8.); A. Struch (9.); U. Wolf, FRG (10.); M. Fietz, FRG (11.); Grunwald, FRG (12.); Seidel, FRG (13.); Brandenburger, FRG (14.); Enneper, FRG (15.) / LA 50/89 S. 1590


1990





02.06.1990 Rehlingen (FRG) Pfingstsportfest (r1) 800m 1:48,40 (3.)
-1,75s

S. Ole-Marai, KEN (1.); O. Diarra, SEN (2.); T. Kallweit, FRG (4.); M. Assmann, FRG (5.); A. Harries, FRG (6.); T. Klein, FRG (7.); B.J. Müller, FRG (8.)


06.06.1990 Kerkrade (NED) Athletiek-Gala (A) 1500m 3:40,38 (1.)
+1,25s

M. Corstjens, BEL (2.); R. van Helden, NED (3.); Wiegman, NED (4.); Denis, BEL (5.); H. Kulker, NED (6.); S. Vroemen, NED (7.); Didden, BEL (8.)


22.06.1990 Saint-Denis Sport & Speciacles Internationaux 1500m 3:46,71 (12.)
-5,37s

J. Moreira, POR (1.); B. Boutaib (2.); K. Cheruiyot, KEN (3.); B. El Ghazali, MOR (4.); E. El Basir, MOR (5.); M. Lachaal, MOR (6.); E. Dubus, FRA (7.); M. Silva, POR (8.); N. Brahmia, ALG (9.); R. Geoffroy, FRA (10.); M. Busch, FRG (11.)


20.07.1990 London, CP Parcelforce Games / GP 5000m dnf



M. Issangar, MOR (1.) (13:08,51); A. Barrios (2.); H. Boutayeb, MOR (3.) (fell); A. Nakkim, NOR (4.); Y. Ondieki (5.) (fell); C. Laventure, FRA (6.); V. Rousseau, BEL (7.); R. Nerurkar, GBR (8.); A. Serrano, ESP (9.); J. Halvorsen, NOR (10.); M. Choumassi, MOR (12.); P. Evans, GBR (13.); P. Davies-Hale, GBR (14.); J. Nuttall, GBR (17.); R. Walem, BEL (18.); Honda, JPN (19.); O' Reilly, IRL (20.)


1991





18.05.1991 Wipperfürth (GER) Einladungssportfest der LG Wipperführt 3000m 7:54,88 (1.)
+13,56s

Wagner, GER (2.); Merl, GER (3.); R. Stenzel, GER (4.); Marx, GER (5.); Langfeld, GER (6.)


25.05.1991 München National Championships/h1 4x800m ~1:50 ( - )
+1,42s

OSC Potsdam (q.); LG Offenburg (q.); LAV Hamburg-Nord (n.); ASC Darmstadt; MTV Celle (n.) / (LG Bayer Leverkusen: Teichert - D. Baumann - Klaudt - J. Udelhoven)
(1.)
26.05.1991 München National Championships 4x1500m ~3:42 ( - )
+0,49s

TV Wattenscheid (2.); SCC Berlin (3.); SV Saar 05 Saarbrücken (4.); LAC Quelle Fürth (5.); LG Olympia Dortmund (6.); LG Menden (7.); OSC Berlin (8.); LG Wipperfürth (9.) ; Post SV Trier (10.); TSV Gräfelfing (11.); SC Neubrandenburg (12.) / (LG Bayer Leverkusen: Ludwig – I. Sillah - Wagner - D. Baumann)
15:17,76 (1.)
25.06.1991 Hengelo Adriaan Paulen Memorial (A) 1500m 3:38,44 (10.)
-2,88s

H. Fuhlbrügge, GER (1.); F. Cacho (2.); J-P. Herold, GER (3.); P. Thiebault, FRA (4.); M. Corstjens, BEL (5.); S. Aouita (6.); T. Herrington, USA (7.); A. Farinas, ESP (8.); B. Kennedy, USA (9.); M. Giusto, USA (11.); Richter, AUT (12.); R. van Helden, NED (13.); Ave, USA (15.); B. Jabbour, MOR (16.)


27.06.1991 Helsinki Maxell World Games / GP 1500m 3:36,32 (4.)
-5,32s

N. Morceli (1.); S. Doyle, AUS (2.); A. Bile, SOM (3.); P. O' Donoghue, NZL (5.); R. El Basir, MOR (6.); M. Kalboussi, TUN (7.); J. Venäläinen, FIN (8.); M. Pancorbo, ESP (9.); L. Bögh, DEN (10.); J. Savonheimo, FIN (11.); S. Scott, USA (12.); P. Délèze, SUI (14.)


03.07.1991 Stockholm Dagens Nyheter Galan / GP 5000m 13:24,58 (7.)
-10,92s

S. Antibo, ITA (1.); I. Kinuthia, KEN (2.); R. Chelimo, KEN (3.); B. Boutaib (4.); H. Boutayeb, MOR (5.); F. O'Mara, IRL (6.); A. Ramirez, USA (8.); C. Cheruiyot, KEN (9.); S. Hissou (10.); M. Bartoszak, POL (11.); J. Buckner, GBR (12.); S. Osaki, JPN (13.); T. Hyata, JPN (14.); M. Belabbes, ALG (15.); A. Lloyd, AUS (16.); F. Bennici, ITA (17.); P. Délèze, SUI (18.); M. Giusto, USA (dnf); S. Majusiak, POL (dnf); J. McKeon, USA (dnf)


10.07.1991 Lausanne Athlétissima / GP 1 Mile 3:53,61 (6.)
-4,49s

N. Morceli (1.); J. Spivey, USA (2.); W.O. Kirochi, KEN (3.); P. Rono (4.); M. Guldberg, DEN (5.); M. Silva, POR (7.); Y. Ondieki (8.); J-P. Herold, GER (9.); M. Yates, GBR (10.); H. Phelippeau, FRA (11.)


12.07.1991 Leverkusen (GER) Internationales Abendsportfest (A) 1500m 3:34,93 (1.)
+4,35s

R. van Helden, NED (2.); S. Vroemen, NED (3.); Haas, GER (4.); Ahmed, QAT (5.); R. Stenzel, GER (6.); Wagner, GER (7.); Dielies, NED (8.); Meyer, GER (9.); I. Sillah, GER (10.); Breitkopf, GER (11.)


15.07.1991 Nice NIKAIA / GP 3000m 7:39,10 (4.)
-1,76s

N. Morceli (1.); B. Boutaib (2.); K. Skah (3.); A. Ramirez, USA (5.); M. Choumassi, MOR (6.); R. Reina, USA (7.); P. Thiebault, FRA (8.); H. Boutayeb, MOR (9.); J. Buckner, GBR (10.); Y. Ondieki (11.); M. Pancorbo, ESP (12.); S. Creighton, AUS (13.); E. Dubus, FRA (14.); M. Mourhit, MOR (15.); B. Levant, FRA (16.); M. Belabbes, ALG (20.); A. Sakhri, ALG (21.)


26.07.1991 Hannover National Championships/h1 5000m 13:57,86 (q.)
+0,30s

M. Neukirch, GER (q.); M. Fietz, GER (q.); P. Könnicke, GER (q.); M. Grüning, GER (q.); H-B. Bürger, GER (q.); M. Bremer, GER (q.); H. Hopfner, GER (q.); R. Heinbach, GER (q.); B. Wrenger, GER (q.); C. Herle, GER (q.); R. Langfeld (n.); T. Schlecking (n.); M. Seeber (n.); M. Rüdiger (n.); G. Reuter, GER (n.); M. Kluwe, GER (n.); U. Honsdorf, GER (dnf); C. Eich, GER (dnf)
(1.)
28.07.1991 Hannover National Championships 5000m 13:40,06 (1.)
+16,39s

J. Karraß, GER (2.); K-P. Nabein, GER (3.); K. Stenzel, GER (4.); M. Bremer, GER (5.); M. Neukirch, GER (6.); S. Jäger, GER (7.); P. Könnicke, GER (8.); H. Hopfner, GER (9.); M. Grüning, GER (10.); C. Herle, GER (11.); H-B. Bürger, GER (13.); M. Fietz, GER (dnf)


30.08.1991 Tokyo World Championships/h2 5000m 13:54,07 (q.)
-0,32s

B. Boutaib (q.); S. Mei, ITA (q.); D. Castro, POR (q.); O. Osoro, KEN (n.); I. Hamer, GBR (n.); S. Majusiak, POL (n.); R. Reina, USA (n.); M. Fiz, ESP (n.); J. Halvorsen, NOR (n.); K. Kumagai, JPN (n.); G. De Gaetano, MLT (n.)
(2.)
01.09.1991 Tokyo World Championships 5000m 13:28,67 (4.)
-14,22s

Y. Ondieki (1.); F. Bayissa, ETH (2.); B. Boutaib (3.); Do. Castro, POR (5.); K. Skah (6.); R. Ulmala, FIN (7.); Di. Castro, POR (8.); R. Denmark, GBR (9.); I. Kinuthia, KEN (10.); A. Anton, ESP (11.); B. Kennedy, USA (12.); G. Staines, GBR (13.); D. Padilla, USA (14.); S. Mei, ITA (dnf)


08.09.1991 Köln Internationales des ASV Köln 3000m 7:33,91 (1.)
+0,83s 5

Y. Ondieki (2.); Kipkoech, KEN (3.); Kirui, KEN (4.); B. Dee, GBR (5.); Ibrahim, QAT (6.); M. Neukirch, GER (7.); S. Franke, GER (8.); Ramirez, USA (9.); M. Bremer, GER (10.); M. Choumassi, MOR (11.); M. Fietz, GER (12.)
NR
10.09.1991 Berlin ISTAF / GP 1 Mile 3:54,33 (4.)
-1,93s

N. Morceli (1.); S. Cram (2.); J-P. Herold, GER (3.); W.O. Kirochi, KEN (5.); H. Phelippeau, FRA (6.); G. Di Napoli, ITA (7.); P. Rono (8.) (fell)


13.09.1991 Bruxelles Memorial Van Damme / GP (B) 5000m 13:28,22 (9.)
-6,51s

B. Boutaib (1.); Korir, KEN (2.); K. Skah (3.); I. Kinuthia, KEN (4.); B. Lahlafi, MOR (5.); M. Ntawulikura, RWA (6.); M. Dasko, URS (7.); W. Omwoyo, KEN (8.); G. Staines, GBR (10.); O. Ondoro, KEN (11.); H. Boutayeb, MOR (12.); M. Belabbes, ALG (14.)


30.11.1991 Basel Basler Stadtlauf 9,2km(r) 26:35 (2.)



C. Eich, GERR (1.); P. Deleze, SUI (3.)


1992





04.01.1992 POR Road Race 7,5km(r) 21:46 (1.)


25.01.1992 Liévin Reunion Saint-Yorre 1500m(i) 3:39,25 (1.)
+0,81s

H. Phelippeau, FRA (2.); E. Dubus, FRA (3.); C. Impens, BEL (4.); J. Carlier, FRA (5.); Behar, MOR (6.)


02.02.1992 Stuttgart Sparkassen-Cup 3000m(i) 7:39,35 (1.)
+10,76s

P. Donovan, IRL (2.); G. Di Napoli, ITA (3.); S. Mei, ITA (4.); R. Gotti, ITA (5.); S. Franke, GER (6.); M. Kalboussi, TUN (7.); M. Guldberg, DEN (8.); R. Chesang, KEN (9.); M. Strege, GER (10.); G. Fell, CAN (11.); Dahmen, GER (12.); K-P. Nabein, GER (13.); M. Neukirch, GER (14.); K.L. Bauermeister, GER (15.)
NIR
08.02.1992 Karlsruhe National Indoor Championships/h1 1500m(i) 3:44,56 (q.)
+0,36s

A. Rettig, GER (q.); C. Meyer, GER (q.); O. Breitkopf, GER (n.)
(1.)
09.02.1992 Karlsruhe National Indoor Championships 1500m(i) 3:37,83 (1.)
+5,16s

J. Schneider, GER (2.); A. Rettig, GER (3.); E. Rüter, GER (4.); C. Meyer, GER (5.); B. Wagner, GER (6.); T. Kreutz, GER (7.); I. Sillah, GER (8.)


09.02.1992 Karlsruhe National Indoor Championships 3000m(i) 7:51,77 (1.)
+3,28s

S. Brand, GER (2.); S. Franke, GER (3.); M. Fietz, GER (4.); A. Fischer, GER (5.); R. Dahmen, GER (6.); R. Langfeld, GER (7.); R. Heinbach, GER (8.); J. Joppich, GER (9.); H. Merl, GER (10.); A. Gunkel, GER (11.)


07.03.1992 Phoenix (USA) Road Race 10km(r) 28:31 (1.)


21.03.1992 Boston World XC Championships 12km(c) 38:29 (52.)
-1:24min

J. Ngugi (1.); W. Mutwol, KEN (2.); F. Bayessa, ETH (3.); K. Skah (4.); R. Chelimo, KEN (5.); S. Moneghetti, AUS (6.); D. Kirui, KEN (7.); W. Sigei (8.); T. Pantel, FRA (9.); B. LeStum, FRA (10.); Do. Castro, POR (11.); M. Ntawulikura, RWA (13.); J. Regalo, POR (14.); E. Martin, GBR (17.); V. Rousseau, BEL (18.); P. Thiebault, FRA (21); H. Boutayeb, MOR (22.); B. Boutaib (56.); S. Hissou (57.); S. Creighton, AUS (58.); A. Nizigama, BUR (60.); Di. Castro, POR (62.)


20.05.1992 Koblenz Mini-Internationales (r1) 5000m 13:23,54 (1.)
+13,84s

S. Brand, GER (2.); M. Fietz, GER (3.); W. Schildhauer, GER (4.); Nade, TAN (5.); M. Pingpank, GER (6.); M. Grüning, GER (7.); Kimeli, KEN (8.); M. Neukirch, GER (9.); K. Dobler, GER (10.); M. Buchleitner, AUT (11.)


24.05.1992 Bad Homburg (GER) Internationales Telekom Meeting (A) 1500m 3:36,32 (1.)
+0,20s

R. El Basir, MOR (2.); J. Haas, GER (3.); R. Stenzel, GER (4.); K. Skah (5.); R. Sudau, GER (6.); A. Barrios (7.); C. Meyer, GER (8.); K-P. Nabein, GER (9.); Koila, KEN (10.); Kallweit, GER (11.); J. Arndt, GER (12.); B. Wagner, GER (13.); A. Rettig, GER (14.); M. Döring, GER (15.)


01.06.1992 Bratislava Slovnaft / IAAF Permit 3000m 7:43,19 (1.)
+1,35s

A. Tikhonov, GUS (2.); Chairullin, GUS (3.); I. Hamer, GBR (4.); Kororia, KEN (5.); J. Fourie, RSA (6.); M. Tanui, KEN (7.)


06.06.1992 Sevilla Meeting Expo `92 / GP 5000m 13:09,03 (1.)
+0,07s 13

K. Skah (2.); Y. Ondieki (3.); A. Barrios (4.); P. Koech (5.); M. Tanui, KEN (6.); Do. Castro, POR (7.); A. Jimenez, ESP (8.); J.L. Gonzales, ESP (9.); Di. Castro, POR (10.); A. Anton, ESP (11.); J. Gonzales, ESP (12.); Adan, ESP (13.); C. de la Torre, ESP (14.); A. Serrano, ESP (15.); A. Prieto, ESP (16.); M. Dasko, GUS (17.); S. Kororia, KEN (18.); M. Fíz, ESP (20.); A. Nakkim, NOR (21.); P. Donovan, IRL (22.);J-M. Albentosa, ESP (23.); T. Cuñado, ESP (24.); E. Canario, POR (25.); P. Arco, ESP (26.); R. Ulmala, FIN (27.); C. Cheruiyot, KEN (dnf); P. Deleze, SUI (dnf); J-C. Montero, ESP (dnf)
NR
09.06.1992 Roma Golden Gala / GP (A) 1500m 3:35,02 (3.)
-1,22s -

G. Di Napoli, ITA (1.); N. Morceli (2.); J-P. Herold, GER (4.); M. Suleiman, QAT (5.); W. Kirochi, KEN (6.); J.L. Gonzales, ESP (7.); H. Fuhlbrügge, GER (8.); D. Tirelli, ITA (9.); M. Corstjens, BEL (10.); N. Horsfield, GBR (11.); Öztürk, TUR (12.)


19.06.1992 München National Championships/h1 5000m 14:01,96 (q.)
+0,15s -

R. Wachenbrunner, GER (q.); W. Schildhauer, GER (q.); M. Pingpank, GER (q.); J. Arndt, GER (n.); K-P. Nabein, GER (dnf)
(1.)
21.06.1992 München National Championships 5000m 13:35,76 (1.)
+12,36s -

S. Franke, GER (2.); C. Eich, GER (3.); W. Schildhauer, GER (4.); M. Fietz, GER (5.); M. Pingpank, GER (6.); R. Wachenbrunner, GER (7.); R. Langfeld, GER (8.); H. Hopfner, GER (9.); R. Dahmen, GER (10.); M. Grüning, GER (11.); R. Heinbach, GER (12.)


28.06.1992 Hengelo Adriaan Paulen Memorial 1500m 3:34,18 (1.)
+0,22s -

R. El Basir, MOR (2.); M. Versteeg, NED (3.); M. Hacksteiner, SUI (4.); A. Geißbühler, SUI (5.); K. Skah (6.); H. Kulker, NED (7.); H. Fuhlbrügge, GER (8.); C. Impens, BEL (9.); M. Guldberg, DEN (10.); K-P. Nabein, GER (14.)


02.07.1992 Stockholm Dagens Nyheter Galan / GP 5000m 13:16,47 (1.)
+0,81s -

V. Rousseau, BEL (2.); F. O' Mara, IRL (3.); M. Ntawulikura, RWA (4.); Takaoka, JPN (5.); J. Doherty, IRL (6.); Ja. Kariuki, KEN (7.); J. Danielson,SWE (8.); W. van Dijck, BEL (9.); H. Boutayeb, MOR (10.); Guerra, ECU (11.); Gotti, ITA (12.)


06.08.1992 Barcelona Olympic Games/h3 5000m 13:20,82 (q.)
(1.) / +1,59s -

R. Denmark, GBR (q.); M. Issangar, MOR (q.); D. Kirui, KEN (q.); Do. Castro, POR (q.); A. Serrano, ESP (n.); T. Chimusasa, ZIM (n.); P. Donovan, IRL (n.); J. Trautmann, USA (dnf)


08.08.1992 Barcelona Olympic Games 5000m 13:12,52 (1.)
+0,19s -

P. Bitok, KEN (2.); F. Bayessa, ETH (3.); B. Boutaib (4.); Y. Ondieki (5.); W. Bikila, ETH (6.); R. Denmark, GBR (7.); A. Anton, ESP (8.); M. Issangar, MOR (9.); A. Sambu, TAN (10.); Do. Castro, POR (11.); B. Kennedy, USA (12.); P. Thiebault, FRA (13.); D. Kirui, KEN (14.); M. Versteeg, NED (15.); S. Antibo, ITA (16.)


16.08.1992 Köln Telekom-Sportfest des ASV / GP 3000m 7:38,10 (4.)
-9,14s -

M. Kiptanui (1.) (WR); P. Bitok, KEN (2.); Y. Ondieki (3.); M. Ntawulikura, RWA (5.); B. Boutaib (6.); B. Dee, GBR (7.); C. Eich, GER (8.); Kirui, KEN (9.); A. Nizigama, BUR (10.); M. Pitayo, MEX (11.); M. Choumassi, MOR (12.); Dahmen (13.); M. Fietz, GER (14.)


21.08.1992 Berlin ISTAF / GP 1 Mile 3:51,12 (3.)
-2,32s

W. Kemei, KEN (1.); N. Morceli (2.); W. Kirochi, KEN (4.); J. Chesire, KEN (5.); R. Stenzel, FRG (6.); P. Thiebaut, FRA (7.); M. Yates, GBR (8.); J.L. Gonzales, ESP (9.); R. El Basir, MOR (10.); C. Cushing-Murray, GBR (11.); S. Ole-Marai, KEN (12.); E. De Oliveira, BRA (14.)


26.08.1992 Koblenz Abendsportfest des Rot-Weiß Koblenz (A) 1500m 3:33,91 (1.)
+1,98s -

S. Holman, USA (2.); R. Stenzel, GER (3.); Y. Ondieki (4.); C. Meyer, GER (5.); Vandegrift, USA (6.); P. Scammell, AUS (7.); E. De Oliveira, BRA (8.); Cheriot, KEN (9.); Okuyama, JPN (10.)


28.08.1992 Bruxelles Memorial Van Damme / GP 1500m 3:40,13 (11.)
-7,64s -

W.O. Kirochi, KEN (1.); F. Cacho (2.); J. Spivey, USA (3.); W. Kemei, KEN (4.); J.K. Birir, KEN (5.); D. Kibet, KEN (6.); M. Pancorbo, ESP (7.); S. Holman, USA (8.); L. Bernaert, BEL (9.); M. Yates, GBR (10.); M. Corstjens, BEL (12.)


13.09.1992 Biberach (GER) Stadtlauf 5,12km(r) 13:48,7 (1.)



J. Keino, KEN (2.); B. Akonay, TAN (3.); Chirchir, KEN (4.); Konolowalov, GUS (5.); Kimeli, KEN (6.); K. Dobler, GER (7.); Hofstee, NED (8.); A. Krippschock, GER (9.); Struganov, GUS (10.); A. Rettig, GER (11.)


08.11.1992 Berlin Berlin-Ekiden / Potsdam-Berlin (GER: R. Wachenbrunner- K. Stenzel - C. Eich - D. Baumann - S. Freigang) 5km(r) 13:54 (f2)
-30s

H. Gebrselassie (f1); J. Thugwana, RSA (f3); M. O'Sullivan, IRL (f4); P. Barkutwo, KEN (f5); B. Dee, GBR (f6); J. Gregorek, USA (f7); A. Mwingereza, TAN (f8); A. Tichonov, RUS (f9) / ETH (1.); KEN (2.); RSA (4.); TAN (5.); GBR (6.); IRL (7.); RUS (8.); USA (9.); MEX (11.); POL (12.)


28.11.1992 Basel Basler Stadtlauf 9,2km(r) 26:19,5 (1.)



C. Eich, GER (2.); I. Uvizl, TCH (3.); Subrt, TCH (4.); Nechanicky, TCH (5.); K-P. Nabein, GER (6.); Constantin, SUI (7.); D. Nürnberger, GER (8.); Jenkel, SUI (9.); L. Tesacek, TCH (11.)


05.12.1992 Genf Stadtlauf / Course de l'Escalade 9,1km(r) 26:22 (5.)
-29s

C. Eich, GER (1.); P. Roden, GBR (2.); W. Mutwol, KEN (3.); P. Dugdale, GBR (4.); M. Jones, GBR (5.); J-A. Campos, POR (7.); M. Guldberg, DEN (8.); T. Constantin, SUI (9.); F. Oliveira, POR (13.); A. Mächler, SUI (32.)


1993





14.02.1993 Sindelfingen Internationales Hallenmeeting 2000m(i) 5:02,49 (1.)
+1,66s -

C. Eich, GER (2.); Y. Brenier, FRA (3.); A. Kazsimew, HUN (4.); C. Nyberg, SWE (5.); U. Manns, GER (6.); M. Schlechter, RSA (7.); T. Herwig, GER (8.); Höger (9.); K.L. Bauermeister, GER (10.); M. Corstjens, BEL (11.)


07.02.1993 Stuttgart Sparkassen-Cup (r1) 3000m(i) 7:43,60 (1.)
+5,38s -

E. Dubus, FRA (2.); M. Döring, GER (3.); J. N' Tiamba, ANG (4.); Chesire, KEN (5.); C. Eich, GER (6.); R. Gotti, ITA (7.); M. Ntawulikura, RWA (8.); M. Fietz, GER (9.); P. Donovan, IRL (11.); S. Brand, GER (12.)


1994





30.01.1994 San Sebastian Cross International de San Sebastian / IAAF World Cross Challenge 10km(c) 31:12 (10.)
-49s -

H. Gebrselassie (1.); I. Kirui, KEN (2.); A. Silio, ARG (3.); J.C. Adan, ESP (4.); S. Tunstall, GBR (5.); E. Bitok, KEN (6.); M. Ntawulikura, RWA (7.); A. Serrano, ESP (8.); U. Pusterla, ITA (9.); R. Nerurkar, GBR (11.); Cortes, ESP (12.); Arlati, ITA (17.)


06.02.1994 Val de Marne (FRA) Paris International XC 10km(c) 29:53 (3.)
-22s -

J. Brown, GBR (1.); J. Regalo, POR (2.); F. Barreau, FRA (4.); M. Birir, KEN (5.); K. Kororia, KEN (6.); B. LeStum, FRA (7.); A. Béhar, FRA (8.); D. Chauvelier, FRA (9.); L. Soares, FRA (10.); P. Remond, FRA (12.); A. Sakhri, ALG (13.)


25.02.1994 Dortmund National Indoor Championships/h1 3000m(i) 8:08,06 (q.)
(1.) / +0,09s -

M. Döring, GER (q.); M. Neukirch, GER (q.); A. Krebs, GER (q.); A. Fischer, GER (q.); M. Fietz, GER (n.); R. Langfeld, GER (n.); M. Strege, GER (dnf)


26.02.1994 Dortmund National Indoor Championships 3000m(i) 7:46,02 (1.)
+5,79s -

S. Brand, GER (2.); K.L. Bauermeister, GER (3.); M. Döring, GER (4.); K. Heiserer, GER (5.); R. Sagasser, GER (6.); A. Krebs, GER (7.); A. Fischer, GER (8.); M. Neukirch, GER (9.); M. Pingpank, GER (dnf)


20.03.1994 Phoenix (USA) Strapped Jock/Reebok 10km(r) 28:36 (1.)
+33s -

B- Abshire, USA (2.); T. Lewis, USA (3.)


08.05.1994 Oslo Holmenkollen Staffel (rel.) 6:06 ( - )

-
14.05.1994 Kappelrodeck (GER) National Championships 10000m 28:20,66 (1.)
+1:10,20min

C. Arndt, GER (2.); M. Pingpank, GER (3.); R. Heinbach, GER (4.); M. Kolmorgen, GER (5.); J. Schondelmayer, GER (6.); C. Ender, GER (7.); F. Kase, GER (8.); A. Frigger, GER (9.); H. Hopfner, GER (10.); Wilky, GER (11.); Knickenberg, GER (12.); Simon, GER (13.); H-B. Bürger, GER (14.); Valentin, GER (15.); T. Naumann, GER (16.); S. Franke, GER (dnf)


29.05.1994 Arnsberg (GER) WFG-Leichtathletik-Gala 3000m 7:48,36 (1.)
+0,40s -

W. Bikila, ETH (2.); Bartoszak (3.); S. Brand, GER (4.); K.L. Bauermeister, GER (5.); R. Dahmen, GER (6.); S. Kabat, GER (7.); C. Schöning, GER (8.); T. Naumann, GER (9.); Westhuizen, RSA (10.)


04.06.1994 Hengelo Adriaan Paulen Memorial 1500m 3:38,91 (3.)
-0,83s -

K. McKay, GBR (1.); R. Finch, GBR (2.); R. Stenzel, GER (4.); C. Cushing-Murray, USA (5.); S. Vroemen, NED (6.); M. Buchleitner, AUT (7.); S. Creighton, AUS (8.); Laros, NED (9.); Collignol, BEL (10.); Wiegman, NED (11.); Estiveira, POR (12.); Fora, MOR (13.)


10.06.1994 Nürnberg Live '94 5000m 13:20,10 (1.)
+4,17s -

B. Boutaib (2.); J. Koech, KEN (3.); Korir, KEN (4.); Chege, KEN (5.); T. Chimusasa, ZIM (6.); M. Versteeg, NED (7.); M. Döring, GER (8.); T. Naumann, GER (9.); A. Carosi, ITA (10.); Damen, GER (11.); Hofstee, NED (12.); M. Fietz, GER (13.); Kabat, GER (14.)


12.06.1994 Duisburg (GER) DLV-Gala 1500m 3:38,49 (1.)
+0,14s -

R. Stenzel, GER (2.); Lotik, KEN (3.); M. Busch, GER (4.); D. Löser, GER (5.); C. Meyer, GER (6.); S. Plätzer, GER (7.); T. Kallweit, GER (8.); F. van Rendsburg, RSA (9.); Barathon, KEN (10.)


26.06.1994 Birmingham European Cup 5000m 13:48,95 (1.)
+0,17s -

A. Behar, FRA (2.); O. Olteanu, ROM (3.); J. Mayock, GBR (4.); U. Pusterla, ITA (5.); Kaschajew, RUS (6.); C. Nyberg, SWE (7.); Chesak, UKR (8.)


01.07.1994 Erfurt National Championships/h1 5000m 13:58,29 (q.)
(1.) / +19,33s -

S. Jäger, GER (q.); M. Neukirch, GER (q.); M. Fietz, GER (q.); K. Heiserer, GER (q.); C. Ender, GER (q.); C. Schöning, GER (n.); J. Wilky, GER (n.); U. Keil, GER (n,.); C. Melcher, GER (n.); B. Wrenger, GER (n.); M. Pingpank, GER (dnf)


03.07.1994 Erfurt National Championships 5000m 13:46,67 (1.)
+0,74s -

S. Franke, GER (2.); M. Döring, GER (3.); S. Freigang, GER (4.); J. Karrass, GER (5.); S. Jäger, GER (6.); U. Steidl, GER (7.); C. Arndt, GER (8.); E. Loch, GER (9.); T. Naumann, GER (10.); C. Fischer, GER (11.); C. Ender, GER (12.); M. Fietz, GER (dnf)


11.08.1994 Helsinki European Championships/h1 5000m 13:39,97 (q.)
(2.) / -0,20s -

A. Behar, FRA (q.); R. Denmark, GBR (q.); A. Jimenez, ESP (q.); J.C. Adan, ESP (q.); J. Junqueira, POR (n.); U. Pusterla, ITA (n.); Z. Kaldy, HUN (n.); N. Berkeley, IRL (n.)


14.08.1994 Helsinki European Championships 5000m 13:36,93 (1.)
+0,57s -

R. Denmark, GBR (2.); A. Anton, ESP (3.); A. Behar, FRA (4.); J. Nuttall, GBR (5.); J.C. Adan, ESP (6.); R. Ulmala, FIN (7.); A. Jimenez (8.); Do. Castro, POR (9.); S. Franke, GER (10.); P. Donati, ITA (11.); V. Kaschajev, RUS (12.); F. O' Mara, IRL (13.); J. Ramos, PR (14.); M. Ezzher, FRA (15.) / Programmheft Bislett Games `95 S. 63


21.08.1994 Köln Internationales des ASV Köln 3000m 7:34,69 (1.)
+1,52s -

M. Kiptanui (2.); K. Skah (3.); B. Kennedy, USA (4.); S. Hissou (5.); F. Bayissa, ETH (6.); A. Nizigama, BUR (7.); A. Bile, SOM (8.); S. Franke, GER (9.); J. Spivey, USA (11.); M. Belabbes, ALG (12.); P. Bitok, KEN (14.); M. Rowland, GBR (15.)


30.08.1994 Berlin ISTAF / Golden Four 5000m 13:12,47 (1.)
+0,27s -

K. Skah (2.); K. Boulami, MOR (3.); S. Sghir, MOR (4.); S. Franke, GER (5.); P. Tergat (6.); A. Anton, ESP (7.); J. Spivey, USA (8.); S. Hissou (9.); Kariuki (10.); B. Lahlafi, MOR (11.); Monteiro, POR (12.); M. Tanui (13.); J.C. Adan, ESP (14.)


11.09.1994 Biberach (GER) Thomae-Cup 5,12km(r) 13:49,2 (1.)
+1s

J. Korir, KEN (2.); L. Chege, KEN (3.); S. Franke, GER (4.); Issa, TAN (5.); Mansouri, TUN (6.); L. Tayed, ALG (7.); Premstaller, ITA (8.); Kirwa, KEN (9.); Hudak, TCH (10.); K.L. Bauermeister, GER (11.); K. Dobler, GER (12.); Anizi, TUN (13.); K. Heiserer, GER (14.); Kimeli, KEN (15.); M. Grüning, GER (16.)


02.10.1994 Réduit (MRI) Air Mauritius International Meet 1500m 3:54,09 (3.)

-

A. Hatungimana, BUR (1.); M. Gwanzura, ZIM (2.); R. Stenzel, GER (4.); C. Nkazamyampi, BUR (5.); Felicite, MRI (6.); R. Chesang, KEN (7.); Moos, MRI (8.); Stang, GER (9.)


10.12.1994 Alnwick (GBR) European XC Championships 9km(c) 28:25 (16.)
-42s

P. Guerra, POR (1.); Do. Castro, POR (2.); A. Serrano, ESP (3.); J.C. Adan, ESP (4.); A. Behar, FRA (5.); L. Barzaghi, ITA (6.); J.M. Garcia, ESP (7.); A. Pinto, POR (8.); A. Maravilha, POR (9.); M. Essaid, FRA (10.); H. Jörgensen, DEN (15.); M. Ezzher, FRA (17.); B. LeStum, FRA (20.); P. Arpin, FRA (23.); R. Nerurkar, GBR (25.); Treacy, IRL (32.); K. Maase, NED (34.); Di. Castro, POR (50.)


18.12.1994 Marseille Cross Le Provencal 10,7km(c) 33:39 (11.)
-1:26min

J. Kimani, KEN (1.); A. Behar, FRA (2.); M. Essaid, FRA (3.); P. Tergat (4.); A. Pearson, GBR (5.); M. Essaid, FRA (6.); J-F. Bertron, FRA (7.); A. Sakhri, ALG (8.); A. Belaout, ALG (9.); B. Mvuyekere, BDI (12.)


1995





22.01.1995 Val de Marne (FRA) International XC 10,5km(c) 33:40 (5.)
-41s

B. Fréchard, FRA (1.); T. Pantel, FRA (2.); B. LeStum, FRA (3.): M. Essaid, FRA (4.); F. Barreau, FRA (6.); T. Williams, USA (7.); L. Beblo, POL (8.)


05.02.1995 Stuttgart Sparkassen-Cup 3000m(i) 7:42,56 (1.)
+0,88s -

E. Dubus, FRA (2.); S. Franke, GER (3.); B. Jabbour, MOR (4.); R. Benzine, ALG (5.); S. Sghir, MOR (6.); M. Döring, GER (7.); Berkovics, HUN (8.); Herwig, GER (9.); M. Belabbes, ALG (10.); M. Fietz, GER (11.); K.L. Bauermeister, GER (12.)


12.02.1995 Karlsruhe International 3000m(i) 7:37,51 (1.)
AIR -

A. Sahere, MOR (2.); Jo. Kipkoech, KEN (3.); M. Belabbes, ALG (4.); K.L. Bauermeister, GER (5.); Berkovics, HUN (6.); R. Benzine, ALG (?.)?; L. Tayeb, ALG (?.)?


04.03.1995 Wetter (GER) National XC Championships 10,55km(c) 32:12 (1.)
+37s

S. Freigang, GER (2.); H-B. Bürger, GER (3.); M. Strege, GER (4.); S. Dittmann, GER (5.); R. Wachenbrunner, GER (6.); B. Breitmaier, GER (7.); K. Dobler, GER (8.); C. Arndt, GER (9.); C. Fischer, GER (10.); J. Wilky, GER (11.); C. Husmann, GER (12.)


23.03.1995 Durham (GBR) World XC Championships 12,02km(c) 36:31 (92.)
-2:27min

P. Tergat (1.); I. Kirui, KEN (2.); S. Hissou (3.); H. Gebrselassie (4.); B. Lahlafi, MOR (5.); P. Guerra, POR (6.); J. Songok, KEN (7.); S. Chemoiywo, KEN (8.); T. Williams, USA (9.); M. Fíz, ESP (10.); L. El Khattabi, MOR (11.); A. Sahere, MOR (12.); B. Kennedy, USA (14.); M. Essaid, FRA (16.); Do. Castro, POR (23.); S. Creighton, AUS (25.); A. Abebe, ETH (26.); H. Ramaala, RSA (35.); J. Rey, ESP (36.); H. Boutayeb, MOR (39.); C. Jörgensen, DEN (56.); G. Tola, ETH (105); Di. Castro (124.); S. Lebed, UKR (182.)


25.05.1995 Chemnitz (GER) Internationales Sachsenmeeting 1500m 3:40,37 (1.)
+0,42s -

C. Bitok, KEN (2.); M. Döring, GER (3.); M. Gottschalk, GER (4.); D. Löser, GER (5.); C. Meyer, GER (6.); A. Lenfers, GER (7.); Brandis (8.); G. Schatz, GER (9.); S. Teichmann, GER (10.)


27.05.1995 Arnsberg (GER) WGF Leichtathletik-Gala 3000m 7:46,12 (1.)
+1,80s -

M. Kalboussi, TUN (2.); Bartoszak, POL (3.); S. Brand, GER (4.); Lagat, KEN (5.); J. Stalder, SUI (6.); Dahmen, GER (7.); S. Freigang, GER (8.); M. Busch, GER (9.); K. Hilleringmann, GER (10.); Loroupe, KEN (11.)


01.06.1995 Saint-Denis Meeting L'Humanité / GP II 5000m 13:20,42 (11.)
-3,62s -

S. Sghir, MOR (1.); Behar, FRA (2.); B. Boutaib (3.); M. Ezzher, FRA (4.); B. Jabbour, MOR (5.); P. Guerra, POR (6.); L. El Khattabi, MOR (7.); R. Stefko, SVK (8.); W. Bikila, ETH (9.); S. Hissou (10.)


30.06.1995 Bremen National Championships/h2 1500m 3:43,92 (q.)
(2.) / -0,07s -

R. Stenzel, GER (q.); M. Döring, GER (3.); J. Haas, GER (q.)


01.07.1995 Bremen National Championships 1500m 3:40,02 (1.)
+0,02s -

R. Stenzel, GER (2.); J-P. Herold, GER (3.); M. Gottschalk, GER (4.); T. Kallweit, GER (5.); C. Meyer, GER (6.); J. Haas, GER (7.); T. Stoffer, GER (8.); M. Döring, GER (9.); A. Lenfers, GER (10.)


02.07.1995 Bremen National Championships 5000m 13:26,54 (1.)
+13,92s -

C. Eich, GER (2.); M. Döring, GER (3.); J. Arndt, GER (4.); T. Naumann, GER (5.); S. Jäger, GER (6.); K. Heiserer, GER (7.); C. Husmann, GER (8.); R. Dahmen, GER (9.); C. Fischer, GER (10.); U. Steidl, GER (11.)


21.07.1995 Oslo Bislett Games / Golden Four 3000m 7:33,56 (1.)
NR / +0,94s 8

P. Bitok, KEN (2.); S. Sghir, MOR (3.); E. Barngetuny, KEN (4.); S. Hissou (5.); Kipkorir, KEN (6.); I. Kirui, KEN (7.); P. Mosima, KEN (8.); S. Creighton, AUS (9.); J. Spivey, USA (10.); G. Di Napoli, ITA (11.); Chemoiywo, KEN (12.); M. Giusto, USA (13.); D. Cishahayo, BUR (14.)


11.08.1995 Göteborg World Championships/h1 5000m 13:30,59 (q.)
(1.) / +0,62s -

B. Lahlafi, MOR (q.); P. Hanneck, ZIM (q.); W. Bikila, ETH (q.); E. Molina, ESP (n.); R. Denmark, GBR (n.); S. Chemoiywo, KEN (n.); R. Benzine, ALG (n.); H. Sadjadi, IRA (n.); J. Pešava, TCH (n.); P. Papoulias, GRE pn A; Naaji, FRA (n.); J.B. Prasad, IND pn ; pivey, USA (n.) ; M-H. Sreiss, JOR pn


13.08.1995 Göteborg World Championships 5000m 13:39,98 (9.)
-23,21s -

I. Kirui, KEN (1.); K. Boulami, MOR (2.); S. Kororia, KEN (3.); S. Sghir, MOR (4.); B. Lahlafi, MOR (5.); W. Bikila, ETH (6.); B. Kennedy, USA (7.); F. Bayissa, ETH (8.); P. Hanneck, ZIM (10.); G. Di Napoli, ITA (11.); M. Carroll, IRL (12.); A. Jimenez, ESP (13.); J. Nuttall, GBR (14.); A. Behar (15.)


16.08.1995 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden Four 5000m 13:01,72 (2.)
NR / -17,33s 9

H. Gebrselassie (1.) (WR); I. Kirui, KEN (3.); B. Kennedy, USA (4.); S. Franke, GER (5.); S. Sghir, MOR (6.); J. Machuka, KEN (7.); P. Tergat (8.); W. Sigei (9.); K. Boulami, MOR (10.); D. Komen (11.); P. Bitok, KEN (12.); F. Bayissa, ETH (13.); Y. Ondieki (14.); Y. Azaidj, ALG (15.); S. Kororia, KEN (16.); P. Mosima, KEN (17.); W. Kalya, KEN (18.)


18.08.1995 Köln Internationales des ASV Köln / GP 1500m 3:34,48 (8.)
-3,32s -

H. El Guerrouj (1.); V. Niyongabo (2.); A. Seddiki, MOR (3.); M. Suleiman, QAT (4.); J. Mayock, GBR (5.); P. McMullen, USA (6.); W. Tanui (7.); M. O' Sullivan, IRL (9.); N. Bruton, IRL (10.); R. El Basir, MOR (13.); J-P. Herold, GER (14.)


23.08.1995 Leverkusen (GER) Bayer-Nacht 1500m 3:38,82 (1.)
+0,09s -

J. Achon, UGA (2.); B. Zorko, CRO (3.); Ibrahim, QAT (4.); Green, GER (5.); M. Gottschalk, GER (6.); J. Aden, SOM (7.); S. Brand, GER (8.); Basweti, KEN (9.); M. Ostendarp, GER (10.)


25.08.1995 Bruxelles Memorial Van Damme / Golden Four 3000m 7:39,21 (4.)
-11,71s -

N. Morceli (1.); K. Boulami, MOR (2.); S. Sghir, MOR (3.); P. Bitok, KEN (5.); B. Kennedy, USA (6.); Y. Azaidj, ALG (7.); P. Mosima, KEN (8.); E. Molina, ESP (9.); S. Creighton, AUS (10.)


01.09.1995 Berlin ISTAF / Golden Four 5000m 13:03,64 (4.)
-10,45s -

H. Gebrselassie (1.); M. Kiptanui (2.); K. Boulami, MOR (3.); S. Sghir, MOR (5.); D. Komen (6.); S. Kororia, KEN (7.); W. Bikila, ETH (8.); S. Hissou (9.); B. Lahlafi, MOR (10.); B. Kennedy, USA (11.); A. Anton, ESP (15.); S. Creighton, AUS (16.); M. Ezzher, FRA (17.); S. Franke, GER (18.); P. Bitok, KEN (23.)


09.09.1995 Monaco Grand Prix Final 3000m 7:41,85 (10.)
-5,95s -

H. Gebrselassie (1.); V. Niyongabo (2.); K. Boulami, MOR (3.); S. Sghir, MOR (4.); S. Kororia, KEN (5.); P. Bitok, KEN (6.); D. Komen (7.); S. Hissou (8.); Y. Azaidj, ALG (9.); S. Creighton, AUS (11.); I. Kirui, KEN (12.)


17.09.1995 Tübingen (GER) Tübinger Stadtlauf 7,5km(r) 21:46 (2.)
-19s

T. Chimusasa, ZIM (1.); S. Brand, GER (3.); S. Dittmann, GER (4.); K.L. Bauermeister, GER (5.); Cichocki, POL (6.); M. Versteeg, NED (7.); S. Jäger, GER (8.)


1996





04.02.1996 Stuttgart Sparkassen-Cup / IAAF Permit 3000m(i) 7:43,60 (4.)
-12,88s -

H. Gebrselassie (1.) (WIR); F. Cacho (2.) (AIR); E. Molina, ESP (3.); S. Franke, GER (5.); B. Jabbour, MOR (6.); T. Naumann, GER (7.); R. Benzine, ALG (8.); C. Eich, GER (9.)


11.02.1996 Karlsruhe International 3000m(i) 7:46,29 (1.)
+8,94s -

T. Naumann, GER (2.); K. Claessen, SWE (3.); M. Ostendarp, GER (4.); M. Guldberg, DEN (5.); J. Arndt, GER (6.); Gonzales, MEX (7.); C. Eich, GER (8.); M. Fietz, GER (9.); Berkovics, HUN (10.)


25.02.1996 Diekirch (LUX) Eurocross / IAAF XC Challenge 10,2km(c) 32:42 (6.)
-45s

T. Chimusasa, ZIM (1.); Cullen, GBR (2.); R. Kosgei, KEN (3.); J. Pesava, TCH (4.); R. Stefko, SLO (5.); J. Rey, ESP (7.); M. Vanko, SLO (8.); K. Claesen, SWE (9.); W. van Dijck, BEL (10.)


02.03.1996 Darmstadt (GER) Darmstadt-Cross / DM XC Alternative 10km(c) 30:05 (1.)
+1s

T. Naumann, GER (2.); Dobler, GER (3.); Green, GER (4.); Langfeld, GER (5.); H-B. Bürger, GER (6.); Scheytt, GER (7.); Wrenger, GER (8.); Brand, GER (9.); Haarmann, GER (10.); Simon, GER (11.); Huth, GER (12.); Arndt, GER (13.); Wagner, GER (14.); Loth, GER (15.)


19.05.1996 Chemnitz (GER) Sachsenmeeting 5000m 13:23,62 (1.)
+17,27s -

K. Kemboi, KEN (2.); Job, RSA (3.); K.L. Bauermeister, GER (4.); Macharia, KEN (5.); U. Pflügner, GER (6.)


24.05.1996 Rhede (GER) EAA-Meeting 1500m 3:36,77 (3.)
-1,02s -

H. Gebrselassie (1.); R. Stenzel, GER (2.); P. Mosima, KEN (4.); C. Impens, BEL (5.); Caddy, GBR (6.); Bitok, KEN (7.); P. Philipp, SUI (8.); W. Bikila, ETH (10.); M. Ostendarp, GER (12.)


27.05.1996 Hengelo Adrian Paulen Memorial / GP I 1500m 3:40,52 (1.)
+0,24s -

A. Chekhemani, FRA (2.); R. Estévez, ESP (3.); K. McKay, GBR (4.); C. Impens, BEL (5.); R. Stenzel, GER (6.); A. Bulkowski, UKR (7.); P. Philipp, SUI (8.); G-J. Liefers, NED (9.); M. Yates, GBR (10.); V. Shabunin, RUS (11.); E. Dubus, FRA (12.); M. Gottschalk, GER (13.); M. Corstjens, NED (14.); A. Hatungimana, BUR (15.); D. Löser, GER (16.); Rono, KEN (17.)


01.06.1996 Madrid European Cup 3000m 7:57,19 (1.)
+0,61s -

I. Viciosa, ESP (2.); A. Lambruschini, ITA (3.); E. Dubus, FRA (4.); K. Claesson, SWE (5.); Drigin, URS (6.); Savonheimo, FIN (7.); G. Lough, GBR (8.)


07.06.1996 Nürnberg Internationales Quelle Leichtathletik Fest Live '96 (A) 5000m 13:13,23 (3.)
-2,98s -

K. Boulami, MOR (1.); Kororia, KEN (2.); F. Bayissa, ETH (4.); A. Mezegebu, ETH (5.); R. Benzine, ALG (6.); L. Chege, KEN (7.); J. Brown, GBR (8.); S. Brand, GER (9.); M. Pancorbo, ESP (13.); H. Jifar, ETH (14.); R. Denmark, GBR (15.); T. Osano, KEN (16.); P. Evans, GBR (17.); M. Amyn, MOR (18.); J. Koech, KEN (20.); T. Chimusasa, ZIM (21.); A. Passey, GBR (22.)


21.06.1996 Köln National Championships/h2 1500m 3:45,25 (q.)
(1.) / +0,06s -

D. Löser, GER (q.); S. Teichmann, GER (q.); J-P. Herold, GER (q.); M. Döring, GER (q.); T. Kreutz, GER (n.); V. Mackert, GER (n.); O. Grund, GER (n.); C. Güssow, GER (n.); T. Stoffer, GER (n.); S. Plätzer, GER (n.); C. Schütz, GER (n.)


21.06.1996 Köln National Championships 5000m 13:28,23 (1.)
+2,20s -

C. Eich, GER (2.); M. Block, GER (3.); A. Lenfers, GER (4.); T. Naumann, GER (5.); H. Höger, GER (6.); M. Fietz, GER (7.); J. Arndt, GER (8.); S. Brandis, GER (9.); C. Thörner, GER (10.); S. Hallmann, GER (18.)


22.06.1996 Köln National Championships 1500m 3:37,36 (1.)
+0,19s -

R. Stenzel, FRG (2.); S. Teichmann, GER (3.); M. Gottschalk, GER (4.); T. Herwig, GER (5.); C. Meyer, GER (6.); J-P. Herold, GER (7.); M. Döring, GER (8.); D. Löser, GER (9.); E. Tortell, GER (10.); S. Kabat, GER (dnf); M. Busch, GER (dnf)


28.06.1996 Paris Meeting Gaz de France de Paris / GP I 5000m 13:09,47 (4.)
-13,54s -

S. Hissou (1.); K. Boulami, MOR (2.); S. Sghir, MOR (3.); A. Nizigama, BUR (5.); M. Ntawulikura, RWA (6.); K. Skah (7.); B. Lahlafi, MOR (8.); KeMei, ITA (9.); A. Belaout, ALG (10.); S. Hoff, RSA (11.); K. Kairouani, MOR (12.); L. Zeroual, MOR (13.)


31.07.1996 Atlanta Olympic Games/h2 5000m 13:52,00 (q.)
(6.) / -1,39s -

F. Bayissa, ETH (q.); B. Lahlafi, MOR (q.); T. Nyariki, KEN (q.); E. Molina, ESP (q.); A. Belaout, ALG (q.); J. Spivey, USA (q.)


01.08.1996 Atlanta Olympic Games/sf2 5000m 14:03,75 (q.)
(3.) / -0,54s -

T. Nyariki, KEN (q.); V. Niyongabo (q.); E. Molina, ESP (q.); S. Sghir, MOR (q.); A. Belaout, ALG (q.); A. Mezgebu, ETH (n.); S. Baldini, ITA (n.); J. Nuttall, GBR (n.)


03.08.1996 Atlanta Olympic Games 5000m 13:08,81 (4.)
-0,85s -

V. Niyongabo, BUR (1.); P. Bitok, KEN (2.); K. Boulami, MOR (3.); T. Nyariki, KEN (5.); B. Kennedy, USA (6.); E. Molina, ESP (7.); B. Lahlafi, MOR (8.); S. Kororia, KEN (9.); F. Bayissa, ETH (10.); S. Sghir, MOR (11.); G. Di Napoli, ITA (12.); R. Benzine, ALG (13.); S. Franke, GER (14.); A. Belaout, ALG (15.)


10.08.1996 Monaco Herculis Vittel / GP 3000m 7:44,66 (10.)
-19,50s -

D. Komen (1.); T. Nyariki, KEN (2.); P. Bitok, KEN (3.); P. Tergat (4.); M. Kiptanui (5.); H. El Lahssini, MOR (6.); S. Kororia, KEN (7.); B. Kennedy, USA (8.); E. Molina, ESP (9.); A. Lambruschini, ITA (11.); I. Kirui, KEN (12.)


14.08.1996 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden Four 5000m 13:20,46 (11.)
-35,37s -

D. Komen (1.); H. Gebrselassie (2.); P. Tergat (3.); K. Boulami, MOR (4.); B. Kennedy, USA (5.); S. Sghir, MOR (6.); Pa. Koech, KEN (7.); T. Nyariki, KEN (8.); F. Bayissa, ETH (9.); S. Kororia, KEN (10.); P. Bitok, KEN (12.); W. Bikila, ETH (13.); Jimenez, ESP (14.); E. Molina, ESP (dnf)


20.08.1996 Leverkusen (GER) Bayer-Leichtathletik-Nacht 1500m 3:39,40 (1.)
+0,26s -

P. Furusa, ZIM (2.); P. Bandi, SUI (3.); A. Bucher, SUI (4.); P. Philipp, SUI (5.); D. Löser, GER (6.); Meyer, GER (7.); C. Knoblich, GER (8.); S. Kabat, GER (9.); Steindorfer, AUS (10.)


15.09.1996 Biberach (GER) Internationaler Thomae-Cup / Lauf der Asse 5,12km(r) 14:33,8 (14.)
-??a

L. Chege, KEN (1.); P. Furusa, ZIM (2.); E. Lagat, KEN (3.); C. Eich, GER (4.); T. Naumann, GER (5.); G. Tanui, KEN (6.); S. Franke, GER (11.); K. Dobler, GER (21.); Stenzel, GER (24.)


03.11.1996 Berlin ASICS/DLV-Cross-Cup 7km(c) 23:48 (1.)
+1s

Cherusai, KEN (2.); M. Döring, GER (3.); Keraro, KEN (4.); Fischer (5.); R. Wachenbrunner, GER (6.); A. Green, GER (7.); Kucera, TCH (8.); C. Arndt, GER (9.); Abdessalam, ALG (10.); J. Karraß, GER (11.); Drzala, POL (12.); Dittmann, GER (13.); J. Arndt, GER (14.)


23.11.1996 Waiblingen (GER) Staufer Cross/DLV Cross-Cup 8,6km(c) 27:59 (2.)
-5s

T. Lotik, KEN (1.); T. Naumann, GER (3.); Moulai-Ali, ALG (4.); Abdessalem, ALG (5.); Keraro, KEN (6.); R. Wachenbrunner, GER (7.); H-B. Bürger, GER (8.); J. Arndt, GER (9.); Green, GER (10.); Langfeld, GER (11.); C. Fischer, GER (12.); Wilson, AUS (13.)


1997





16.02.1997 Diekirch (LUX) Reebok Eurocross / IAAF World Cross Challenge 10,2km(c) 30:59 (3.)
-18s

B. Barmasai (1.); M. Mourhit, MOR (2.); R. Stefko, SLO (4.); Jo. Koech, KEN (5.); K. Maase, NED (6.)


22.02.1997 Dortmund National Indoor Championships/h1 3000m(i) 8:04,72 (q.)

-

M. Fietz, GER (q.); J. Arndt, GER (q.); M. Busch, GER (q.); K.L. Bauermeister, GER (q.)


23.02.1997 Dortmund National Indoor Championships 3000m(i) 7:39,32 (1.)
+17,53s -

M. Ostendarp, GER (2.); T. Naumann, GER (3.); M. Busch, GER (4.); J. Arndt, GER (5.); M. Fietz, GER (6.); C. Fischer, GER (7.); A. Lenfers, GER (8.); K.L. Bauermeister, GER (9.); J. Wagner, GER (10.)


02.03.1997 Gotha (GER) National XC Championships 9,7km(c) 28:28 (1.)
+48s

R. Wachenbrunner, GER (2.); C. Fischer, GER (3.); M. Block, GER (4.); R. Huth, GER (5.); S. Dittmann, GER (6.); U. König, GER (7.); A. Green, GER (8.); Diettrich, GER (9.); M. Bremer, GER (10.); H-B. Bürger, GER (12.)


05.04.1997 Baracaldo (ESP) European Challenge 10000m 27:21,53 (1.)
NR / +13,24s ?

Do. Castro, POR (2.); K. Maase, NED (3.); C. Eich, GER (4.); J. Ramos, POR (5.); R. Denmark, GBR (6.); V. Almeida, POR (7.); F. Martinez, ESP (8.); V. Modica, ITA (9.); Bras, POR (10.); Zanon, ITA (11.); J. Stalder, SUI (12.); Hanninen, FIN (16.) / 1000m: 2:43,20; 2000m: 5:26,40; 3000m: 8:11,70; 4000m: 10:55,30; 5000m: 13:43,40; 6000m: 16:26,70; 7000m: 19:08,60; 8000m: 21:51,30; 9000m: 24:38,90


08.06.1997 Dortmund Internationales Sparkassen-DLV-Meeting 1500m 3:36,03 (1.)
+3,56s -

R. Chirchir, KEN (2.); M. Busch, GER (3.); J-P. Herold, GER (4.); T. Herwig, GER (5.); C. Schütz, GER (6.); Teichmann, GER (7.); Van Rendsburg, RSA (8.); J. Fitschen, GER (9.); D. Heinze, GER (10.); M. Döring, GER (13.)


21.06.1997 München European Cup 3000m 7:41,08 (1.)
+0,52s -

M. Pancorbo, ESP (2.); Papoulias, GRE (3.); Drygin, RUS (4.); A. Whiteman (5.); Behar, FRA (6.); Vincente, ITA (7.); Wullum, NOR (8.)


27.06.1997 Frankfurt National Championships/h2 1500m 3:44,69 (q.)
(1.) / +0,77s -

C. Meyer, GER (q.); T. Herwig, GER (q.); O. Grund, GER (q.); T. Kreutz, GER (q.); T. Stoffer, (q.); T. Kallweit, GER (q.); V. Mackert (q.); M. Döring, GER (n.); S. Bretag (n.); H. Striegel (dnf); S. Plaetzer (dnf)


28.06.1997 Frankfurt National Championships 5000m 13:19,09 (1.)
+42,81s -

M. Fietz, GER (2.); M. Luck, GER (3.); J. Arndt, GER (4.); S. Bürklein, GER (5.); R. Dahmen, GER (6.); A. Lenfers, GER (7.); C. Schütz, GER (8.); F. Hoffmeister, GER (9.); K. Hilleringmann, GER (10.); U. König, GER (11.); M. Stern, GER (12.)


29.06.1997 Frankfurt National Championships 1500m dns



R. Stenzel, GER (1.) (3:39,04); T. Herwig, GER (2.); S. Teichmann, GER (3.); D. Heinze, GER (4.); T. Kreutz, GER (5.); O. Grund, GER (6.); C. Güssow, GER (7.); C. Meyer, GER (8.); J-P. Herold, GER (dnf)


04.07.1997 Oslo Bislett Games / Golden Four 3000m 7:31,81 (4.)
NR / -1,32s 15

D. Komen (1.); M. Pancorbo, ESP (2.) (AR); B. Kennedy, USA (3.); E. Molina, ESP (5.); S. Sghir, MOR (6.); P. Tergat (7.); J. Kosgei, KEN (8.); Kiptoo, KEN (9.); F. Bayissa, ETH (10.); A. Mezegebu, ETH (11.)


07.07.1997 Stockholm Dagens Nyheter Galan / GP I 5000m 13:10,93 (8.)
-14,99s -

T. Nyariki, KEN (1.); P. Koech, KEN (2.); S. Sghir, MOR (3.); D. Komen (4.); P. Bitok, KEN (5.); B. Kennedy, USA (6.); E. Molina, ESP (7.); J. Gitahi, KEN (9.); P. Mosima, KEN (10.); H. Jifar, ETH (11.); G. Di Napoli, ITA (12.)


13.07.1997 Stuttgart Leichtathletik der Weltklasse 1500m 3:33,51 (1.)
+0,32s ?

D. Lelei, KEN (2.); R. Stenzel, GER (3.); S. El Ghazi, MOR (4.); S. Kipkorir, KEN (5.); K. Sullivan, CAN (6.); P. Rostkowski, POL (7.); J. Achon, UGA (8.) (NR); P. Furusa, ZIM (9.); T. Herrington, USA (10.); W. Niewoudt, RSA (11.); M. Kigen, KEN (12.)


08.08.1997 Athína World Championships/h1 5000m 13:19,81 (q.)
(2.) / -0,12s -

S. Sghyr, MOR (q.); D. Komen (q.); E. Molina, ESP (q.); P. Bitok, KEN (q.); A. Culpepper, USA (n.); A. Jimenez, ESP (n.); K. Cullen, GBR (n.); S. Drygin, RUS (n.); J. Schiebler, CAN (n.); M. Carroll, IRL (n.); R. Denmark, GBR (n.); A. Zaied, LBA (n.); N. Garcia, URU (n.); F. Munthali, MAW (n.); J. Wyatt, NZL (dnf)


10.08.1997 Athína World Championships 5000m 13:17,64 (5.)
-10,26s -

D. Komen (1.); K. Boulami, MOR (2.); T. Nyariki, KEN (3.); S. Sghyr (4.); B. Kennedy, USA (6.); H. El Lahssini, MOR (7.); E. Molina, ESP (8.); M. Pancorbo, ESP (9.); F. Bayissa, ETH (10.); A. Behar, FRA (11.); W. Bikila (12.); P. Bitok, KEN (13.); Di. Castro, POR (14.); P. Olmedo, MEX (15.)


13.08.1997 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden Four 5000m 12:54,70 (5.)
AR / -12,84s 7

H. Gebrselassie (1.) (WR); D. Komen (2.); P. Tergat (3.); K. Boulami, MOR (4.); Pa. Koech, KEN (6.); D. Chelule, KEN (7.); T. Nyariki, KEN (8.); B. Kennedy, USA (9.); A. Mezegebu, ETH (10.); P. Mosima, KEN (11.); D. Castro (12.); P. Bitok, KEN (13.); H. Jifar, ETH (14.); M. Ntawulikura, RWA (15.)


20.08.1997 Leverkusen (GER) Bayer Leichtathletik-Nacht 1500m 3:33,97 (1.)
+0,36s -

S. El Ghazi, MOR (2.); D. Lelei, KEN (3.); B. Zorko, CRO (4.); J. Aden, SOM (5.); I. Sillah, GER (6.); M. Buchleitner, AUT (7.); M. Ostendarp, GER (8.); Teichmann, GER (9.); C. Knoblich, GER (10.)


24.08.1997 Köln Internationaler Sparkassen-Cup des ASV Köln / GP I 3000m 7:35,95 (3.)
-1,68s -

K. Boulami, MOR (1.); P. Bitok, KEN (2.); S. Sghir, MOR (4.); H. El Lahssini, MOR (5.); M. Kipkirui, KEN (6.); W. Kalya, KEN (7.); M. Buchleitner, AUT (8.);


26.08.1997 Berlin ISTAF / Golden Four 5000m 13:04,14 (4.)
-9,00s -

H. Gebrselassie (1.); Pa. Koech, KEN (2.); T. Nyariki, KEN (3.); K. Boulami, MOR (5.); M. Mourhit, MOR (6.); D. Chelule, KEN (7.); W. Kalya, KEN (8.); S. Hissou (9.); A. Mezegebu, ETH (10.); K. Skah (dnf)


31.08.1997 Waldshut-Tiengen (GER) Langenstein Meeting / German Meeting 1500m 3:39,12 (1.)

-

Chesang, KEN (2.); D. Lelei, KEN (3.); Lakhal, MOR (4.); B. Hetzler, GER (5.); C. Bitok, KEN (6.); D. Heinze, GER (7.); D. Leo, GER (8.); F. Hoffmeister, GER (.)


21.09.1997 Tübingen (GER) Tübinger Stadtlauf 7,5km(r) 21:09 (1.)
+15s

M. Fietz, GER (2.); Lotik, KEN (3.); C. Eich, GER (4.); Zakari, KEN (5.); T. Chimusasa, ZIM (6.); Kimuthai, KEN (7.); Cichocky, POL (8.); M. Strege, GER (9.); M. Stern, GER (10.)


16.11.1997 Darmstadt (GER) Darmstadt Cross / Deutscher Cross-Cup 97/98 8km(c) 23:28,8 (1.)
+14s

I. Chemobo, KEN (2.); Aoulai-Ali, MOR (3.); A. Green, GER (4.); Fischer, GER (5.); Wagner (6.); Abdelilah, MOR (7.); M. Block, GER (8.); C. Schütz, GER (9.); J. Karraß, GER (10.)


14.12.1997 Oeiras (POR) European XC Championships 9,3km(c) 28:03 (15.)
-44s

C. Jørgensen, DEN (1.); C. Nyberg, SWE (2.); S. Lebed, UKR (3.); M. Essaid, FRA (4.); A. Braz, POR (5.); J.M. Garcia, ESP (6.); J. Rey, ESP (7.); Do. Castro, POR (8.); J. Regalo, POR (9.); U. Pusterla, ITA (10.)


1998





25.01.1998 Karlsruhe Internationales Hallenleichtathletik Meeting IHM 1500m(i) 3:38,34 (2.)
-0,46s -

V. Shabunin, RUS (1.); D. Lelei, KEN (3.); G-J. Liefers, NED (4.); T. Kreutz, GER (5.); I. Sillah, GER (6.); M. Nejedly, CZE (7.); P. Bandi, SUI (8.); J. Jönsson, SWE (9.); H. Kupfer, GER (dnf)


30.01.1998 Dortmund Sparkassen Indoor-Meeting 1500m(i) 3:38,28 (1.)
+0,17s -

D. Lelei, KEN (2.); B. Zorko, CRO (3.); I. Sillah, GER (4.); C. Schütz, GER (5.); A. Vasile, ROM (6.); T. Ebner, AUT (7.); C. Güssow, GER (8.); A. Sameh, MOR (9.)


01.02.1998 Stuttgart Sparkassen-Cup 3000m(i) 7:40,64 (3.)
-12,71s -

D. Komen (1.); M. Kiptanui (2.); I. Viciosa, ESP (4.); S. Franke, GER (5.); J. Mayock, GBR (6.); M. Pancorbo, ESP (7.); G. Tola, ETH (8.); D. Chelule, KEN (9.); B. Jabbour, MOR (10.); M. Ostendarp, GER (dnf)


14.02.1998 Sindelfingen National Indoor Championships/h1 1500m(i) 3:51,84 (q.)
(1.) / +0,19s -

T. Kreutz, GER (q.); D. Leo, GER (q.); U. Manns, GER (n.); W. Kustermann, GER (n.); D. Lenz, GER (n.); M. Boller, GER (n.); J. Bergmann, GER (dnf)


14.02.1998 Sindelfingen National Indoor Championships/h2 3000m(i) 8:10,93 (q.)
(1.) / +0,86s -

C. Schütz, GER (q.); J. Arndt, GER (q.); M. Busch, GER (q.); M. Weiß, GER (q.); S. Bürklein, GER (n.); J. Karraß, GER (dnf)


15.02.1998 Sindelfingen National Indoor Championships 1500m(i) 3:44,70 (1.)
+1,07s -

T. Kreutz, GER (2.); I. Sillah, GER (3.); D. Leo, GER (4.); T. Ganzmann, GER (5.); M. Kluwe, GER (6.); J. Fitschen, GER (7.); S. Teichmann, GER (dnf)


15.02.1998 Sindelfingen National Indoor Championships 3000m(i) 7:53,90 (1.)
+5,17s -

C. Schütz, GER (2.); J. Arndt, GER (3.); M. Busch, GER ()


04.04.1998 Lisboa European Challenge (A) 10000m 27:32,31 (3.)
-27,87s -

F. Roncero, ESP (1.); A. Pinto, POR (2.); Do. Castro, POR (4.); J. Rey, ESP (5.); E. Molina, ESP (7.); P. Guerra, POR (8.); K. Maase, NED (9.); K. Cullen, GBR (10.); C. Jørgensen, DEN (12.); S. Franke, GER (12.); S. Schweickhardt, SUI (13.); F. Bennici, ITA (14.); J.M. Martínez, ESP (16.); R. Berradi, ITA (17.); C. Nyberg, SWE (19.)


17.05.1998 Arnsberg (GER) WFG Gala 3000m 7:40,74 (1.)
+2,12s -

B. Limo, KEN (2.); Lotik, KEN (3.); Awel, ETH (4.); S. Schutgens, NED (5.); Kosgei, KEN (6.); Sameh, MOR (7.); Ademasu, ETH (8.); J. Karaß, GER (9.); J. Arndt, GER (10.); Djilali, ETH (11.); Emere, ETH (12.); Biwott (15.)


23.05.1998 Lindau (GER) National Championships 10000m 27:53,59 (1.)
+18,87s -

C. Eich, GER (2.); J. Arndt, GER (3.); S. Bürklein, GER (4.); T. Naumann, GER (5.); M. Fietz, GER (6.); J. Kerl, GER (7.); C. Fischer, GER (8.)


27.06.1998 Sankt Petersburg European Cup 3000m 7:41,92 (1.)
+0,32s -

M. Pancorbo, ESP (2.); A. Whiteman, GBR (3.); A. Béhar, FRA (4.); J. Pesava, TCH (5.); S. Vasala, FIN (6.); S. Vincenti, ITA (7.); Drygin, RUS (8.)


03.07.1998 Berlin National Championships/h1 1500m 3:45,29 (q.)
(1.) / +0,84s -

S. Salow, GER (q.); T. Kreutz, GER (q.); J. Fitschen, GER (q.); G. Hehn, GER (q.); L. Kelpien, GER (q.); T. Kallweit, GER (n.); B. Demming, GER (n.); T. Stoffer, GER (n.); W. Kustermann, GER (n.)


04.07.1998 Berlin National Championships 5000m 13:20,56 (1.)
+5,61s -

S. Franke, GER (2.); J. Arndt, GER (3.); M. Fietz, GER (4.); T. Naumann, GER (5.); J. Karrass, GER (6.); S. Hallmann, GER (7.); C. Fischer, GER (8.); C. Schütz (9.); M. Block, GER (10.); S. Bürklein, GER (11.); H. Potthin, GER (12.); F. Hoffmeister, GER (13.); J. Wagner, GER (14.); J. Kerl, GER (15.); M. Luck, GER (16.); O. Mintzlaff, GER (17.); J. Diekow, GER (18.); C. Buhrow, GER (19.); V. Fritzsch, GER (20.); M. Beckmann, GER (21.); T. Matthes, GER (22.); M. Pingpank, GER (23.)


05.07.1998 Berlin National Championships 1500m 3:42,00 (1.)
+0,06s -

R. Stenzel, GER (2.); D. Heinze, GER (3.); M. Gottschalk, GER (4.); S. Salow, GER (5.); J. Fitschen, GER (6.); T. Kreutz, GER (7.); A. Lenfers, GER (8.); S. Bretag, GER (9.)


09.07.1998 Oslo Bislett Games / Golden League 3000m 7:35,61 (8.)
-8,19s -

H. Gebrselassie (1.); L. Kipkosgei, KEN (2.); J. Kibowen, KEN (3.); I. Viciosa, ESP (4.) (AR); M. Kiptanui (5.); J. Gitahi, KEN (6.); M. Pancorbo, ESP (7.); A. Jimenez, ESP (9.); Mezegebu, ETH (10.); T. Nyariki, KEN (11.); M. Mourhit, BEL (12.); B. Kennedy, USA (13.); H. Bouaouiche, MOR (14.); S. Sghyr, MOR (15.); J. Svenøy, NOR (17.)


14.07.1998 Roma Golden Gala / Golden League 5000m 13:04,10 (3.)
-1,47s -

H. Gebrselassie (1.); T. Nyariki, KEN (2.); B. Lahlafi, MOR (4.); A. Mezegebu, ETH (5.); A. Garcia, ESP (6.); B. Kennedy, USA (7.); M. Mourhit, BEL (8.); Limo, KEN (9.); M. Pancorbo, ESP (10.); H. El Lahssini, MOR (11.); I. Viciosa, ESP (12.); Pa. Koech, KEN (13.); S. Berrioui, MOR (14.); A. Jimenez, ESP (15.); B. Toledo, ESP (16.); J. Rey, ESP (17.); Zanon, ITA (18.)


08.08.1998 Monaco Meeting Herculis Zepter / Golden League 3000m 7:30,50 (6.)
NR / -4,96s 16

H. Gebrselassie (1.); L. Kipkoskei, KEN (2.); A. Mezegebu, ETH (3.); B. Lahlafi, MOR (4.); T. Nyariki, KEN (5.); M. Essaid (7.); B. Kennedy, USA (8.); P. Tergat (9.); R. Limo, KEN (10.); M. Keino, KEN (11.); E. Molina, ESP (12.); A. Béhar (13.); A. Garcia, ESP (14.); M. Amine, MOR (15.); M. Davis, USA (16.); K. Boulami, MOR (dnf); N. Morceli (dnf)


18.08.1998 Budapest European Championships 10000m 27:56,75 (2.)
-8,13s -

A. Pinto, POR (1.); S. Franke, GER (3.); J. Brown, GBR (4.); B. Toledo, ESP (5.); E. Molina, ESP (6.); R. Berradi, ITA (7.); K. Maase, NED (8.); C. Jørgensen, DEN (9.); R. Stefko, SVK (10.); K. Cullen, GBR (11.); S. Zanon, ITA (12.) / Programmheft LBBW Athletics `98 S. 71


22.08.1998 Budapest European Championships 5000m 13:50,91 (13.)
-13,45s -

I. Viciosa, ESP (1.); M. Pancorbo, ESP (2.); M. Carroll, IRL (3.); M. Essaid, FRA (4.); A. Béhar, FRA (5.); S. Vasala, FIN (6.); D. El Himer, FRA (7.); M. Vanko, SLO (8.); K. Keska, GBR (9.); A. Garcia, ESP (10.); S. Zanon, ITA (11.); K. Claesson, SWE (12.); M. Sazak, TUR (14.); S. Lebed, UKR (15.); E. Henriques, POR (16.); R. Finch, GBR (17.); C. Papapetrou, ZYP (18.)


28.08.1998 Bruxelles Memorial Van Damme / Golden League 3000m 7:42,24 (9.)
-17,15s -

H. Gebrselassie (1.); L. Kipkoskei, KEN (2.); J. Kibowen, KEN (3.); M. Pancorbo, ESP (4.); M. Carroll, IRL (5.); B. Lahlafi, MOR (6.); P. Olmedo, MEX (7.); Garcia, ESP (8.); B. Boulami, MOR (10.); K. Misoi, KEN (11.); I. Viciosa, ESP (12.); B. Tahri, FRA (13.); L. Bessou, ALG (14.)


01.09.1998 Berlin ISTAF / Golden League 5000m 13:26,71 (13.)
-30,19s -

H. Gebrselassie (1.); L. Kipkoskei, KEN (2.); A. Mezegebu, ETH (3.); B. Lahlafi, MOR (4.); T. Nyariki, KEN (5.); B. Kennedy, USA (6.); M. Carroll, IRL (7.); M. Essaid, FRA (8.); Pa. Koech, KEN (9.); P. Olmedo, MEX (10.); J. Schiebler, CAN (11.); F. Bayissa, ETH (12.); Limo, KEN (14.)


11.09.1998 Johannesburg World Cup 5000m 13:58,40 (3.)
-11,83s -

D. Komen (1.); S. Creighton, AUS (2.); P. Olmedo, MEX (4.); K. Cullen, GBR (5.); Browne, USA (6.); A. Béhar, FRA (7.); Gulab (dnf)


13.09.1998 Johannesburg World Cup 3000m 7:56,24 (1.)
+0,23s -

I. Viciosa, ESP (2.); T. Nyariki, KEN (3.); P. Olmedo, MEX (4.); Takaoka (5.); Browne, USA (6.); Caddy, GBR (7.); Bunce (8.)


20.09.1998 Tübingen (GER) Stadtlauf 7,5km(r) 21:23 (4.)
-29s

T. Chimusasa, ZIM (1.); I. Chemobwo, KEN (2.); C. Eich, GER (3.); L. Chege, KEN (5.); Mutai-Kiprono (6.); Lotik (7.); Kliszeck, HUN (8.); Zakary, KEN (9.); O. Mintzlaff, GER (10.); M. Ostendarp, GER (16.)


1999





07.03.1999 Leverkusen (GER) Rund um das Bayerkreuz 10km(r) 29:00 (1.)
+29s?

O. Mintzlaff, GER (2?.); G. Streit, GER (); S. Di Dio, GER (); L. Haferkamp, GER (); J. Wilky, GER (); F. Horvath, GER (); J. Siebel,GER ()


02.06.1999 Chemnitz Sachsenmeeting 1500m 3:40,87 (4.)
-0,76s -

J. Kimutai, KEN (1.); B. Kipkurui, KEN (2.); V. Shabunin, RUS (3.); P. Mwangi, KEN (5.); Misoi, KEN (6.); D. Heinze, GER (7.); R. Assmus, GER (8.); C. Knoblich, GER (9.); Herwig, GER (10.); D. Kallabis, GER (11.); Ebner, AUT (12.); S. Salow, GER (13.); L. Kelpien, GER (14.); P. Legath, GER (15.)


06.06.1999 Stuttgart LBBW Athletics 3000m 7:40,11 (7.)
-7,39s -

D. Komen (1.); H. Mekkonen, ETH (2.); Limo, KEN (3.); M. Wolde (4.); D. Gachara, KEN (5.); Mezegebu, ETH (6.); M. Carroll, IRL (8.); P. Mosima, KEN (9.); D. El Himer, FRA (10.); J. Kiptoo, KEN (11.); E. Rutto, KEN (12.); B. Jabour, MAR (13.); Kamzee, ETH (14.)


13.06.1999 Nürnberg Live `99 5000m 13:31,43 (7.)
-21,76s -

S. Hissou (1.); R. Limo, KEN (2.); D. Gachara, KEN (3.); L. Kipkosgei, KEN (4.); Elouardi, MOR (5.); P. Olmedo, MEX (6.); R. Benzine, ALG (8.); Henwood, NZL (9.); P. Bitok, KEN (10.); M. Issangar, MOR (11.); A. Passey, GBR (12.); Zanon, ITA (13.)


20.06.1999 Paris European Cup Final 3000m 8:01,03 (4.)
-0,91s -

Vincenti, ITA (1.); V. Shabunin, RUS (2.); D. Maazouzi, FRA (3.); Stewart, GBR (5.); Papoulias, GRE (6.); Pokorny, CZE (7.); Draczynski, POL (8.)


03.07.1999 Erfurt National Championships 5000m 13:46,77 (1.)
+19,67s -

S. Hallmann, GER (2.); A. Lubina, GER (3.); C. Thörner, GER (4.); S. Bürklein, GER (5.); G. Streit, GER (6.); R. Wachenbrunner, GER (7.); O. Dietz, GER (8.); C. Fischer, GER (9.); M. Strege, GER (10.); T. Naumann, GER (11.); C. Buhrow, GER (12.); D. Burkhardt, GER (13.); M. Bah, GER (14.); C. Melzer, GER (15.); J. Kerl, GER (16.); P. Schellhammer, GER (17.); E. Hedrit, GER (18.); G. Diettrich, GER (19.)


08.08.1999 Köln Weltklasse in Köln / Sparkassen-Cup / GP I 3000m 7:37,73 (3.)
-3,86s -

B. Lahlafi, MOR (1.); D. Komen (2.); M. Essaid, FRA (4.); B. Limo, KEN (5.); M. Kiptanui (6.); A. Chepkurui, KEN (7.); I. Achmed, QAT (8.); D. Kallabis, GER (9.); J. Killy, KEN (10.); L. Keitany, KEN (11.); S. Kipsang, KEN (12.); J. Koskei, KEN (13.); G. Battocletti, ITA (14.)


11.08.1999 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden League 5000m 13:11,67 (11.)
-22,03s -

H. Gebrselassie (1.); S. Hissou (2.); B. Limo, KEN (3.); S. Sghir, FRA (4.); B. Kennedy, USA (5.); A. Pinto, POR (6.); B. Maiyo, KEN (7.); P. Koech, KEN (8.); A. Garcia, ESP (9.); A. Goucher, USA (10.); D. Baumann (11.); H. El Lahssini, MOR (12.); S. Kipketer (13.); M.S. El Eardi, MOR (14.); E. Molina, ESP (15.); P. Bitok, KEN (16.); M. Carroll, IRL (17.); B. Lahlafi, MOR (dnf); M. Mourhit, BEL (dnf)


05.09.1999 Leverkusen (GER) Internationales Bayer-Leichtathletik-Meeting (A) 1500m 3:37,22 (2.)
2,10s -

B. Koech, KEN (1.); M. Baala, FRA (3.); R. Stenzel, GER (4.); M. Kigen, KEN (5.); S. Benfares, FRA (6.); R. Aßmus, GER (7.); Z. Allem, FRA (8.); M. Block, GER (9.), F. Haschke, GER (10.); C. Knoblich, GER (11.), S. Hallmann, GER (12.), S. Schutgens, NED (13.), A. Green, GER (14.)


07.09.1999 Berlin ISTAF / Golden League 5000m 13:02,63 (9.)
-3,09s -

B. Limo, KEN (1.); R. Limo, KEN (2.); S. Kipketer, KEN (3.); D. Komen (4.); L. Kipkosgei, KEN (5.); S. Hissou (6.); B. Lahlafi, MOR (7.); B. Maiyo, KEN (8.); S. Sghir, FRA (10.); C. Kamathi, KEN (1.); H.E. Lahssini, MOR (12.); M. Essaid, FRA (13.); S. Rerimoi (14.); P. Olmedo (15.); K. Maase, NED (16.); A. Garcia, ESP (dnf)


11.09.1999 München Grand Prix Final 3000m 7:42,07 (7.)
-5,72s -

B. Limo, KEN (1.); P. Bitok, KEN (2.); M. Mourhit, MOR (3.); R. Limo, KEN (4.); S. Kipketer, KEN (5.); L. Kipkosgei, KEN (6.); D. Komen (8.); S. Sghir, MOR (9.); J. Kosgei (dnf)


19.09.1999 Tübingen (GER) Tübinger Stadtlauf 7,5km(r) 22:10 (3.)
-53s

L. Chege, KEN (1.); C. Eich, GER (2.)


07.11.1999 Köln
10km(c) (3.)


from Novbember 1999 until June 2000, Dieter Baumann was banned becauso of two positive doping tests in October/November 1999 (Nandrolon)


2000





04.06.2000 Tübingen (GER) time trial 3000m 7:41,1 ( - )

-
08.06.2000 Tübingen (GER) time trial 5000m 13:18,4 ( - )

-
25.06.2000 Nürnberg Live 2000 5000m 13:18,78 (7.)
-17,71s -

H. Gebrselassie (1.); E. Ruto, KEN (2.); S. Elouardi, MOR (3.); B. Maiyo, KEN (4.); P. Kosgei, KEN (5.); D. Alemu, ETH (6.); S. Hallmann, GER (8.)


19.07.2000 Cuxhaven (GER) Volksbanken Abendsportfest / Weltklasse hinterm Deich 3000m 7:47,22 (1.)
+4,36s -

R. Benzine, ALG (2.); R. Asmus, GER (3.); M. Noda, JAP (4.); D. Burkhardt, GER (5.); E. Hedrit, GER (6.); B. Richter, AUT (7.); S. Ichinose, JPN (8.); J. Wagner, GER (9.); D. Barrios, GBR (10.); F. Hild, GER (11.); Y. Yamaguchi, JPN (12.); I. Müller, GER (13.); G. Streit, GER (14.); M. Uhlich, GER (15.)


29.07.2000 Braunschweig National Championships 5000m 13:39,17 (1.)
+6,49s -

J. Arndt, GER (2.); J. Wagner, GER (3.); O. Dietz, GER (4.); E. Hedrit, GER (5.); M. Kröckert, GER (6.); D. Burkhardt, GER (7.); C. Thörner, GER (8.); M. May, GER (9.); M. Fietz, GER (10.); F. Hoffmeister, GER (11.); M. Beckmann, GER (12.); R. Wachenbrunner, GER (13.); D. Pyka, GER (14.); T. Ganzmann, GER (15.); A. Lubina, GER (dnf); S. Hallmann, GER (dnf); C. Schütz, GER (dq)


the national title was later annulated


05.08.2000 Heusden-Zolder (BEL) EAA Night of Athletics / A 1500m 3:37,18 (8.)
-1,51s -

A. Birhane, ETH (1.); M. Mourhit, MOR (3.); D. Boulahfane, ALG (3.); M. Koers, NED (4.); M. Khaldi, ALG (5.); P. Philipp, SUI (6.); J. Lunn, USA (7.); B. Barmasai (9.); R. Kosgei, KEN (10.)


11.08.2000 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden League 5000m 13:13,83 (15.)
-15,89s -

H. Gebrselassie (1.); P. Tergat (2.); S. Kipketer, KEN (3.); M. Mourhit, BEL (4.); S. Hissou (5.); R. Limo, KEN (6.); P. Ivuti, KEN (7.); L. Kipkosgei, KEN (8.); A. Mezegebu (9.); B. Limo, KEN (10.); J.C. Korir, KEN (11.); M. Carroll, IRL (12.); M. Wolde (13.); S. Sghir, FRA (14.); A. Chepkirui, KEN (16.); M. Bett, KEN (17.); F. Bayissa, ETH (18.); P. Bitok, KEN (19.); P. Mosima, KEN (dnf); I. Kirui, KEN (dnf)


20.08.2000 Leverkusen (GER) Bayer-Meeting 1500m 3:37,58 (6.)
-2,94s -

B. Kipkurui, KEN (1.); J. Achon, UGA (2.); A. Graffin, GBR (3.); S. Rono, KEN (4.); P. Biwott, KEN (5.); F. Chouki, FRA (7.); M. Suleiman, QAT (8.)


17.10.2000 Hildrizhausen (GER) Volkslauf / not in competition 25km(r) ( - )


Dieter Baumann was banned again – he was allowed to compete in Dortmund by a German court. For that he was banned later by the IAAF for one more year


2001





25.02.2001 Dortmund National Indoor Championships 3000m(i) 7:47,29 (1.)
+5,63s -

J. Fitschen, GER (2.); C. Schütz, GER (3.); M. Kröckert, GER (4.); F. Ghirmai, GER (5.); E. Hedrit, GER (6.); G. Streit, GER (7.); D. Pyka, GER (8.); M. Fietz, GER (dnf)


Dieter Baumanns two year ban ended on ?? January.


2002





27.01.2002 Dortmund Sparkassen Indoor Meeting 3000m(i) 7:47,54 (2.)
-0,32s -

M. Wolde (1.); A.Abate, ETH (3.); M. Kröckert, GER (4.); R. V.d. Blink, NED (5.); S. Tapataa, KEN (6.); C. Knoblich, GER (7.); S. Schutgens, NED (8.); S. Maschinger, AUT (9.); M. Daba, ETH (10.); F. Haschke, GER (dnf)


03.02.2002 Stuttgart Sparkassen-Cup 3000m(i) 7:40,68 (5.)
-1,91s -

L. Kipkosgei, KEN (1.); A. Goumri, MOR (2.); M. Wolde (3.); A. Abate, ETH (4.); S. Hissou (6.); M. Khaldi, ALG (7.); H. Mekonnen, ETH (8.); Y. Adamassu, ETH (9.); C. Belz, SUI (10.)


09.02.2002 Regensburg (GER) National XC Championships 10km(c) 32:32 (1.)
+35s

D. Kallabis, GER (2.); O. Mintzlaff, GER (3.); A. Lubina, GER (4.); C. Melcher, GER (5.); R. Langfeld, GER (6.); M. Block, GER (7.); G. Diettrich, GER (8.); C. Schütz, GER (9.); J. Fitschen, GER (10.); N. Erhart, GER (11.); J. Wagner, GER (12.); P. Sichermann, GER (13.); T. Hösl, GER (14.); E.M. Rodriguez, GER (15.); S. Benecke, GER (16.); T. Naumann, GER (17.); M. Gottschalk, GER (18.); M. Loth, GER (19.); H. Ahrenberg, GER (20.)


23.02.2002 Nairobi Kenyan XC Championships 12km(c) 40:00 (85.)
-3:43min

R. Limo, KEN (1.); A. Chepkurui, KEN (2.); W. Talel, KEN (3.); E. Mitei, KEN (4.); C. Kamathi, KEN (5.); Ja. Kipketer, KEN (6.); H. Kogo (7.); P. Kosgei, KEN (8.); J. Korir (9.); D. Kirui, KEN (10.); K. Kosgei (11.); P. Koech (12.); T. Nyariki, KEN (13.); R. Cheruiyot, KEN (14.)


06.04.2002 Camaiore, ITA European Challenge (A) 10000m 27:38,51 (1.)
+0,31s -

J. Rios, ESP (2.); M. Mazza, ITA (3.); J.M. Martinez, ESP (4.); A. Pinto, POR (5.); D. Maksimov, URS (6.); K. Maase, NED (7.); D. Jensen, DEN (8.); M. Gamba, ITA (9.); T. Van Hooste, BEL (10.); S. Zanon, ITA (11.); S. Haughian, GBR (12.); J. Ramos, POR (13.); C. Nyberg, SWE (14.); M. Kröckert, GER (15.); A. Maravilha, POR (16.); T. Cunada, ESP (17.); M. Smith, GBR (18.); P. Matthens, IRL (19.); C. Adan, ESP (20.); I. Cacares, ESP (21.); L. Jesus, POR (dnf)


21.04.2002 Hamburg Hamburg Marathon Marathon dnf

-

C. Kandie, KEN (1.) (2:10:17); H. Neguse, ETH (2.); M. Saina, KEN (3.); W. Cheruyot, KEN (4.); P. Gladki, POL (5.); E. Laga, KENt (6.); J. Sugut, KEN (7.); J. Moiben, RSA (8.); T. Chimusasa, ZIM (9.); A. Sousa, POR (10.); M. Birir (14.)


09.06.2002 Neuss (GER) Sommernachtslauf / Lauf der Asse 10km(r) 28:45,60 (4.)
-18s

L. Chege, KEN (1.); H. Kogo, KEN (2.); S. Tapala, KEN (3.); P. Lokina, KEN (5.); W. Chemweno, KEN (6.); T. Chimusasa, ZIM (7.); G. Kiplagat, KEN (8.); D. Keter, KEN (9.); J. Rono, KEN (10.); A. Dobrzynski, POL (11.); A. Dghoughi, MOR (12.); N. Kichwen, KEN (13.); P. Kimeli, KEN (14.); V. Röthlin, SUI (15.); J. Kemboi, KEN (16.); S. Van den Broek, BEL (17.); C. Eich, GER (22.); Do. Castro, POR (23.); J. Arndt, GER (28.)


14.06.2002 Kassel (GER) Internationales Askina Meeting 5000m 13:20,16 (2.)
-1,91s -

P. Mosima, KEN (1.); T. Takaoka, JPN (3.); J. Fitschen (4.); Y. Masse, NED (5.); M. Kröckert (6.); M. May (7.); T. Seto, JPN (8.); A. Lubina (9.); S. Irifune (10.); G. Kiplagat, KEN (11.); J. Borrmann (12.);S. Groß (13.); S. Hallmann (14.); M. Wolf (15.); A. Gabius (16.); C. Schütz (dnf)


02.07.2002 Lausanne Athlétissima / GPI 3000m 7:59,04 (11.)
-23,02s -

B. Limo, KEN (1.); M. Amyn, MOR (2.); S. Kipketer, KEN (3.); P. Bitok, KEN (4.); B. Boulami (5.); H.S. De Souza, BRA (6.); R. Limo, KEN (7.); L. Kipkosgei, KEN (8.); D. Komen (9.); S. Lebid, UKR (10.); H. Mekonnen, ETH (12.); P. Mosima, KEN (dnf)


07.08.2002 München European Championships 10000m 27:47,87 (2.)
-0,22s -

J.M. Martinez, ESP (1.); J. Rios, ESP (3.); S. Baldini, ITA (4.); K. Keska, GBR (5.); H. Lahssini, FRA (6.); M. Mazza, ITA (7.); D. Maksimov, RUS (8.); K. Maase, NED (9.); R. Berradi, ITA (10.); D. Jensen, DEN (11.); I. Caceres, ESP (12.); A. Lubina, GER (13.); C. Nyberg, SWE (14.); M. Kröckert, GER (15.); S. Power, IRL (16.); A. Behar, FRA (dnf)


16.08.2002 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden League 5000m 13:07,40 (10.)
-10,41s -

S. Kipketer, KEN (1.); R. Limo, KEN (2.); A. Chebii, KEN (3.); B. Limo, KEN (4.); S. Hissou (6.); C. Kamathi, KEN (6.); S. Sghir, FRA (7.); P. Bitok, KEN (8.); H. Chenonge, KEN (9.); J. Rios, ESP (11.); J.M. Martinez, ESP (12.); A. Goumr, MOR (13.); A. Garcia, ESP (14.); M. Amyn, MOR (15.); B. Maiyo, KEN (16.)


20.08.2002 San Sebastian City Grand Prix Reebok Trophy / Area Permit Meeting 3000m 7:40,97 (4.)
-3,55s -

J. Kwalia, KEN (1.); A. García, ESP (2.); S. Ghazi, MOR (3.); R. García, ESP (4.); J.M. Martinez, ESP (6.); P. Ivuti, KEN (7.); J. Rios, ESP (8.); R. Benzine, ALG (9.); B. Csillag, HUN (10.); M. Diaz, CHI (11.); M.A. Pinto, ESP (12.); J. de la Fuente, ESP (13.); I. Caceres, ESP (14.); F.J. Ferrando, ESP (15.); M.A. Garcia, ESP (16.); C. Garcia, ESP (17.); J-C. Hernandez, ESP (18.); E. Molina, ESP (19.); A. Galindo, ESP (20.); A. Jimenez, ESP (dnf); J. Moro, ESP (dnf); I. Hierro, ESP (dnf); R. Fernandez, ESP (dnf)


06.09.2002 Berlin ISTAF / Golden League 5000m 13:13,39 (11.)
-2,98s -

L. Kipkosgei, KEN (1.); B. Limo, KEN (2.); S. Lebid, UKR (3.); M. Bett, KEN (4.); A. Abate, ETH (5.); A. Mezgebu, ETH (6.); G. Gebremariam, ETH (7.); A. Chepkurui, KEN (8.); E. Kipchoge, KEN (9.); K. Maase, NED (10.); C. Mottram, AUS (12.); A. Chebii, KEN (13.); F. Kiprop, KEN (14.); S. Sihine, ETH (15.); S. Hallmann, GER (16.); M. Geneti, ETH (17.)


15.09.2002 Tübingen (GER) Tübinger Stadtlauf 7,5km(r) 20:57 (2.)
-4s

L. Chege, KEN (1.); T. Chimusasa, ZIM (3.); A. Tandoi, KEN (4.); S. Hallmann, GER (5.); T. VanHooste, BEL (6.); M. Kröckert, GER (7.); J. Cichocki, POL (8.); O. Mintzlaff, GER (9.); G. Fays, BEL (10.); A. Naumov, UKR (11.); M. Bartoszak, POL (12.); Z. Macharia, KEN (13.)


01.12.2002 Herborn (GER) Herborner Adventslauf 8,32km(r) 23:47 (1.)
+0s

W. Chemweno, KEN (2.); A. Lubina, GER (3.); M. May, GER (4.); S. Bürklein, GER (5.); O. Dietz, GER (6.); T. Desaleng, ETH (7.); J. Kwambai, KEN (8.); J. Fitschen, GER (9.); A. Gabius, GER (10.); W. Glinka, POL (11.); Chemweno, KEN (12.); A. Green, GER (13.); N. Ehrhard, GER (14.); D. Nürnberger, GER (15.)


15.12.2002 Neuss (GER) Asics-Cross-Challenge 10km(c) 31:30 (2.)
-4s

W. Chemweno, KEN (1.); H.K. Kogo, KEN (3.); S. Hallmann, GER (4.); Sirma, KEN (5.); J. Kosgei, KEN (6.); Yano, KEN (7.); S. Kipruto, KEN (8.); E. Koech, KEN (9.); Tandoi, KEN (10.); M. Wolf, GER (11.); D. Kallabis, GER (12.); May, GER (13.); Bormann, GER (14.); D. Burkhardt, GER (15.); Desaleng, GER (16.); Haferkamp, GER (17.); Cichocki, POL (18.); Streit (19.); Gombert, GER (20.); J. Fitschen, GER (21.); Haarmann, GER (22.)


2003





02.02.2003 Stuttgart Sparkassen-Cup 3000m(i) 7:52,22 (5.)
-12,12s -

L. Kipkosgei, KEN (1.); A. Goumri, MOR (2.); A. Abate, ETH (3.); H. Mekonnen, ETH (4.); J. Fitschen, GER (6.); M. Wolde (7.); S. Hallmann, GER (8.); H. Skoog, SWE (9.)


05.02.2003 Dortmund Sparkassen Indoor-Meeting 3000m(i) 7:51,99 (2.)
-0,17s -

J. Fitschen, GER (1.); R. Kosgei, KEN (3.); F. Ghirmai, GER (4.); May (5.); Maataoui (6.); A. Gabius, GER (7.); LeDauphin, FRA (8.); S. Rutich, KEN (9.); C. Schütz, GER (10.)


17.05.2003 München National Championships 10000m 28:28,47 (1.)
+58,77s -

J. Borrmann, GER (2.); O. Dietz, GER (3.); D. Burckhardt, GER (4.); H. Freudenberger, GER (5.); C. Dirscherl, GER (6.); O. Amann, GER (7.); M. Kröckert, GER (dnf); A. Pollmächer, GER (dnf); J. Arndt, GER (dnf) / Dante Stadion


21.06.2003 Firenze European Cup 5000m 13:45,55 (3.)
-1,85s

S. Sghir, FRA (1.); J. España, ESP (2.); A. Graffin, GBR (4.); S. Lukin, RUS (5.); P. Papoulias, GRE (6.); M. Mazza, ITA (7.); M. Kaczmarek, POL (8.)


28.06.2003 Ulm (GER) National Championships 5000m 13:41,22 (1.)
+17,82s -

M. Kröckert, GER (2.) M. May, GER (3.); A. Pollmächer, GER (4.); J. Fitschen, GER (5.); S. Groß, GER (6.); O. Dietz, GER (7.); T. Gombert, GER (8.); L. Haferkamp (9.); C. Schütz (10.); I. Müller (11.); A. Sommer (12.); S. Koch (dnf); D. Burkhardt (dnf); S. Hallmann (dnf); G. Streit (dnf); A. Sansar (dnf); A. Gabius (dnf)


15.08.2003 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden League 5000m 13:15,07 (9.)
-15,06s -

J. Kibowen, KEN (1.); N. Kemboi, KEN (2.); S. Kipketer, KEN (3.); L. Mucheru, KEN (4.); J. Kwalia, KEN (5.); A. Chebii, KEN (6.); A.A. Hassan, KEN (7.); Z. Tadesse, ERI (8.); S. Sghi, FRAr (10.); S. Hissou (11.); L. Kipkosgei, KEN (12.); M. Bett, KEN (13.); K. Maase, NED (14.); C. Belz, SUI (15.); A. Goumri, MOR (16.)


10.08.2003 Berlin ISTAF / Golden League 3000m 7:43,39 (6.)
-4,70s -

J.M. Salim, KEN (1.); J. Kwalia, KEN (2.); B. Limo, KEN (3.); L. Kipkosgei, KEN (4.); K. Aggoune, ALG (5.); D. Kiplak, KEN (7.); S.K. Simotwo, KEN (8.); M. Keflezighi, USA (9.); S. Lebis, UKR (10.); A.K. Choge, KEN (11.); K. Maase, NED (12.); R.K. Rutto, KEN (13.); T. Gombert, GER (14.); F. Ghirmai, GER (15.)


25.08.2003 Paris World Championships 10000m dnf

-

K. Bekele (1.) (26:49,57); H. Gebrselassie (2.); S. Sihine, ETH (3.); A.A. Hassan, QAT (4.); J. Cheruiyot Korir, KEN (5.); W. Taleli, KEN (6.); C. Kamathi (7.); K. Maase (8.); K. Keska, GBR (9.); I. Sghyr (10.); D. Galván, MEX (11.); J. Yuda, TAN (12.); F. Joseph, TAN (13.); A. Culpepper, USA (14.); T. Vega, MEX (15.); M. Keflezighi, USA (16.); C. Lombard, IRL (17.); T. Tsubota, JPN (18.); D. Browne, USA (19.); M. Aish, NZL (dnf); S. Kipsang, KEN (dnf)


14.09.2003 Tübingen (GER) Tübinger Stadtlauf 7,5km(r) 22:01 (5.)
-50s

L. Chege, KEN (1.); M. Zackaryi, KEN (2.); J. Wyatt, NZL (3.); R. Kwambei, KEN (4.); T. Chimusasa, ZIM (6.); B. Buc, SLO (7.); O. Mintzlaff, GER (7.); S. Schuttgens, NED (8.); T. Gombert, GER (10.); F. Ghirmai, GER (11.); C. Knoblich, GER (12.)










31.12.2005 Bietigheim (GER) Silvesterlauf der LG Necker-Enz 11,2km(r) 32:52 (3.)
-12s

A. Lubina, GER (1.); N. Koech, KEN (2.); S. Hallmann, GER (4.); F. Ghirmai, GER (5.); S. Koch, GER (6.); M. Beckmann, GER (7.); Glatting, GER (8.); H. Kemboi (9.); Z. Martel, GER (10.); M. Vanko, CZE (11.); M. Pfeiffer, GER (12.); D. Lenz, GER (13.)


21.05.2006 Neuss (GER) Sommernachtslauf / Jedermannlauf 5km(r) 17:02 (4.)
-20s

S. Kulick, GER (1.); A. Jarri, GER (2.); O. Schmidt, GER (3.); F. Hinjos Sanchez, GER (5.); M. Schmitz, GER (6.); A. Graupner, GER (7.); P. Detroy, GER (8.)


23.07.2006 Stuttgart Stuttgarter Zeitung Lauf Half-Mar. 1:09:09 (2.)
-2:41min

M. Beckmann, GER (1.); J. Jarju (3.); J. Köstle, GER (4.); S. Stahl, GER (5.); D. Merckel, GBR (6.)


24.09.2006 Tübingen (GER) Tübinger Stadtlauf 7,5km(r) 23:31 (10.)
-1:40min

M. Kigen, KEN (1.); J. Fitschen, GER (2.); N. Koech, KEN (3.); C. Kibet, KEN (4.); G. Weidlinger, AUT (5.); A. Gabius, GER (6.); C. Eich, GER (7.); E. Hedritt, GER (8.); H. Kemboi, KEN (9.); C. Knoblich, GER (18.); C. Schütz, GER (21.)


21.05.2009 Bad Saulgau (GER) Stadtlauf


+12s

P. Kotz, GER (2.)


24.06.2011 Biel 53. Bieler Lauftage 100km(r) 9:45:47,2 (98.)



W. Jenni (1.); D. Girardet (2.); R. Thallinger (3.); K. Von Allmen (4.); A. Gröbli (5.); J. Hooss (6.); R. Schmaeding (7.); J. Blätz (8.)












LA 88 S. 1662




26.05.1989 Wattenscheid (FRG) (A) 1000m 2:20,90 (3.)



S. Plätzer, FRG (2.); B. Kuhn, FRG (6.) / laut DGL Statistiken, aber in LA steht p. Braun 2:20,90 (3.) !!!!