Mohamed „Mo“ Farah


born 23.03.1983 in Mogadischu SOM






























1995





02.04.1995 London London Mini-Marathon 4km(r) 16:00 (10.)


16.07.1995 Perivale (GBR)
1500m 4:43,9 (1.)


10.12.1995 Ruislip (GBR) Middlesex U13 Championships 3km(c) 12:38 (1.)


1996





13.01.1996 Luton (GBR)
3,5km(c)



27.01.1996 London
4km(c)



08.02.1996 Hampstead (GBR)
3,5km(c)



02.03.1996 Weymouth (GBR)
5km(c)



19.10.1996 Lambeth (GBR)
3,5km(c)



16.11.1996 Roehampton (GBR)
4,345km(c)



15.12.1996 London
4km(c)











1997





11.01.1997 Luton (GBR)





25.01.1997 London





08.02.1997 London





22.02.1997 Coulston (GBR)





01.03.1997 Newark (GBR)





13.04.1997 London





18.05.1997 Bournemouth (GBR)





05.07.1997 Bedford AAA U15 Championships 3000m 8:47,48 (1.)


12.07.1997 Sheffield ES 15 1500m 4:06,41 (1.)


20.07.1997 Feltham (GBR) YAL 15 3000m 8:50,4 (1.)


18.10.1997 Lambeth (GBR) U17 4km(c) 14:38 (1.)


15.11.1997 Wimbledon
4km(c) 14:25 (1.)


06.12.1997 Crawley (GBR) English Schools Cup 4,325km(c) 14:33 (1.)


14.12.1997 Uxbridge (GBR) Middlesex U15 Championships 4km(c) 13:46 (1.)










1998





17.01.1998 West Wickham (GBR) n/a- U17 4km(c) 14:35 (1.)


31.01.1998 London Southern U15 5km(c) 17:05 (1.)


05.02.1998 Highgate (GBR) Middlesex Schools 5km(c) 16:15 (1.)


01.03.1998 Cardiff (GBR) Reebok Cross Challenge- U15 4km(c) 11:39 (1.)


07.03.1998 Cheltenham (GBR) English Schools 6,4km(c) 21:04 (2.)


24.05.1998 Haringey (GBR)
1500m 3:58,20 (1.)


07.06.1998 Bedford Young Athletes League 3km(c) 8:49,70 (1.)


13.06.1998 Enfield (GBR) Middlesex Schools 3km(c) 8:41,0 (1.)


10.07.1998 Exeter (GBR) English Schools 3000m 8:34,90 (1.)


18.07.1998 Ayr (SCO) Schools International 3000m 8:33,51 (1.)


17.10.1998 Lambeth (GBR) London U17 Championships 3,2km(c) 11:58 (1.)


21.11.1998 Wimbledon London U17 4km(c) 13_36 (1.)


28.11.1998 London London Youth Games 4,023km(c) 14:38 (1.)


??.??.1998

1500m 3:57,67 (?.)










1999





13.01.1999 Ruislip (GBR) Middlesex U17 Championships 6,4km(c) 21:35 (1.)


30.01.1999 Parliament Hills Fields (GBR) South of England U17 XC Championships 6,5km(c) 22:39 (1.)


06.03.1999 Luton (GBR) English Schools Championships 6,5km(c) 21:22 (1.)


13.03.1999 Newark (GBR) English Cross Championships- National Schools 6km(c) 21:34 (1.)


20.03.1999 Bundoran (IRL) Schools International 6km(c) 18:26 (1.)


18.04.1999 London
4km(r) 13:00 (1.)


02.05.1999 Ipswich (GBR) UKYAL 3000m 8:36,8 (1.)







04.07.1999 Sheffield AAA U17 Championships 3000m 8:29,88 (1.)



in Bedford


10.07.1999 Bury St. Edmunds (GBR) English Schools Championships / U17 1500m 3:55,78 (1.)



U15: C. Reynolds (); S. Omar (); D. Robinson (); T. Humphries ()


16.07.1999 Bydgoszcz World Youth Championships 3000m 8:21,25 (6.)
-13,09s

P. Muli, KEN (1.); K. Bekele (2.); A. Assila, MOR (3.); H. Adilo, ETH (4.); S. Fuji, JPN (5.); J. Sikoria, UGA (7.); M. Kipyego, KEN (8.); K. Masuyama, JPN (9.); E. Masika, ZIM (10.); M. Leselamose, BOT (11.); D. Baranovskiy, BLR (12.); S. Berdnik, BLR (13.); P. Legodi, RSA (14.); T. Skoufias, GRE (15.); S. Sanchez, ESP (16.); A. Rezaci, IRN (17.); T. Babiszkiewicz, POL (18.); M. Siefert, CHI (19.); D. Davila, ESP (20.); R. Poplawski, POL (21.); V. Gullì, ITA (22.); J.A. Correa, ARG (23.); C. Clancy, USA (24.); N. Cerda, CHI (25.); N. Mokere, RSA (26.)


07.08.1999 London, CP CGU British Grand Prix / U17 1 Mile 4:12,21 (1.)
+4,80s

M. Hassan (2.); I. Boneham (3.); R. Barton (4.); P. Nicholls (5.); A. Ford (6.); D. Ledgerwood (7.)


21.08.1999 Neubrandenburg (GER) GBR v. GER v. POL v. FRA U19 3000m 8:16,18 (1.)
+3,24s

L. McCash (2.)


12.12.1999 Velenje (SLO) European Junior XC Championships 6,55km(c) 23:18 (5.)
-18s

H. Janssens, BEL (1.); G. Éraud, FRA (2.); T. Inkiläinen, FIN (3.); M. Pröll (4.); C. Schuff, GER (6.); G. Osmundsen, NOR (7.); G. Murray, IRL (8.); F. Pedro, POR (9.); S. Vernon, GBR (10.); C. Thompson, GBR (11.); M. Petrovic, SER (14.); H. Ahnstrom, SWE (16.); C. Obrist, ITA (29.);


2000





12.02.2000 Nottingham Reebok CAU Inter-County Junior Crosscountry Champs 8km(c) 25:44 (2.)
-16s

C. Thompson (1.); R. Mayock, GBR (3.)


04.03.2000 Neubrandenburg (GER) GER v. GBR v. FRA U20 3000m(i) 8:32,64 (1.)
+1,58s

A. Gabius, GER (2.); S. Lindner, GER (3.); M. Jones (4.); F. Bernard, FRA (5.); F. Gelgon, FRA (6.)


18.03.2000 Vilamoura (POR) World Junior XC Championships 8km(c) 24:37 (25.)
-1:48min

R. Kipchumba (1.); D.K. Lebo (2.); J.C. Korir (3.); P. Kemei (4.); M. Sulle, TAN (5.); P. Baha, TAN (6.); E. Koech (7.); B. Debrework, ETH (8.); T. Dessalege, ETH (9.); K.M. Ndiema (10.)


07.05.2000 Woking (GBR) Brent Division Woking 800m 1:59,8 (1.)
-29,7s

A. Pritchard (2.)


07.05.2000 Woking (GBR) Brent Division Woking 1500m 3:59,7 (1.)
+1:37,8min

J. Prescott (2.)


27.05.2000 Watford (GBR) SEAA 2000mSt 5:55,72 ()
+1,52s

R. Williams (2.); J. Mays (3.); A. Bowden (4.); A. Thomas (5.); A. Lingard (6.); C. Hearn (7.)


05.08.2000 Woodford (GBR)
1500m 3:52,8 (1.)
-0,3s

N. Wetheridge (2.); J. Trapmore (3.); R. Holland (4.); A. Joanides (5.); S. Murray (6.); D. Chklar (7.); C. Johnson (8.)


12.08.2000 Mannheim (GER) DLV-Junioren-Gala 5000m 14:22,14 (2.)
-2,28s

A. Gabius, GER (1.); F. Neuschwander, GER (3.); J-C. Krauspe, GER (5.)


19.08.2000 Solihull (GBR) BMC Grand Prix 5000m 14:05,72 (8.)
-36,58s

J. Getanda, KEN (1.); A. Graffin (2.); M. Buchleitner, AUT (3.); G. Stewart (4.); A. Passey (5.); I. Hudspith (6.); M. Openshaw (7.); C. Olsen (9.); S. White (10.); R. Denmark (11.); J. Brooks 812.); M. Yelling (13.); D. Wardle (14.); G. Raven (15.); P. Grime (16.); A. Muir (17.); A. Cross (18.)


27.08.2000 Bedford AAA U20 Championships 1500m 3:49,60 (2.)
-0,67s

C. Thompson (1.); R. Soos (3.); R. Ward (4.); N. McCormick (5.); D. Watson (6.); A. Baddeley (7.)**


10.09.2000 Abingdon (GBR) NATIONAL JUNIOR LEAGUE Southern Promotion Abingdon 800m 1:53,5 (2.)
-0,0s

C. Thompson (1.); R. Smith (3.); G. Robins (4.); S. Baldwin (5.);


10.09.2000 Abingdon (GBR) NATIONAL JUNIOR LEAGUE Southern Promotion Abingdon 1500m 4:08,8 (1.)
+1,3s

Thompson (2.); G. Del Campo ()


16.09.2000 Bath (GBR) BMC 3000m 8:14,87 (1.)
+1,03s

C. Thompson (2.); L. McCash (3.); D. Simons (4.); C. Morris (5.)


07.10.2000 Grosseto ITA v. ESP v. FRA v. GBR U20 3000m 8:12,53 (1.)



L. McCash (8.); C. Fagan (); J. Potter ()


18.10.2000 Santiago de Chile World Junior Championships/h2 5000m 14:18,82 (q.)
(5.) / -8,44s

K. Cyrtus, KEN (q.); O. Nkunzimana, BUR (q.); O. Mutanya, ZAM (q.); B. Debrework, ETH (q.); K. Aggoune, ALG (q.); S.H. Morjan, QAT (q.); J. Gwebu, RSA (q.); G. Svedbrant, SWE (q.); K. Maeda, JPN (n.)


21.10.2000 Santiago de Chile World Junior Championships 5000m 14:12,21 (10.)
-27,28s

G. Mugi, KEN (1.); K. Bekele (2.); C. Kataron, KEN (3.); O. Mutanya; ZAM (4.); B. Debrework, ETH (5.); K. Aggoune, ALG (6.); C. Nyasango, ZIM (7.); A. Dghoughi, MOR (8.); O. Nkunimana, BUR (9.); C. Thompson, GBR (11.); S.H. Morjan, QAT (12.); V. Matviychuk, UKR (13.); J. Gwebu, RSA (14.); G. Svedbrant, SWE (15.)


10.12.2000 Malmö European Junior XC Championships 6,14km(c) 19:12 (7.)
-14s

W. Müller, GER (1.); C. Thompson (2.); M. Pröll, AUT (3.); R.P. Silva, POR (4.); M. André, FRA (5.); B. Silva, POR (6.); A. Sekletov, RUS (8.); H. Ahnstrom, SWE (9.); B. Charpentier, FRA (10.); G. Svebrandt, SWE (13.); J.M. Moreno, ESP (14.)++


2001






Margate (GBR) Reebok Cross Country Challenge (1.)jun



Birmingham Reebok Cross Country Challenge (1.)jun


25.03.2001 Oostende (BEL) World Junior XC Championships 7,7km(c) 28:06 (59.)
-3:02min

K. Bekele (1.); D. Lebo, KEN (2.); D. Ritzenhain, USA (3.); N. Kemboi, KEN (4.); M. Tegenkamp, USA (5.); R. Kipchumba, KEN (6.); A. Tedla, ETH (7.); M. Zewdie, ETH (8.); B. Debrework (9.); P. Wakou, UGA (10.); J.B. Simukeka, RWA (11.); E. Koech, KEN (12.); W. Chelal, KEN (13.); T. Otsu, JPN (14.); A. Gtaib, MOR (15.); N. Brannen, CAN (28.)


14.04.2001 Balmoral (GBR)
5 Miles(r) dnf



M. Mourhit (1.) (22:40); A. Mezgebu (2.); J. Kimtai (3.)


28.04.2001 Sutton Coldfield (GBR) AAA Road Relay Championships- Leg 12 4,82km(r,rel) 14:44 (3.)



M. Cox, GBR (7.)


12.05.2001 Hendon (GBR) MIDDLESEX Copthall Stadium 1500m 3:54,9 (1.)
+12,2s

S. Omar (2.); J. Powell (3.); L. Bowron (4.); A. Igi (5.)**


20.05.2001 Loughborough (GBR)
3000m 8:09,24 (7.)
-15,14s

M. Openshaw (1.); M. O'Dowd (2.); R. Denmark (3.)**


26.05.2001 Watford (GBR) SEAA Junior Champs/h1 1500m 3:59,5 (q.)
(2.)

S. Overall (q.); D. Ragan (q.); I. Carter (q.)***


27.05.2001 Watford (GBR) SEAA Junior Champs 1500m 3:46,41 (1.)
-3,65s

R. Smith (1.); E. Prickett (3.); S. Overall (4.); M. McIntosh (5.); M. Draper (6.)**


02.06.2001 Watford (GBR) British Aathletics League Division Two Watford 800m 1:53,1 (1.)
+0,4s

L. Wells (2.); J. Parker (3.); G. Taylor (4.); C. Stephenson (5.); R. Ashe (6.); K. Bouchamia (7.)


02.06.2001 Watford (GBR) British Aathletics League Division Two Watford 5000m 14:28,3 (1.)
+8,9s

R. Gardiner (2.); R. Gould (3.); D. Leggate (4.); R. Ward (5.); S. Plummer (6.); H. Dias (7.)


23.06.2001 Solihull (GBR) BMC Grand Prix 5000m 13:56,31 (12.)
-32,37s

C. Mottram (1,); M. Yagoub (2.); M. O'Dowd (3.); R. Denmark (4.); G. Stewart, GBR (5.)++


01.07.2001 Bedford AAA U20 Championships 1500m 3:52,9 (3.)
-5,3s

A. Maclean (1.); C. Thompson (2.); J. Bowler (3.)** / 9th in race??


07.07.2001 Exeter (GBR) ESAA National Track & Field Championships 1500m 3:54,51 (2.)
-1,88s

R. Soos (1.); R. Smith (3.); T. Penfold (4.); I. Carter (5.); M. Draper (6.); T. Gayle (7.); J. Tydeman (8.)**


22.07.2001 Grosseto European Junior Championships 5000m 14:09,91 (1.)
+1,74s

B. Saramago, POR (2.); N. Cutillas, ESP (3.); I. Heletiy, UKR (4.); V. Matviychuk, UKR (5.); A. Pollmächer, GER (6.); V. Gulli, ITA (7.)


04.08.2001 Portsmouth
800m 1:54,9 (1.)
+1,2s

A. McDougall (2.); C. Miles (3.); A. Dean (4.)


18.08.2001 Stoke (GBR)
3000m 8:20,35 (1.)



N. Goodliffe (3.); T. Sharland (4.)


29.08.2001 Watford (GBR) BMC 1500m 3:46,1 (1.)
+2,8s

A. Bowden (2.); P. Tulba (3.); M. Shone (4.); R. Smith (5.)**


20.10.2001 Liverpool
8km(c) 26:08 (4.)
-44s

D. Bannister (1.); S. Haughian (2.); G. Tromans (3.); S Barden (5.)


09.12.2001 Thun (SUI) European Junior XC Championships 6,15km(c) 19:38 (2.)
-9s

W. Matwijtschuk, UKR (1.); S. Scaini, ITA (3.); M. Bogdan, ROM (4.); B. Saramago (7.); J. Pierrat, FRA (8.); J. Guerra, ESP (9.); B. Charpentier, FRA (10.); L. LaBella, ITA (30.); ++


2002





29.06.2002 Bedford AAA U20 & U23 Championships 5000m 14:48,1 (11.)
-14,5s

J. Fewtrell (1.); S. Hepples (2.); G. Thompson (3.); T. Sharland (4.); N. Goodlife (4.); B. Tickner (5.); M. Watson (6.)** / in U20: (2.)


07.07.2002 Wigan (GBR) BAL D2 Wigan 1500m 3:53,8 (2.)
-1,1s

A. Maclean (1.); J. Rogers (3.); A. Hennessy (4.); G. Raven (5.); J. Fewtrell (6.); T. Hawkey (7.); B. Raeside (8.)**


21.07.2002 Eton (GBR)
1500m 3:48,6 (1.)
+2,2s

A. Fulford (2.); L. Merrien (3.); A. Hains (4.); G. Maley (5.)**


04.08.2002 Derby (GBR) BAL D2 800m 1:50,2 (1.)
+0,7s

S. Bailey (2.); E. Williams (3.); D. Moulton (4.); C. Warburton (5.); J. Parker (6.); L. Wells (7.); M. Cripsey (8.)


04.08.2002 Derby (GBR) BAL D2 5000m 14:39,2 (1.)
+2,4s

G. Raven (2.); N. Miller (3.); R. Lee (4.); B. Speake (5.); R. Russell (6.); M. Fatihi (7.); P. Tucker (8.); J. McMahon (9.); S. Burton (10.); G. Kirk (11.); S. Plummer (12.); C. Symonds (13.); A. O'Connor (14.); P. Calnan (15.); M. Glennie (16.)


14.08.2002 Watford (GBR) BMC Grand Prix 5000m 14:00,5 (3.)
-9,7s

C. Thompson (1.); R. Finch (2.); R. Connolly, IRL (4.); S. Hepples (5.); G. Stewart (6.); O. Laws (7.)


17.08.2002 Bedford Golden Jubilee Cup Final 800m 1:51,97 (2.)
-0,12s

C. Moss (1.); G. Taylor (3.); S. Bailey (4.); L. Merrien (5.)**


28.08.2002 Watford (GBR) BMC A 1500m 3:47,78 (9.)
-4,26s

J. Thie (1.); J. Kidger (2.); N. Speaight (3.); C. Bolt (4.); R. Finch (5.); O. Laws (6.); R. Ashe (7.)**


08.12.2002

6,17km(c) 19:25 (30.)
-1:09min

Y. Rybakov (1.); A. Rybakov (2.); +++


2003





01.03.2003 Birmingham AAA Indoor Championships 3000m(i) 8:05,58 (1.)
+0,91s

C. Bolt, GBR (2.); S. Body, GBR (3.); C. Livesey (4.); S. Sharp (5.); F. Lombard (6.); D. Donnelly (7.); M. Cryer (8.); L. Merrien (9.); P. Davoren (10.); K. Kyereme (11.); A. Renfree (12.); D. Anderson (dnf); A. Koikai (dnf); J. McCallum (dnf)


08.03.2003 Brighton National XC Championships 4km(c) 11:47 (5.)
-7s

S. Vernon (1.); C. Thompson (2.); C. Bolt (3.); A. Maclean (4.)C.Davies (6.); B. Whitby (7.); J. Moorhouse (8.); N. Goodliffe (9.); E. Jackson (10.); G. Murray (11.); T. Sharland (1.)


29.03.2003 Lausanne, La Broye World XC Championships 4,03km(c) 12:13 (74.)
-1:12min

K. Bekele (1.); J. Kiboweni, KEN (2.); B. Limo, KEN (3.); M. Kipyegoi, KEN (4.); T. Kiplitanyi, KEN (5.); K. El Amri, MOR (6.); M. Tadesse, ETH (7.); D. Kileli, KEN (8.); I. Sghyr, FRA (9.); A. Goumri, MOR (10.); Y. El Nasri, ESP (11.); T. Absher, ETH (12.); A. Endale, ETH (13.); D. Maazouzi, FRA (14.); A. Baday, MOR (15.); A. Hachlaf, MOR (16.); K. Nigusse, ETH (17.); C. Belz, SUI (18.); C. Thompson, GBR (19.); E. Kipchumbai, KEN (20.); K. Sullivan, CAN (25.); L. Di Pardo, ITA (26.); A.M. Martinez, ESP (28.); S. Hissou (35.); T. Boukensa, ALG (50.); M. Farah (74.); J. Achon, UGA (88.); N. Willis, NZL (92.);


14.06.2003 Eton (GBR) BMC Grand Prix (A) 1500m 3:43,17 (2.)
-3,45s

A. Graffin, GBR (1.); R. Whittle, GBR (3.); P. Tulba (4.); M. Skinner, GBR (5.); N. Bangs, GBR (6.); A. Bowden, GBR (7.); J. Rogers, GBR (8.); A. Maclean, GBR (9.); K. Sørensen, DEN (10.); R. Ward, GBR (11.)


22.06.2003 Portsmouth SEAA Championships 1500m 3:45,57 (1.)
+0,51s

M. Skinner, GBR (2.); J. Mays, GBR (3.); D. Anderson, GBR (4.); S. Overall (5.); R. Vint (6.); M. Sanford (7.); A. Moses (8.); A. Robinson (9.); S. Sharp (10.); C. Bannon (11.)


28.06.2003 Bedford Norwich Union U23 Championships 5000m 13:58,58 (1.)
+7,64s

A. Sutton (2.); M. Cryer (3.); M. Lole (4.); S. Overal (5.); M. Hood (6.); T. Humphries (7.); L. Beevor (8.); P. Nicholls (9.); D. Udal (10.)


05.07.2003 Birmingham BAL Division 1 /r1 800m 1:50,84 (1.)
+0,07s

L. Basinyi, BOT (2.); I. Salisbury (3.); S. Bailey (4.); G. Oudney (5.); T. Snow (6.); P. Cooper (7.); A. Mohammed (8.)


05.07.2003 Birmingham BAL Division 1 /r1 1500m 3:49,08 (1.)
+2,52s

S. Bailey (2.); D. Watson (3.); I. Grime (4.); A. Renfree (5.); T. Egerton (6.); A. Swearman (7.); D. Barrett (8.)


20.07.2003 Bydgoszcz European U23 Championships 5000m 13:58,88 (2.)
-0,26s

C. Thompson, GBR (1.); R. Connolly, IRL (3.); V. Matviychuk, UKR (4.); S. Scaini, ITA (5.); M. Kenneally, IRL (6.); A. Pollmächer, GER (7.); H. Outchich, FRA (8.); K. Van Koolwyk, BEL (9.); P. Stitzinger, NED (10.); J.M. Moreno, ESP (11.); D. De Heer, NED (112.); T. Clerbout, BEL (13.); B. Charpantier, FRA (14.); H. Ahnström, SWE (15.); M. Petrovic, YUG (16.); A. Nikolayuk, BLR (17.); T. Druet, IRL (18.); M. Gheorghe, ROM (19.); R.P. Silva, POR (dnf)


25.07.2003 Birmingham AAA Championships/h3 1500m 3:44,79 (q.)
+0,05s

A. Whiteman, GBR (q.); C. McCourt, GBR (q.); J. Thie, GBR (q.); A. Maclean, GBR (q.); N. Gamester, GBR (q.); J. Rogers, GBR (q.); R. Hooton (n.); A. Moses (n.); D. Watson (n.)
(1.)
27.07.2003 Birmingham AAA Championships 1500m 3:44,31 (4.)
-2,02s

M. East, GBR (1.); T. Mayo, GBR (2.); A. Whiteman, GBR (3.); J. Mayock, GBR (5.); J. Thie (6.); A. Maclean (7.); C. McCourt (8.); M. Skinner (9.); M. Shone (10.); N. Gamester (11.); J. Rogers (12.)


03.08.2003 Eton (GBR) British Athletics League Division 1 / r1 800m 1:48,69 (3.)
-0,23s

M. Shone (1.); C. Moss (2.); L. Basinyi, BOT (4.)


08.08.2003 London, CP IAAF Super Grand Prix 5000m 13:38,41 (9.)
-40,97s

H. Gebrselassie (1.); S. Kipketer, KEN (2.); J. Kibowen, KEN (3.); B. Limo, KEN (4.); M. Geneti, ETH (5.); B. Kennedy, USA (6.); J. Mayock, GBR (7.); K. Tokumoto, JPN (8.); C. Thompson, GBR (10.); M. Lane, USA (11.); C. Davies, GBR (12.); M. Aish, NZL (13.); M. Keino (dnf); S. Korir (dnf); B. Kosgei (dnf); A. Mezegebu (dnf)


2004





06.05.2004 Oxford BMC 1 Mile 4:00,07 (2.)
-3:41s

C. Mottram, AUS (1.); J. Mayock, GBR (3.); M. Shone (4.); A. Hennessy (5.) / 1500m: 3:43,4


08.05.2004 Balmoral Event Scotland Men'S 5km 5km(r) 14:04 (8.)
-43s

C. Mottram, AUS (1.); J. Kibowen, KEN (2.); S. Lebid, UKR (3.); J. Kimtai, KEN (4.); C. Davies, GBR (5.); W. Taragon, KEN (6.); A. Graffin, GBR (7.); D. Komen (9.); R. Denmark, GBR (10.); M. Miles, GBR (11.); K. Cullen, GBR (12.); G. Stewart, GBR (13.); T. Mayo, GBR (14.); M. Cryer, GBR (15.); T. Humphries, GBR (16.); F. Rey, ESP (23.)


12.06.2004 Watford (GBR) AAA 10K Championships 10000m dnf



K. Maase, NED (1.) (27:51,99); K. Raymaekers, NED (2.); M. O'Dowd, GBR (3.); V. Mulvey, IRL (4.); K. Tadesse, GBR (5.); M. Miles, GBR (6.); T. Lehtinen, FIN (7.); R. Denmark (8.); T. Inkilainen, FIN (9.); N. Jones, GBR (10.); D-W. Taylor, GBR (11.); A. Jones, GBR (12.); B. Farquharson, GBR (13.); G. Stewart, GBR (14.); D. Wardle, GBR (15.); G. Tromans, GBR (16.); S. Wannas, FIN (17.); A. Jones, GBR (19.); N. Wetheridge, GBR (20.) / 5000m: 14:04


20.11.2004 London Reebok Cross Challenge Round 3 10km(c) 30:03 (1.)
+4s

P. Riley (2.); K. Cullen (3.); M. Lole (4.); G. Tromans (5.); M. Skinner (6.); M. Warmby (7.); M. Coleman (8.); S. Barden, GBR (10.); R. Whalley, GBR (11.)


28.11.2004 Southwark Nike Run London 10K 10km(r) 28:59 (3.)
-7s

C. Thompson (1.); L. Kipkosgei, KEN (2.); B. Kosgei (4.); B. Songok, KEN (5.); B. Limo, KEN (6.); A. Coleman (7.) / 5000m: 14:41 / Southwark in London


12.12.2004 Seebad Heringsdorf (GER) European XC Championships 9,64km(c) 28:26 (15.)
-55s

S. Lebid, UKR (1.); J.C. De La Ossa, ESP (2.); D. Maazouzi, FRA (3.); G. Weidlinger, AUT (4.); M. El Housni, FRA (5.); M. Essaid, FRA (6.); K. Keska, GBR (7.); U. Pusterla, ITA (8.); T. Van Hoste, BEL (9.); S. Emelyanov, RUS (10.); F. Silva, POR (11.); M. Leone, ITA (12.); M. Gamba, ITA (13.); E-M. Ben Hari, FRA (14.)


19.12.2004 Bruxelles IAAF Permit 10,5km(c) 34:46 (15.)
-1:24min

A. Dinkesa, ETH (1.); S. Lebed, UKR (2.); Z. Tadesse, ERI (3.); P. Tergat (4.); D. El Himer, FRA (5.); R. Kipchumba, KEN (6.); T. Van Hooste, BEL (7.); W.K. Chemweno, KEN (8.); P. Riley, GBR (9.); T. Broe, USA (10.); M.S. Jawher, BRN (11.); M. Cherutich, KEN (12.); M. Essaid, FRA (13.); M. Elhousni, FRA (14.); D. Plimo, KEN (16.); P. Desmet, BEL (17.); H. Janssens, BEL (18.); J. Stroobants, BEL (19.); F. Tickner, GBR (20.)


2005





09.01.2005 Belfast Belfast International Cross Country 9,81km(c) 30:04 (6.)
-38s

D. Ritzenhein, USA (1.); E.M. Kimeli, KEN (2.); B. Kosgei (KEN (3.); L. Kipkosgei, KEN (4.); H. Chenonge KEN (5.); C. Nyberg, SWE (7.); G. Thompson, GBR (8.); G. Murray, IRL (9.); R. Whalley, GBR (10.); M. Olemangera, TAN (11.); K. Farrow, GBR (12.); P. McNamara, IRL (13.); D. Mitchinson, GBR (14.)


13.02.2005 Sheffield AAA Indoor Championships 3000m(i) 7:56,86 (1.)
+1,61s

A. Baddeley, GBR (2.); S. Hepples, GBR (3.); S. Sharp (4.); B. Tickner (5.); M. Skinner (6.); A. Hennessy (7.); M. Draper (8.); P. Tulba (9.); C. Davies (10.); G. Murray (11.); L. Merrien (12.)


04.03.2005 Madrid European Indoor Championships/h1 3000m 7:54,99 (q.)
-0,08s

A. Cragg, IRL (q.); M. Benhari, FRA (q.); S. Ivanov, RUS (4.); P. Naumov, RUS (q.); M. Pröll, AUT (q.); E. Sjöqvist, SWE (n.); F.J. Alves, ESP (n.); A.D. Jimenez, ESP (n.)
(2.)
05.03.2005 Madrid European Indoor Championships 3000m 7:54,08 (6.)
-7,76s

A. Cragg, IRL (1.); J. Mayock, GBR (2.); R. Estévez, ESP (3.); G. Weidlinger, AUT (4.); P. Shapovalov, RUS (5.); M. Benhari, FRA (7.); M. Pröll, AUT (8); M. Carroll, IRL (9.); H. Skoog, SWE (10.); P. Naumov, RUS (11.); S. Ivanov, RUS (12.)


20.03.2005 Saint-Galmier (FRA) World XC Championships 12km(c) 37:50 (37.)
-2:44min

K. Bekele (1.); Z. Tadesse, ETH (2.); A. Ahmed Hassan, QAT (3.); A. Dinkessa, ETH (4.); E. Kipchoge, KEN (5.); D. Birhanu, ETH (6.); B. Kiprop, UGA (7.); S.S. Shaheen (8.); J.C. Korir, KEN (9.); C. Kamathi, KEN (10.); W. Talel, KEN (11.); J. Salem, QAT (12.); E. Mamo, ETH (13.); S. Lebid, UKR (14.); Y. Kifle, ERI (15.); C. Nyasango, ZIM (16.); S. Kiflemariam, ERI (17.); M. Mosop, KEN 18; A. Saadoun, QAT (19.); T. Mesfen, ERI (20.); K. El Amri, MOR (21.); C. Mottram, AUS (22.); A. Cherono, KEN (23.); J.C. de la Ossa, ESP (24.); K. Mosalagae, BOT (25.); C. Castillejo, ESP (26.); A.Zerdoum, ALG (27.); A.M. Awadh, QAT (28.); K. Zoubaa, FRA (29.); D. Ritzenhain, USA (30.); D. Ritzenhein, USA (62.); A. Behár, FRA (64.); S. White, GBR (67.); F.R. Naali, TAN (73.); U. Pusterla, ITA (74.); R. Stefko, CZE (96.); K. Keska, GBR (98.); A. Caine, GBR (106.); E. Martin, ESP (dnf); B. Tahri, FRA (dnf); H. Chatt, MOR (dnf); G. Gebremariam, ETH (dnf)


23.04.2005 Sutton Coldfield (GBR) AAA Road Relay Champs / 12 stage Road Relay
25:33 (f2)
-12s

C. Davies f1); W. Taragon, KEN (f3); M. Miles, GBR (f4); K. Cullen, GBR (f5); S. Barden, GBR (f6); P. Riley, GBR (f7); R. Whalley, GBR (f8)


01.06.2005 Milano Grand Prix Regione Lombardia 5000m 14:02,42 (10.)
-43,69s

M. Mosop (1.); E.I. Rashed, QAT (2.); G. Weidlinger (3.); D. Kilel, KEN (4.); H. Kipchumba (5.); W.K. Busienei, UGA (6.); V. Matviychuk, UKR (7.); R.P. Silva, POR (8.); S. Zanon, ITA (9.); S. Petrovic, CRO (11.); G. De Nard, ITA (12.); T. Compernolle, BEL (13.)


04.06.2005 Eton (GBR) BAL Div 1 & Div 2 (r1) 800m 1:50,07 (3.)
-0,30s

M. Coltherd, GBR (1.); M. Shone, GBR (2.)


11.06.2005 Watford (GBR) BMC Grand Prix (A) 1500m 3:42,73 (11.)
-3,58s

L. Chisholm, GBR (1.); C. Warburton, GBR (2.); A. Baddeley, GBR (3.); T. Carter, GBR (4.); L. Merrien, GBR (5.); C. McCourt, GBR (6.); G. Murray, GBR (7.); E. Jackson, GBR (8.); B. Winter, NED (9.); M. Kipsiro, UGA (10.); M. Skinner, GBR (12.); M. Tucker, AUS (13.); C. Bolt, GBR (14.); M. Smart, GBR (15.); S. Sharp, GBR (16.); A. Aziz-Abdulrahman, SUD (17.); A. Maclean, GBR (18.)


18.06.2005 Nairobi
800m 1:49,7 (?.)


19.06.2005 Firenze European Cup 3000m 8:17,23 (2.)
-0,75s

J. España, ESP (1.); Y. Shegumo, POL (3.); A. Gabius, GER (4.); M. Benhari, FRA (5.); S. Zanon, ITA (6.); D. Maksimov, RUS (7.); V. Janousek, CZE (8.) / 2000m: 5:47,57


25.06.2005 Solihull (GBR) BMC Grand Prix 5000m 13:30,53 (3.)
-2,43s

B. Kiprop, UGA (1.); M. Kipsiro, UGA (2.); G. Murray, IRL (4.); M. Miles, GBR (5.); M. Skinner, GBR (6.); T. Humphries, GBR (7.); M. Draper, GBR (8.); M. Kenneally, IRL (9.); S. Hepples, GBR (10.); F. Bjerre, DEN (11.); P. Riley, GBR (12.); M. Cryer, GBR (13.)


09.07.2005 Manchester, SC AAA Championships/h1 1500m 3:46,06 (q.)
-0,50s

A. Baddeley (q.); T. Lancashire (q.); N. Speaight (q.); C. Warburton (q.); L. Merrien (?.); S. Overall (?.); M. Barnes (?.) / SportCity in Manchester
(5.)
17.07.2005 Erfurt (GER) European U23 Championships 5000m 14:10,96 (2.)
-4,27s

A. Rybakov, RUS (1.); A. Aleksandrov, RUS (3.); M. Ionescu, ROM (4.); M. Fagan, IRL (5.); S. Overall, GBR (6.); N. Cutillas, ESP (7.); R. Snochowski, POL (8.); S. Scaini, ITA (9.); K. Van Malderen, BEL (10.); M. Janiak, POL (11.); S. Cugusi, ITA (12.)


22.07.2005 London, CP Norwich Union British Grand Prix / Super Grand Prix 5000m 13:48,46 (16.)
-52,91s

K. Bekele (1.); C. Mottram, AUS (2.); B. Kiprop, KEN (3.); A. Abdirahman, USA (4.); G. Weidlinger, AUT (5.); T. Broe, USA (6.); R. Limo, KEN (7.); K. El Amri, MOR (8.); R. Hall, USA (9.); R. Coolsaet, CAN (10.); A. Culpepper, USA (11.); S. Korir, KEN (12.); I. Dobson, USA (13.); L. Kipkosgei, KEN (14.); N. Lagat, KEN (15.); G. Murray, IRL (17.); M. Miles, GBR (18.)


30.07.2005 Haringey BAL Div 1 1500m 3:45,32 (1.)
+2,40s

M. Warmby, GBR (2.)


06.08.2005 London, CP BMC Grand Prix 1 Mile 3:56,49 (1.)
+0,81s

T. Carter, GBR (2.); J. Thie, GBR (3.); M. Shone, GBR (4.); M. Christie, IRL (5.); L. Merrien, GBR (6.); G. Murray, IRL (7.);


19.08.2005 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden League (B) 1500m 3:38,62 (7.)
-3,10s

B. Kiptum, KEN (1.); A. Zerguelaine, ALG (2.); E.O. Angwenyi, KEN (3.); Y. Bensghir, MOR (5.); C. Kipsang, KEN (6.); M. Too, KEN (8.); C. Warburton, GBR (9.); B.M. Esho, KEN (10.); A. Suleiman, QAT (11.)


21.08.2005 Sheffield Norwich Union British Grand Prix 2 Miles 8:36,73 (8.)
-25s

C. Mottram, AUS (1.); B. Songok, KEN (2.); S. Korir, KEN (3.); A. Blincoe, NZL (4.); J. Ebuya, KEN (5.); I. Dobson, USA (6.); P. Morrison, CAN (7.); C. Bett, KEN (dnf); M. Keino, (dnf) / 3000m: 8:00,9


31.08.2005 Rovereto Palio Citta della Quercia 5000m 13:56,81 (11.)
-36,86s

J.K. Kipkemboi, KEN (1.); M. Kogo, KEN (2.); W. Busienei, KEN (3.); S.K. Zaman, QAT (4.); M. Rizki, BEL (5.); M. Kigen, KEN (6.); C. Belz, SUI (7.); P. Morrison (8.); R. Sigei (9.); K. Slimani (10.); D. Ricatti (12.)


03.09.2005 Paris Décanation / 8 Nation match 1500m 3:50,31 (7.)
-9,93s

M. Baala, FRA (1.); S. Gallardo, ESP (2.); S. Ivanov, RUS (3.); C. Obrist, ITA (4.); M. Formela, POL (5.); L. Watson, USA (6.)


17.09.2005 Newcastle Great North
8:10,3 (6.)
-19,4s

E. Kipchoge (1.); B. Kiprop (2.); C. Mottram (3.); A. Goumri (4.); R. Garcia (5.); B. Bene, HUN (7.); M. Mourhit (8.); A. Gurkin, RUS (9.); J-L. Blanco, ESP (10.); L-M. Martin, ESP (11.); M. Skinner (12.); I. Galan, ESP (14.)


24.09.2005 Aldershot (GBR)

17:23 (f1)


16.10.2005 Twickenham (GBR) Cabbage Patch 10 miles 10 Miles(r) 48:59 (1.)
+4s

K. Tadesse (2.); A. Norman (3.); P. Sly (4.); K. Kyereme (5.); N. Wetheridhe (6.); S. Major (7.); I. Zigadlo (8.); J. Trapmore (9.); P. Doyle (10.); R. Adams (11.); B. Paviour (12.)


22.10.2005 Sutton Coldfield (GBR)

17:11 (f5)


12.11.2005 Mansfield (GBR) ECCA National Cross Country Relays 4x5km(c) 14:29 (f2)
-8s

N. McCormick (f1); C. Davies (=f3); M. Skinner (=f4); A. Bowden (f5); R. Whalley (f6); N. Talbot (f7); S. Stokes (f8) / Morpeth H (1.); Aldershot F&D (2.); Altrincham & D (3.); Tipton H (4.); Newham & EB (5.); Sale H Manchester (6.); Notts (7.); Belgrave H (8.)


19.11.2005 Bushy Park (GBR) Bushy Park parkrun 5K Event 60 5km(r) 15:06 (1.)
+0s

E. Dunleavy (2.); M. Geele (3.); K. Carlin (4.); T. Kingsnorth (5.); S. Perkins (6.); D. Cummins (7.); R. Simms (8.); M. Leggett (9.); M. Flanagan (10.) / Bushy Park in London


26.11.2005 Liverpool UK Cross Challenge Round 2 10km(c) 29:33 (1.)
+25s

T. Humphries, GBR (2.); F. Tickner, GBR (3.); M. Skinner, GBR (4.); P. Riley, GBR (5.); S. Vernon, GBR (6.); B. Tickner, GBR (7.); R. Halley, GBR (8.); J. Walsh, GBR (9.); L. Gunn, GBR (10.); A. Baddeley, GBR (11.); S. Plummer, GBR (12.); S. Overall, GBR (13.); D. Webb, GBR (14.); M. Watson, GBR (15.); R. Kay, GBR (16.)


11.12.2005 Tilburg (NED) European XC Championships 9,84km(c) 27:57 (21.)
-48s

S. Lebid, UKR (1.); A. García, ESP (2.); D. Maazouzi, FRA (3.); B. Tahri, FRA (4.); G. Weidlinger, AUT (5.); M. Benhari, FRA (6.); T. Van Hooste, BEL (7.); K. Zoubaa, FRA (8.)J.C. De la Ossa, ESP (9.); J. Rios, ESP (10.); F. Silva, POR (11.); G. Murray, IRL (12.); D. El Himer, FRA (13.); M. Mohamed, SWE (14.); G. De Nard, ITA (15.); M. Fagan, IRL (16.); H. Akkas, TUR (17.); M. Gamba, ITA (18.); L. Rybak, UKR (19.); D. Caimmi, ITA (20.); G.M. Buttazzo, ITA (22.); Y. Rybakov, RUS (23.); Y. Bozhko, UKR (24.); A. Chaíca, POR (25.); R. Ribas, POR (26.); M. Skinner, GBR (35.); S. Vernon, GBR (36.); F. Tickner, GBR (37.)


18.12.2005 Venta de Baños (ESP) Cross Internacional de Venta de Baños 10,68km(c) 32:23 (6.)
-49s

A. García, ESP (1.); J.C. de la Ossa, ESP (2.); A. Saidi-Sief, ALG (3.); J.M. Martínez, ESP (4.); F. Silva, POR (5.); R. Iglesias, ESP (7.); G.M. Buttazzo, ITA (8.); I. Viciosa, ESP (9.); J. Ríos, ESP (10.); M. Skinner, GBR (12.)


2006





06.01.2006 Hobart (AUS) Graham Biggs Memorial / National Series 5000m 13:48,19 (4.)
-10,80s

L. Rowan, AUS (1.); B. Cartwright, AUS (2.); A. Stevenson, AUS (3.); D. Byrne, AUS (5.); R. Jeremiah, AUS (6.); D. Ruschena, AUS (7.); P. Nowill, AUS (8.); S. Nankervis, AUS (9.); R. Dessaix-Chin, AUS (10.); S. Fergusson, AUS (11.); J. Kent, AUS (12.); T. Beard, AUS (13.)


11.02.2006 Wanganui (NZL)
1 Mile 3:58,45 (3.)
-5,70s

N. Willis, NZL (1.); C. Mottram, AUS (2.); P. Hamblyn, NZL (4.); G. Hyett, NZL (5.); T. Mayo, GBR (8.)


18.02.2006 Melbourne Victorian Championships / Athletics Australia Invitational 5000m 13:40,79 (1.)
+9,66s

P. Nowil, AUS (2.); M. Dent, AUS (3.) / 3000m: 13:40,79


04.03.2006 Fukuoka World XC Championships 4km(c) 11:27 (40.)
-33s -

K. Bekele (1.); I.K. Songok, KEN (2.); A. Kaouch, MOR (3.); B. Limo, KEN (4.); M. Ali Abdosh, ETH (5.); A. Goucher, USA (6.); A. Choge, KEN (7.); E. Soi, KEN (8.); S. Saaeed Shaheen (9.); S.K. Zaman, QAT (10.); C. Mottram, AUS (11.); S. Sihine, ETH (12.); K. Sullivan, CAN (13.); H. Bellani, MOR (14.); K. El Amri, MOR (15.); K. Aggoune, ALG (16.); W.K. Busieni, UGA (17.); B. Kiprutu, KEN (18.); R. Hall, USA (19.); Y. Biwott, KEN (20.); H. Ezzine, MOR (21.); A. Suárez, MEX (22.); G. Gebremariam, ETH (30.); A. Dinkessa, ETH (39.); J. Kwalia, KEN (43.); A. Saidi-Sief, ALG (54.); R. Silva, POR (85.)


09.03.2006 Melbourne Telstra Grand Prix 2000m 5:06,34 (4.)
-15,58s

C. Mottram, AUS (1.); N. Mccormick, GBR (2.); A. Blincoe, NZL (3.); M. Kerr (5.); R. Ramolefi (6.); L. Rowan (7.); J. Keskisalo (8.); M. Aish (9.); A. Bowden, GBR (10.); R. Coolsaet (11.); S. Stokes, GBR (12.)


20.03.2006 Melbourne Commonwealth Games 5000m 13:40,53 (9.)
-44,12s

A.K. Coge, KEN (1.); C. Mottram, AUS (2.); B. Limo, KEN (3.); J. Ebuya, KEN (4.); F. Joseph, TAN (5.); D. Chopa, TAN (6.); M.N. Kipsiro, UGA (7.); D. Marwa, TAN (8.); C. Davies, GBR (12.)


01.04.2006 Fukuoka World XC Championships 4km(c) 11:27 (40.)
-33s

K. Bekele (1.); I.K. Songok, KEN (2.); A. Kaouch, MOR (3.); B. Limo, KEN (4.); M. Ali Abdosh, ETH (5.); A. Goucher, USA (6.); A. Choge, KEN (7.); E. Soi, KEN (8.); S. Saaeed Shaheen (9.); S.K. Zaman, QAT (10.); C. Mottram, AUS (11.); S. Sihine, ETH (12.); K. Sullivan, CAN (13.); H. Bellani, MOR (14.); K. El Amri, MOR (15.); K. Aggoune, ALG (16.); W.K. Busieni, UGA (17.); B. Kiprutu, KEN (18.); R. Hall, USA (19.); Y. Biwott, KEN (20.); H. Ezzine, MOR (21.); A. Suárez, MEX (22.); G. Gebremariam, ETH (30.); A. Dinkessa, ETH (39.); J. Kwalia, KEN (43.); A. Saidi-Sief, ALG (54.); R. Silva, POR (85.)


08.04.2006 Sutton Coldfield (GBR) AAA Road Relay Champs / 12 stage Road Relay
25:27 (f1)



(1.) Newham & EB (Laws – Bilham – L. Jones – Hepples – Stone – Cole – M. Warmby – M. Farah – Major – Mitchinson – Robinson)


21.05.2006 New York Healthy Kidney 10km 10km(r) 28:37 (2.)
-24s

C. Mottram, AUS (1.); A. Famiglietti (3.); L. Maiyo, KEN (4.); M. Amyn, MOR (5.); J. Hartman, USA (6.); A. Reta, USA (7.); Y. Bozhko, UKR (8.); V. Röthlin, SUI (9.); A. Letherby, AUS (10.); M. Downin, USA (11.); K. Kelly, IRL (12.); B. Leslie, USA (13.); J. Henwood, NZL (14.); S. Nankervis, AUS (15.) / 5km: 14:19


28.05.2006 Eugene Prefontaine Classic / Bowerman Mile 1 Mile 3:58,36 (8.)
-6,83s

B. Lagat, USA (1.); A. Kipchirchir, KEN (2.); R. Ramzi, BRN (3.); D.K. Komen, KEN (4.); E. Angwenyi, KEN (5.); C. Lukezic, USA (6.); C. Chirchir (7.); J. Rankin (9.); R. Myers (10.); M. Gu (11.)


11.06.2006 Gateshead British Grand Prix 3000m 7:45,25 (7.)
-11,71s

E. Kipchoge, KEN (1.); I. Songok, KEN (2.); M. Kigen, KEN (3.); J. Ebuya, KEN (4.); B. Songok, KEN (5.); B. Kiprop, UGA (6.); B. Chepkok, KEN 88.); B. Belaout, MOR (9.); C. Bett, KEN (dnf); M. Kogo, KEN (dnf)


24.06.2006 Solihull (GBR) BMC/Nike Grand Prix 1500m 3:39,27 (1.)
+0,09s

W. Kiprotich, KEN (2.); C. Thompson, GBR (3.); A. Bowden (4.); G. Price (5.); M. Barnes (6.); M. Christie, IRL (7.); L. Merrien (8.); C. Tucker, AUS (9.); R. Weir (10.); R. Ashe (1.); C. Bolt (12.); P. Miles (13.); D. Summerville, NZL (14.) / 1100m: 2:41,28


29.06.2006 Málaga European Cup 3000m 8:27,91 (2.)
-0,13s

S. Gallardo, ESP (1.); D. Maazouzi, FRA (3.); J. Fitschen, GER (4.); S. Lebid, UKR (5.); S. Ivanov, RUS (6.); Y. Shegumo, POL (7.); C. Caliandro, ITA (8.); J. Hamm, FIN (9.)


15.07.2006 Sportcity Norwich Union European Trials inc AAA Champs 5000m 13:49,15 (2.)
-2,47s

P. Riley, GBR (1.); N. McKormick, GBR (3.); M. Skinner (4.) / Sportcity in Manchester


22.07.2006 Heusden-Zolder (BEL) KBC Nacht van de Atletiek/r1 5000m 13:09,40 (6.)
-2,91s

M. Kogo, KEN (1.); J. Mwangi Murigi, KEN (2.); J. Bilal Salem , QAT (3.); M. Bett, KEN (4.); S. Khamis Zaman, QAT (5.); A. Baday, MOR (7.); A. Goucher, USA (8.); E.I. Rasheed, QAT (9.); A.A. Afringi, ERI (10.); W. Taragon, KEN (11.); G-J.Liefers, NED (12.); M. Bakken, NOR (13.)M. Rizki, BEL (14.)J.C. Korir, KEN (15.);


28.07.2006 London, CP Norwich Union London Grand Prix 1500m 3:39,02 (3.)
-0,46s

S. Gallardo, ESP (1.); R. Silva, POR (2.); A. Baddeley, GBR (4.); J. Nolan (5.); N. Mccormick (6.); I.A. Cragg, IRL (7.); M. East, GBR (8.); S. Davies (9.); J. Thie (10.)


10.08.2006 Göteborg European Championships/h2 5000m 13:46,77 (q.)
-0,45s

K. Zouba, FRA (q.); E. Bordukov, RUS (q.); M. Rizki, BEL (q.); T. Comernolle, BEL (q.); H. Skoog, SWE (q.); P. Villalobos, ESP (q.); N. McCormick, GBR (q.); A. Agten, BEL (dnf)
(3.)
13.08.2006 Göteborg European Championships 5000m 13:44,79 (2.)
-0,09s

J. España, ESP (1.); J.C. Higuero, ESP (3.); H. Akkas, TUR (4.); K. Zoubaa, FRA (5.); H. Skoog, SWE (6.); P. Villalobos, ESP (7.); G-J. Liefers, NED (8.); E. Bordukov, RUS (9.); T. Compernolle, BEL (10.); M. Rizki, BEL (11.); N. McCormick, GBR (12.); T. Van Hooste, BEL (13.); A. Cragg, IRL (dnf); M. Bakken, NOR (dnf)


20.08.2006 Birmingham Norwich Union International / GBR v. USA v. RUS v. CHN 3000m 7:51,84 (2.)
-1,35s

B. Lagat, USA (1.); S. Ivanov, RUS (3.); M. Skinner, GBR (5.); A. Kozhevnikov, RUS (6.)


27.08.2006 Rieti (ITA) Rieti Meeting 1500m 3:38,02 (12.)
-8,34s

B. Lagat (1.); T. Boukensa (2.); B.M. Ali (3.); K. Sullivan (4.); G. Rono, KEN (5.); M. Fountain, AUS (6.); A. Famiglietti, USA (7.); K. Boulahfane (8.); A. Fernández, ESP (9.); S. Khadar, ALG (10.); C. Obrist, ITA (11.)


31.08.2006 Zagreb Zagreb 2006 / Memorial Borisa Hanzekovica 3000m 7:38,15 (3.)
-0,65s

S. Korir, KEN (1.); J. Ebuya, KEN (2.); I. Hierro, ESP (4.); B. Limo, KEN (5.); M. Bett, KEN (6.); S. Petrovic, CRO (7.)


09.09.2006 Stuttgart World Athletics Final 3000m 8:00,60 (12.)
-21,62s

T. Bekele, ETH (1.); E.C. Soi, KEN (2.); I.K. Songok, KEN (3.); Y.K. Biwott, KEN (4.); S.K. Korir, KEN (5.); B.K. Songok, KEN (6.); E. Kipchoge, KEN (7.); J. Ebuya, KEN (8.); H. Bellani, MOR (9.); M. Bett Kipkinyor, KEN (10.); K. El Aamri, MOR (11.);


10.12.2006 San Giorgio su Legnano (ITA) European XC Championships 9,95km(c) 27:56 (1.)
+10s

J.C. De la Ossa, ESP (2.); M. Mohamed, SWE (3.); K. Zoubaa, FRA (4.); R.P. Silva, POR (5.); D. El Himer, FRA (6.); M. Essaïd, FRA (7.); L. Feiteira, POR (8.)


26.12.2006 Stranorlar (IRL) Finn Valley AC Boxing Day 5k in Stranorlar / handicap charity race 5km(r) 13:30 (1.)
NR

J. Byrne (2.); / 1km: 2:37


2007





07.01.2007 Amorebieta Cross Zornotza 10,7km(c) 32:22 (6.)
-19s

M. Kogo, KEN (1.); T. Bekele, ETH (2.); J. Ebuya, KEN (3.); A. Guta (4.); M. Masai (5.); J. Barrios (7.); A. Abdallah (8.); C. Nyasango, ZIM (9.); A. Letherby, AUS (10.); J. Guerra, ESP (11.); A. Garcia, ESP (12.); J. Rios, ESP (13.); M. Skinner, GBR (14.); E. Martin, ESP (15.)


13.01.2007 Edinburgh Great Edinburgh Cross Country 4km(c) 12:21 (2.)
-1s

S. Lebid (1.); M. Skinner (3.); M. Mccormick, GBR (4.); G. Murray, IRL (5.); M. Geele, GBR (6.); A. MacLean, GBR (7.); M. Barnes, GBR (8.); M. Pollard, GBR (9.); M. Bene, HUN (10.); R. Silva, POR (11.); C. Warburton, GBR (12.)


11.02.2007 Sheffield National Indoor Champs 3000m(i) 7:50,86 (1.)
+10,49s

N. McCormick (2.); L. Merrien (3.); M. Christie (4.); M. Geele (5.); P. Nichols (6.); M. Draper (7.); S. Sharp (8.); G. Comish (9.) / 2000m: 5:15,73


17.02.2007 Birmingham Norwich Union Indoor Grand Prix / Devil's Mile 1 Mile(i) 4:00,46 (1.)
+7,53s

J. Thie (2.); J. Williams (3.); T. Penfold (4.); B. Raeside (5.); J. Atkinson (dnf); B. Green (dnf); G. Keight (dnf); C. McCourt (dnf); B. Tickner (dnf); R. Weir (dnf); C. Warburton (dnf) / 800m: 1:59,02; 1200m: 3:00,68


02.03.2007 Birmingham European Indoor Championships/h1 3000m(i) 7:55,36 (q.)
-2,86s

J. España, ESP (q.); G. Weidlinger (q.); A. Cragg, IRL (q.); S. Ivanov (q.); A. Gabius, GER (q.); I. Maggidi (q.); H. Skoog, SWE (n.); I. Musinschi, MDA (n.); B.U. Kristensen, NOR (n.); M. Bogdan, ROM (n.); J.A. Redolat, ESP (dnf)
(6.)
03.03.2007 Birmingham European Indoor Championships 3000m(i) 8:03,50 (5.)
-1,06s

C. Caliandro, ITA (1.); B. Tahri, FRA (2.); J. España, ESP (3.); H. Akkas, TUR (4.); A. Cragg, IRL (6.); G. Weidlinger, AUT (7.); E. Sjöqvist, SWE (8.); A. Gabius, GER (9.); A. Yefimov, RUS (10.); S. Ivanov, RUS (11.); I. Maggidi, ISR (12.)


24.03.2007 Mombasa World XC Championships 12km(c) 37:31 (10.)
-1:41min

Z. Tadesse, ERI (1.) (35:50); M. Mosop, KEN (2.); B.K. Kipyego, KEN (3.); G. Ngatuny, KEN (4.); H. Macharnyang, KEN (5.); M. Kipyego, KEN (6.); T. Tola, ETH (7.); M.H. Shami, QAT (8.); E. Soi, KEN (9.); M. Toroitich, UGA (10.); A.A. Hassan, QAT (12.); D. Chopa, TAN (13.); A. Selmouni, MOR (14.); M. Geneti, ETH (15.); S. Sihine, ETH (16.); K. Negussie, ETH (17.); S. Arusei, KEN (18.); M. Aliwa, UGA (19.); A. Goumri, MOR (20.); J. Yuda, TAN (46.); P. Guerra, POR (49.); M. Skinner, GBR (62.); N. Kemboi, QAT (120.); A. Dinkessa, ETH (dnf); K. Bekele (dnf); T. Bekele, ETH (dnf); M. Amyn, MOR (dnf); Y. Kifle, ERI (dnf); B. Kiprop, UGA (dnf)


20.05.2007 Manchester Great Manchester 10k 10km(r) 28:07 (3.)
-46s

M. Kogo, KEN (1.); Z. Tadesse, ERI (2.); J.M. Martínez, ESP (4.); P. Makau, KEN (5.); R.P. Silva, POR (6.); M. Geele, SOM (7.); W. Chinhanhu, ZIM (8.); J. Ward, GBR (9.); I. Hudspith, GBR (10.); Y. Hychun, UKR (11.); D. Webb, GBR (13.); I. Galan, ESP (13.); D. Robinson, GBR (14.)


07.07.2007 Birmingham BAL 3 – Premiership (A) 800m 1:51,27 (2.)
-0,05s

M. Bowser, GBR (1.); I. Lowthian, GBR (3.); P. Owor, UGA (4.); C. Reynolds, GBR (5.); G. Price, GBR (6.); T. Minshul, GBR (7.); O. Teasel, GBR (8.)


07.07.2007 Birmingham BAL 3 - Premiership 1500m 3:46,50 (1.)
+3,76s

M. Bowser, GBR (2.); L M. Gala, SOM (3.); S. Sharp, GBR (4.); T. Penfold, GBR (5.); T. Humphries, GBR (6.); P. Wicks, GBR (7.); G. Bristow, GBR (7.); S. Evison, GBR (9.); S. Plummer, GBR (10.)


15.07.2007 Sheffield Norwich Union British Grand Prix / GP 3000m 7:42,83 (6.)
-16,14s

K. Bekele (1.); C. Mottram, AUS (2.); C. Solinsky, USA (3.); D. Ritzenhein, USA (4.); E. Kipkorir, KEN (5.); I. Dobson, USA (7.); A. Chebii, KEN (8.); S. Slattery, USA (9.); J. Mays, GBR (10.); R.P. Silva, POR (11.); S. Summerside, USA (12.)


29.07.2007 Manchester Norwich Union WC Trials / UK Championships 5000m 13:40,19 (1.)
+14,16s

M. Skinner, GBR (2.); A. Ford, GBR (3.); L. Merrien, GBR (4.); S. Deakin, GBR (5.); P. Nicholls, GBR (6.); P. Wicks, GBR (7.); S. Sharp, GBR (8.); N. Goodlife, GBR (9.); I. Hudspith, GBR (10.); J. Beattie, GBR (11.); B. Moreau, GBR (12.); D. Webb, GBR (13.); C. Powner, GBR (14.); S. Plummer, GBR (15.); R. McLeod, GBR (16.); G. Raven, GBR (17.)


14.09.2007 Bruxelles Memorial Van Damme / Golden League 5000m 13:07,00 (10.)
-16,84s

S. Sihine, ETH (1.); E. Kipchoge, KEN (2.); M. Kipsiro (3.); J. Ebuya, KEN (4.); T. Longosiwa, KEN (6.); Y. Biwott (6.); A. Chebii, KEN (7.); T. Bekele, ETH (8.); S.W. Betona, ETH (9.); M. Tegenkamp, USA (11.); L. Komon (12.); M. Geneti, ETH (13.)


03.08.2007 London, CP Norwich Union London Grand Prix 2 Miles 8:20,47 (2.)
-9,31s

C. Mottram, AUS (1.); J. Kibowen, KEN (3.); K. Takezawa, JPN (4.); I. Dobson, USA (5.); E. Kipkorir, KEN (6.); A. Cragg, IRL (7.); M. Geele, SOM (8.); R. Koborsi, USA (9.); Y. Ueno, JPN (10.); C. Birmingham, AUS (11.); C. Thompson, GBR (12.); A. Ford, GBR (13.); M. Skinner, GBR (14.) / 3000m: 7:49,8


30.08.2007 Osaka World Championships/h2 5000m 13:39,13 (q.)
-5,76s

E. Kipchoge, KEN (q.); A. Cherkos, ETH; M. Tegenkamp, USA (q.); C. Mottram, AUS (q.); J.L. Barrios, MEX (q.); B. Limo, KEN (q.); A. Goucher, USA (q.); A. Abdella, ERI (q.); F.K. Kibore, QAT (q.); D. Disi, RWA (n.); J. Fitschen, GER (n.); A.I. Khamis, BRN (n.); M. Marofit, MOR (n.); T. Matsumiya, JPN (n.); S. Kiprotich, UGA (n.); C. Forde, GUY (n.); T. Aung, MYA (n.)
(6.)
02.09.2007 Osaka World Championships 5000m 13:47,54 (6.)
-1,67s

B. Lagat, USA (1.); E. Kipchoge, KEN (2.); M.N. Kipsiro, UGA (3.); M. Tegenkamp, USA (4.); T. Bekele, ETH (5.); J. Espana, ESP (7.); A. Cherkos, ETH (8.); F.K. Kibore, QAT (9.); A. Abdalla, ERI (10.); A. Goucher, USA (11.); H. Bellani, MOR (12.); C. Mottram, AUS (13.); J.L. Barrios, MEX (14.); B. Limo, KEN (15.)


07.09.2007 Zürich Weltklasse in Zürich / Golden League 3000m 7:41,86 (5.)
-3,09s

B. Lagat (1.); E. Soi, KEN (2.); M. Kipsiro, UGA (3.); J. Ebuya, KEN (4.); T. Bekele, ETH (6.); T.P. Longosiwa, KEN (7.); M. Tegenkamp, USA (8.); J. Cheruiyot, KEN (9.); A.C. Feleke, ETH (10.)


22.09.2007 Stuttgart World Athletics Final 3000m 7:49,89 (3.)
-1,08s

E. Soi, KEN (1.); J. Ebuya, KEN (2.); C. Mottram, AUS (4.); T.P. Longosiwa, KEN (5.); E. Kipchoge, KEN (6.); M.N. Kipsiro, UGA (7.); J. Cheruiyot, KEN (8.); Y.K. Biwott, KEN (9.); B.K. Kiplagat, KEN (10.)


23.09.2007 Stuttgart World Athletics Final 5000m 13:41,61 (7.)
-3,45s

E. Soi, KEN (1.); M. Kogo, KEN (2.); M.N. Masai, KEN (3.); J. Ebuya, KEN (4.); E. Kipchoge, KEN (5.); S. Sihine, ETH (6.); T. Longosiwa, KEN (8.); C. Mottram, AUS (9.); S. Kosgei, KEN (10.); M. Geneti, ETH (11.)


29.09.2007 Newcastle Great North Run International Races 3km(r) 7:56,3 (1.)
+1,8s

E. Kipchoge, KEN (2.); B. Tahri, FRA (3.); C. Mottram, AUS (4.); C. Birmingham, AUS (5.); A. Goucher, USA (6.); J. Espana, ESP (7.); C. Davies, GBR (8.)


2008





16.02.2008 Birmingham BUPA Indoor Grand Prix 2 Miles(i) 8:20,95 (6.)
-16,60s

K. Bekele (1.) (WIR); P.K. Koech, KEN (2.); A. Chebii, KEN (3.); M. Geneti, ETH (4.); B. Daba, ETH (5.); N. McCormick, GBR (7.); E. Sjöqvist, SWE (8.); F. Espana, ESP (9.); A. Bowden GBR (10.) / 3000m: 7:46,0


07.03.2008 Valencia World Indoor Championships/h1 3000m 8:04,65 (q.)
-1,11s

E. Soi (q.); T. Bekele (q.); S. Sanchez (q.); C. Caliandro, ITA (n.); S.K. Zaman, QAT (n.); C. Solinsky, USA (n.); J. Carriqueo, ARG (n.); D. Galvan, MEX (n.)
(3.)
09.03.2008 Valencia World Indoor Championships 3000m 7:55,08 (6.)
-6,85s

T. Bekele, ETH (1.); P.K. Koech, KEN (2.); A. Cherkos, ETH (3.); E.C. Soi, KEN (4.); C. Mottram, AUS (5.); A. Maataoui, MOR (7.); S. Sánchez, ESP (8.); J.K. C'Kurui, QAT (9.); K. Boulahfane, ALG (10.); J. Riley, USA (11.); A. Gabius, GER (12.)


06.04.2008 Carlsbad Carlsbad 5000 5km(r) 13:35 (2.)
-1s

T. Meregu Zewdie, ETH (1.); H. Lagat, KEN (3.); C. Birmingham, AUS (4.); J. Boit, KEN (5.); S. Kosgei, KEN (6.); B. Songok, KEN (7.); M. Aish, NZL (8.); J.C. Perez Morales, MEX (9.); D. Safronov, RUS (10.); S. Slattery, USA (11.); N. Bromley, AUS (12.)


04.05.2008 Palo Alto Payton Jordan Cardinal Invitational/r1 10000m 27:44,54 (5.)
-10,06s

C. Mottram, AUS (1.); G. Weidlinger, AUT (2.); J. Boit, KEN (3.); T. Matsumiya, JPN (4.); J.C. Romero, MEX (6.); S. Bauhs, USA (7.); F. Bizuneh, USA (8.); S. Irifune, JPN (9.); J. Fitschen, GER (10.); A. Suárez, MEX (11.); E. Gillis, CAN (12.); C. Birmingham, AUS (13.) / 5000m: 13:57


26.05.2008 London Bupa London 10,000 (10K) 10km(r) 28:39 (3.)
-31s

M. Kogo, KEN (1.); Z. Tadesse, ERI (2.); M. Lel, KEN (4.); J.M. Martinez (5.); S. Lebid, UKR (6.); M. Geele (7.); V. Röthlin, SUI (8.); T. Abyu (9.); D. Robinson (10.); I. Hudspith (11.); T. Lambert (12.)


04.06.2008 Twickenham (GBR) St. Mary's Classic 1500m 3:42,62 (1.)
+0,88s

C. Hamza (2.); P. Bind (3.); B. Raeside, GBR (4.); J. Shane, GBR (5.); M. Goose, GBR (6.); J. Tyler, GBR (7.); R. Clarke, GBR (8.); F. Tickner, GBR (9.); R. Singh, IND (10.); A. Whetstone, GBR (11.); R. Millington, GBR (12.); A. Gibson, GBR (13.) / Twickenham in London


12.06.2008 Ostrava Golden Spike 5000m 13:25,01 (17.)
-22,95s

E. Kipchoge, KEN (1.); T. Bekele, ETH (2.); I. Songok, KEN (3.); M. Abdosh, ETH (4.); I. Merga, ETH (5.); M. Geneti, ETH (6.); V. Kiprop (7.); S. Zaman, QAT (8.); A. Choge (9.); M.N. Kimai, KEN (10.); D. Gebremeskel, ETH (11.); D. Sefer, ETH (12.); M. Al-Outaibi, KSA (13.); A. Cragg, IRL (14.); R. Kipngetich (15.); B. Kiprop, UGA (16.)


21.06.2008 Annecy European Cup 5000m 13:44,07 (1.)
+13,30s

C. Castillejo, ESP (2.); D. Meucci, ITA (3.); Z. Martel, GER (4.); A. Papadónis, GRE (5.); M. Chabowski, POL (6.); H. Hirt, FRA (7.); S. Kiselev, RUS (8.)


04.07.2008 Lugano Gran Premio Casino Lugano 800m 1:48,24 (3.)
-0,82s

D. Milkevics, LAT (1.); M. Rachid, MOR (2.); H. Sepeng, RSA (4.); U. Albert, SUI (5.); A. Wüest, SUI (6.); E. Emilsson, SWE (7.); C. Master, MAW (8.)


12.07.2008 Birmingham National Championships & Olympic Trials/h3 1500m 3:47,48 (q.)
-0,15s

N. McCormick (q.); C. Warburton (q.); J. Mays (q.); L. Moses (q.); R. Whittle (q.); C. McKay (n.); C. Bolt (n.); D. Bishop (n.); A. Hay (n.); J. Blackledge (n.); B. Tickner (n.)
(2.)
13.07.2008 Birmingham National Championships & Olympic Trials 1500m 3:39,66 (2.)
-0,74s

T. Lancashire (1.); C. Warburton (3.); N. Speaight (4.); N. McCormick (5.); J. Thie (5.); R. Stevenson (7.); M. East (8.); M. Coltherd (9.); J. Mays (10.); R. Whittle (11.); L. Moses (12.)


26.07.2008 London, CP Norwich Union London Grand Prix 3000m 7:43,26 (6.)
-6,31s

B. Kiprop, UGA (1.); M. Kigen, KEN (2.); A. Cragg, IRL (3.); A. Negera, ETH (4.); M. Kiptoo, KEN (5.); T. Nelson, USA (7.); S. Overall, GBR (8.); S. Quigley, USA (9.); A. Vernon, GBR (10.); C. Thompson, GBR (11.); E. Moran, USA (12.)


29.07.2008 Monaco Herculis 3000m 7:39,55 (8.)
-4,93s

J. Ebuya, GBR (1.); I. Songok, GBR (2.); A. Chebii, GBR (3.); M. Kiptoo, GBR (4.); B. Songok, GBR (5.); M. Kigen, GBR (6.); J. Kwalia, GBR (7.); M.N. Kimai (9.); J. Cheruiyot, GBR (10.); C. Solinsky, USA (11.); M. Rizki, BEL (12.); J. Kipkemboi, GBR (13.);


20.08.2008 Beijing Olympic Games/sf2 5000m 13:50,95 (n.)
-4,54s

E. Soi, KEN (q.); M. Kipsiro, UGA (q.); A. Cherkos, ETH (q.); J. Espana, ESP (q.); A. Abdalla, ERI (n.); A. Blincoe, NZL (n.); M. Marofit, MOR (n.); I. Dobson, USA (n.); T. Wamulwa, ZAM (n.); K. Sullivan, CAN (n.); A. Saidi-Sief, ALG (n.); N. Almassri, PLE (n.)
(6.)
31.08.2008 Gateshead Aviva Grand Prix 3000m 7:46,39 (5.)
-14,45s

K. Bekele (1.); I.K. Songok, KEN (2.); L. Matebo, KEN (3.); M.K. Kigen, KEN (4.); M. Farah (5.); M. Tegenkamp, USA (6.); S. Kosgei, KEN (7.); C. Solinsky, USA (8.); N. McCormick, GBR (9.); B.K. Songok, KRN (10.); M. Wharby, GBR (11.); C. Thompson, GBR (12.); Y. Abdi, AUS (13.); K. Sullivan, CAN (14.); J. Torres, USA (15.); C. Warburton, GBR (16.); A. Bowden, GBR (17.)


05.09.2008 Bruxelles Memorial Van Damme / Golden League 5000m 13:08,11 (4.)
-1,99s

E. Kipchoge, KEN (1.); I. Songok, KEN (2.); M.N. Kimai (3.); M. Kipsiro, UGA (6.); M. Kigen (6.); V. Chepkok (7.); M.A. Abdosh, ETH (8.); L. Rotich (9.); S.W. Betona, ETH (10.); B. Daba, ETH (11.); L. Matebo, KEN (12.); M. Tegenkamp, USA (13.); S. Kosgei, KEN (14.)


13.09.2008 Stuttgart World Athletics Final 3000m 8:05,97 (9.)
-3,00s

B. Lagat, KEN (1.); E. Soi, KEN (2.); M. Tegenkamp, USA (3.); M. Kigen (4.); J.K. C'Kurui (5.); M.K. Kiptoo (6.); C. Solinsky, USA (7.); A. Chebii, KEN (8.); I.K. Songok (10.); B.K. Songok, KEN (11.); S. Kosgei, KEN (12.)


04.10.2008 Newcastle Bupa Great North Elite Races 1 Mile(r) 4:13 (1.)
+0s

D. Campbell (2.); B.K. Kipruto (3.); V. Shabunin, RUS (4.); Y. Abdi (5.); J. Carriqueo (6.); C. Warburton (7.); N. McCormick (8.); J.C. Hihuero, ESP (9.); J. Brewer (10.); R. Soos (11.); S. Davies (12.); M. Kealey (13.); L. Moses (14.); F.J. Bachiller, ESP (15.)


23.11.2008 Addis Ababa Great Ethiopian Run 10km(r) 29:46 (15.)
-51s

C. Dechasa, ETH (1.); F. Lelisa, ETH (2.); D. Merga, ETH (3.); T. Tola, ETH (4.); D. Hailegiorgios, ETH (5.); G. Tola, ETH (6.); D. Debele, ETH (7.); A. Kuma, ETH (8.); D. Tesfaye, ETH (9.); Z. Yigezu, ETH (10.)


30.11.2008 Leffrinckoucke (FRA) Cross de L'Acier 9,85km(c) 28:28 (4.)
-13s

I. Merga Jida, ETH (1.); M. Kigen, KEN (2.); B. Tola, ETH (3.); S. Betona, ETH (5.)S. Kitwara (6.); L. Kipkoech (7.); T. Kipchumba (8.); S. Kwaangw, TAN (9.); E.H. Lahssini, FRA (10.); D. El Himer (11.); P. Langat (12.); E.M. ben Hari (13.); D. Bachiri, FRA (14.); J. Masciotra, FRA (15.); T. Guibault, FRA (16.); V. Gahungu, BDI (17.); A. El Hachimi, MOR (18.); M. El Ahmadi, FRA (19.); G. Ruggiero, ITA (20.); E.A, Essraidi, FRA (21.)


14.12.2008 Bruxelles European Cross Country Championships 10km(c) 30:57 (2.)
-8s

S. Lebid (1.); M. Mohamed, SWE (3.); A. Lamdassem, ESP (4.); P. Desmet, BEL (5.); B. Tahri, FRA (6.); A. Bezebeh, ESP (7.); R. Silva, POR (8.); M. Butter, NED (9.); F. Tickner, GBR (10.); E.M. ben Hari, FRA (11.)++


2009





31.01.2009 Glasgow Aviva International Match 3000m 7:40,99 (1.)
+8,66s

G. Gathimba, KEN (2.); O. Wallerang, SWE (3.); B. Asmerom, USA (4.); C. Klein, GER (5.) / 2000m: 5:11,90
NIR
14.02.2009 Sheffield Aviva Indoor Trials & UK Trials/h2 1500m(i) 3:53,17 (q.)
+0,19s

N. Samuels, GBR (q.);L F. Baddick, GBR (q.); T. Penfold, GBR (q.); A. O'Brien, IRL (n.); J. Blackledge, GBR (n.); I. Thomas, GBR (n.); J. Brewer, GBR (n.)
(1.)
15.02.2000 Sheffield Aviva Indoor Trials & UK Trials 1500m(i) 3:40,57 (1.)
+2,10s

N. Speaight, GBR (2.); C. Warburton, GBR (3.); S. Davies, GBR (4.); J. Mills, GBR (5.); P. Bridger, GBR (6.); N. Samuels, GBR (7.); F. Baddick, GBR (8.); T. Penfold, GBR (9.)


21.02.2009 Birmingham Aviva Indoor Grand Prix 3000m(i) 7:34,47 (1.)
+4,14s

S. Korir, KEN (2.); N. McCormick (3.); E. Kipkorir, KEN 84.); M. Draper, GBR (5.); J. Taylor, GBR (6.); R. McLeod, GBR (7.); N. Gamester, GBR (8.)
NIR
06.03.2009 Torino European Indoor Championships/h2 3000m(i) 8:03,26 (q.)
-0,45s

O. Walleräng, SWE (q.); J. España, ESP (q.); F. España, ESP (q.); M. Pröll, AUT (q.); T. Nurme, EST (n.); W. van Hoof, BEL (n.); A. Orlov, RUS (n.); J. Wallerstein, SWE (n.); A. Topkara, TUR (n.); M-K. Belabbas, FRA (dnf)
(3.)
07.03.2009 Torino European Indoor Championships 3000m(i) 7:40,17 (1.)
+1,97s

B. Tahri, FRA (2.); J. España, ESP (3.); S. Sánchez (4.); S. Bayrak, TUR (5.); N. McCormick (6.); O. Walleräng, SWE (7.); G. Yossef, ISR (8.); F. España (9.); M. Pröll, AUT (10.); M. Draper, GBR (11.); A. Minczér, HUN (12.)


25.05.2009 London Bupa London 10000 10km(r) 27:50 (1.)
+13s

S. Kosgei, KEN (2.); S. Lebid, UKR (3.); P. Wicks, GBR (4.); B. Kiprop, UGA (5.)


04.06.2009 Torino Primo Nebiolo Memorial 3000m 7:39,02 (2.)
-1,62s

V. Kiprop, KEN (1.); G. Ngatuny, KEN (3.); T. Longosiwa, KEN (4.); D. Meucci, ITA (6.); S. LaRosa, ITA (7.); E. Chirchir, KEN (8.); A. Chebii, KEN (9.); E. Meli, KEN (10.); J. Kipkurgat, KEN (11.); K. Slimani,, ITA (12.); B. Kipchirchir, KEN (dnf); B. Esho, KEN (dnf)


20.06.2009 Leiria (POR) Spar European Team Championships 5000m 13:43,01 (1.)
+6,53s

C. Castillejo, ESP (2.); S. Lebid, UKR (3.)


03.07.2009 Oslo Bislett Games / Golden League 5000m 13:12,28 (11.)
-7,41s

K. Bekele (1.); J.K. C'Kurui, KEN (2.); V.K. Chepkok, KEN (3.); S. Sihine, ETH (4.); B. Daba, ETH (5.); A. Abdosh, ETH (6.); A. Chebii, KEN (7.); M.K. Ndiwa, KEN (8.); E.C. Soi, KEN (9.); M.K. Kigen, KEN (10.); L.M. Omari, KEN (12.); C. Birmingham, AUS (13.); R.S. Kipngetich (14.); D. Gebremeskel, ETH (15.); S. Kirui, KEN (16.); K. Tadesse, ERI (17.)


24.07.2009 London, CP Aviva London Grand Prix 5000m 13:09,14 (1.)
+1,03s

S.A. Mutahi, KEN (2.); M. Kigen, KEN (3.); D. Gebremeskel, ETH (4.); S.S. Shaheen (5.); A.H. Abdullah, QAT (6.); A. Abdirahman (7.); B. Asmerom (8.); S. Pifer (9.); C. Thompson, GBR (10.); S. Forrest, AUS (11.); D. McNeill, AUS (12.); M. Draper, GBR (13.); R. McLeod, GBR (14.); A.I. Crag, IRL (dnf); S. Overall, GBR (dnf); B. Birgen, KEN (dnf)


28.07.2009 Monaco Herculis 1500m 3:33,98 (10.)
-3,02s

M. Baala, FRA (1.); A. Zerguelaine, ALG (2.); A. Iguider, MOR (3.); Y.S. Kamel, BRN (4.); T. Boukensa, ALG (5.); D. Mekonnen, ETH (6.); L. Lomong, USA (7.); J.C. Higuero, ESP (8.); J. Cronje, RSA (9.); M. Yemmouni, FRA (11.); Y. Kowal, FRA (12.)


20.08.2009 Berlin World Championships/h1 5000m 13:19,94 (q.)
-2,17s

K. Bekele (q.); M. Tegenkamp, USA (q.); V.K. Chepkok, KEN (q.); J. Espana, ESP (q.); C. Solinsky, USA (q.); J. Ebuya, KEN (q.); A. Selmouni, MOR (q.); T. Medhin, ERI (q.); C. Birmingham, AUS (q.); S.S. Shaheen, QAT (n.); G. Kusuro, UGA (n.); A. Abdosh, ETH (n.); D. Meucci, ITA (n.); E. Bizimana, BDI (n.); Y. Ueno, JPN (n.); B.Pietra, ECU (n.)
(3.)
23.08.2009 Berlin World Championships 5000m 13:19,69 (7.)
-2,60s

K. Bekele (1.); B. Lagat, USA (2.); J.K. C'Kurui, QAT (3.); M.N. Kipsiro, UGA (4.); E. Kipchoge, KEN (5.); A. Abdosh, ETH (6.); M. Farah, GBR (7.); M. Tegenkamp, USA (8.); V.K. Chepkok, KEN (9.); J. España, ESP (10.); C. Boujattaoui, MOR (11.); C. Solinsky, USA (12.); J. Ebuya, KEN (13.); A. Selmouni, MOR (14.); T. Medhin, ERI (15.); C. Birmingham, AUS (16.)


31.08.2009 Gateshead British Grand Prix 3000m 7:47,02 (9.)
-11,33s

M. Kipsiro, UGA (1.); B. Lagat (2.); S. Kiptoo (3.); M. Kiptoo (4.); S. Kipruto (5.); C. Solinsky (6.); A. Chebii (7.); M. Kigen (8.); M. Geele, SOM (10.); N. Mccormick, GBR (11.); M. Draper, GBR (12.); C. Thompson, GBR (13.)


04.09.2009 Bruxelles Memorial Van Damme / Golden League 5000m 13:22,33 (13.)
-27,02s

K. Bekele (1.); I. Merga, ETH (2.); V. Chepkok, KEN (3.); A. Abdosh ETH (4.); J. Bett, KEN (5.); J. Ebuya, KEN (6.); M. Tegenkamp, USA (7.); L. Rorich, KEN (8.); M. Kigen, KEN (9.); L. Komon, KEN (10.); M. Kiptoo, KEN (11.); M. Ndiwa, KEN (12.); J. Espana, ESP (14.); A. Chebii, KEN (15.); A. Kuma, ETH (16.)


19.09.2009 Newcastle Great North City Games 1 Mile 4:02 (2.)
-0s

A. Baddeley, GBR (1.); C. Birmingham, AUS (3.); M. Kealey, AUS (4.); M. Draper, GBR (5.); B. Woods, AUS (6.); N. Bromley, AUS (7.); S. Moralee, GBR (8.)


17.10.2009 Birmingham, Sutton Park National 6 Stage Relays
16:33 (f1)
+30s

S. Overall (f2); P. Wicks (f3); J. Ndayasenga, BUR (f4); C. Thompson (f5); T. Woldemichael, ERI (f6); A. Harrell (f7); D. Deed (f8); A. Holiday (f9); T. Merson (10) / Newham and Essex Beagles (1.); Belgrave Harriers (2.); Aldershot, Farnham & District (3.); Bedford And County AC (4.); Leeds City AC (5.) / (Newham And essex Beagles: D. Mitchinson – C. MacKay – L. Merrien – K. Skinner – M. Farah – M. Geele)


25.10.2009 Portsmouth Bupa Great South Run 10 10 Miles(r) 46:25 (1.)
+1s

S. Mokoka, RSA (2.); L. Kibet (3.); S. Overall, GBR (4.); M. Geele, SOM (5.); M. Fagan, IRL (6.); P. Wicks, GBR (7.); H. Ferreira, POR (8.); C. Thompson, GBR (9.); L. Merrien, GBR (/10.) / 10km: 28:31


13.12.2009 Glasgow European XC Championships 9,997km(c) 31:02 (2.)
-17s

A. Bezabeh (1.); S. Lebid, UKR (3.); S. Sánchez, ESP (4.); A. Lamdassem, ESP (5.); J. Rocha (6.); E. Mbengani (7.); M. Kenneally, IRL (8.); D. Meucci, ITA (9.); S. Joly, SUI (10.); D. El Himer, FRA (1.); A. Vernon, GBR (12.); M. Skinner, GBR (13.); L. Pimentel, POR (14.)


31.12.2009 Bolzano BOclassic 10K 10km(r) 28:48,3 (3.)
-4s

E. Soi, KEN (1.); I. Merga, ETH (2.); S. Kipruto (4.); A. Lalli, ITA (5.); Y.A. Tegene, ETH (6.); V. Matvichuk, UKR (7.); R. Jarmouni, MOR (8.); S. Lebid, UKR (9.); M. Skinner, GBR (10.); M. Ploner, ITA (11.); G. De Nard, ITA (12.)


2010





09.01.2010 Edinburgh Bupa Great Edinburgh International 4km(c) 13:28 (3.)
-8s

R. Stevenson, GBR (1.); S. Vernon, GBR (2.); T. Lancashire, GBR (4.); M. Goose, GBR (5.); M. Draper (6.); A. Baddeley, GBR (7.); R. Rusell (8.); B. Raeside (9.); M. Barnes (10.)


13.03.2010 Birmingham McCain UK Cross Challenge inc World Trials & Inter Counties 12km(c) 34:41 (1.)
+44s

A. Vernon, GBR (2.); M. Geele (3.); M. Skinner (4.); P. Hinch (5.); J. Walsh (6.); D. Deed, GBR (8.); T. Humphries, GBR (9.); L. Gunn, GBR (10.)


21.03.2010 Milton Keynes (GBR) Southern Men's 12 Stage Relays (Short Legs) Road Rel. 15:46 (f1)
+5:39min

Belgrave (2.); Aldershot, Farnham & District (3.) / +1:08min (short stage record for Farah)
(1.)
28.03.2010 Bydgoszcz World XC Championships 12km(c) 34:09 (21.)
-1:09min

NR / +5s


31.05.2010 London Bupa London 10000 10km(r) 27:44 (1.)
+5s

M. Kogo, KEN (2.); C. Thompson, GBR (3.); G. Mahugu, KEN (4.); P. Wicks, GBR (5.); D. Robinson, GBR (6.); N. Torry (7.); P. Richardson (8.); P. Martelletti (9.); N. Phillips (10.); J. Hutchins (11.); L. Reynolds (12.)
NR
05.06.2010 Marseille European Cup 10000m (rA) 10000m 27:28,86 (1.)
+43,97s

A. Meftah, FRA (2.); J.M. Martinez, ESP (3.); R.P. Silva, POR (4.); M. Chabowski, POL (5.); J. Fitschen, GER (6.); A. Reunkov, RUS (7.); D. Meucci, ITA (8.); J. Rocha, POR (9.); Y. Rybakov, RUS (10.); D. El Himer, FRA (11.); A. Rybakov, RUS (12.); C. Caliandro, ITA (13.); P. Stitzinger, NED (14.)


19.06.2010 Bergen European Team Championships 5000m 13:46,93 (1.)
+2,31s

A. Bezabeh, ESP (2.); S. Lebid, UKR (3.); Y. Rybakov, RUS (4.); D. Meucci (5.); M-O. Rasänen, FIN (6.); S-N. Moen, NOR (7.); R. Kleczek (8.); A. Meftah, FRA (9.); S. Rahautsou, BLR (10.); C. Glatting, GER (11.); A. Papantonis, GRE (12.)


10.07.2010 Gateshead Aviva British Grand Prix 5000m 13:05,66 (7.)
-5,46s

V. Chepkok, KEN (1.); E. Kipchoge, KEN (2.); I. Merga, ETH (3.); T. Bekele, ETH (4.); M. Kipsiro, UGA (5.); M. Kisorio, KEN (6.); M. Kogo, KEN (8.); G. Rupp, USA (9.); J. Ebuya, KEN (10.); C. Thompson, GBR (11.); H. Macharinyang, KEN (12.); A. Cragg, IRL (13.)


27.07.2010 Barcelona European Championships 10000m 28:44,99 (1.)
+2,34s

C. Thompson, GBR (2.); D. Meucci, ITA (3.); A. Lamdassem, ESP (4.); C. Castillejo, ESP (5.); C. Belz, SUI (6.); A. Lalli, ITA (7.); Y. El Kalay, POR (8.); C. Glatting, GER (9.); A. Meftah, FRA (10.); M. Chabowski, POL (11.); J. Fitschen, GER (12.); J. Utriainen, FIN (13.); S. Nordstad Moen, NOR (14.); F. Ghirmai, GER (15.); S. Rahautsou, BLR (16.); M. Räsänen, FIN (17.); P. Shapovalov, RUS (18.); J. Rocha, POR (19.); M. Tesseme, ISR (20.); M. Ionescu, ROM (21.); K. Koyuncu, TUR (22.); M.Á. Penas, ESP (dnf); M. Rizki, BEL (dnf)


29.07.2010 Barcelona European Championships/h2 5000m 13:38,26 (q.)
+0,19s

J. España, ESP (q.); S. Sánchez, ESP (q.); N. Smaïl, FRA (q.); S. Lebid, UKR (q.); S. La Rosa, ITA (q.); K. Koyuncu, TUR (q.); K.Y. Rybakov, RUS (n.); S. Nordstad Moen, NOR (n.); H. Akkas, TUR (n.); M. Christie, IRL (n.); J. Utriainen, FIN (n.); J. Wallerstein, SWE (n.);
(1.)
31.07.2010 Barcelona European Championships 5000m 13:31,18 (1.)
+1,94s

J. España, ESP (2.); H. Ibrahimov, AZE (3.); S. Lebid, UKR (4.); N. Smaïl, FRA (5.); D. Meucci, ITA (6.); A. Bezabeh, ESP (7.); C. Thompson, GBR (8.); M. Girmalegese, TUR (9.); S. La Rosa, ITA (10.); A. Orlov, RUS (11.); A. Gabius, GER (12.); K. Koyuncu, TUR (13.); A. Cragg, IRL (dnf); S. Sánchez, ESP (dnf)


13.08.2010 London London Grand Prix / Diamond League 3000m 7:40,75 (2.)
-0,39s

B. Lagat, USA (1.); M. Kiptoo, KEN (3.); C. Birmingham, AUS (4.); G. Rupp, USA (5.); C. Thompson, GBR (6.); M.K. Kogo, KEN (7.); C. Mottram, AUS (8.); T.K. Mbishei, KEN (9.); A. Blincoe, NZL (10.); M. Gala, SOM (11.); B. Curtis, USA (12.); R. McLeod, GBR (13.)


19.08.2010 Zürich Weltklasse in Zürich / Diamond League 5000m 12:57,94 (5.)
-2,91s

T. Bekele, ETH (1.); I. Merga, ETH (2.); C. Solinsky, USA (3.); V. Chepkok, KEN (4.); E.C. Soi, KEN (6.); M.N. Masai, KEN (7.); V.K. Yator, KEN (8.); L.K. Rotich, KEN (9.); D.K. Bett, KEN (10.); El Kipchoge, KEN (11.); G. Rupp, USA (12.); T.K. Mbishei, KEN (13.); J.K. Cheshari, KEN (14.); S.A. Mutahi, KEN (15.); C. Thompson, GBR (16.); D.K. Komen, KEN (dnf)


31.12.2010 Bolzano BOclassic 10K 10km(r) 28:33 (2.)
-0,2s

I. Merga, ETH (1.); E. Soi, KEN (3.); S. Kipruto, KEN (4.); S. Bauhs, USA (5.); A. Lalli, ITA (6.); A. El Mazoury, ITA (7.); V. Matviychuk, UKR (8.); G. Gualdi, ITA (9.); S. Lebid, UKR (10.); G. De Nard, ITA (11.); M. Ploner, ITA (12.); M. Kryvonis, UKR (13.); F. Silva, POR (14.); P. Lanziner, ITA (15.); M. Cominotto, ITA (16.); G. Simion, ITA (17.); D. Pyka, GER (18.); F. Bouvier, FRA (19.); E. Vivian, ITA (22.)


2011





08.01.2011 Edinburgh Bupa International / Team Race UK v. USA v. UK-U23 v. EUR 8,2km(c) 25:41 (1.)
+9s

G. Rupp, USA (2.); A. Lamdassam (3.); S. Lebid, UKR (4.); A. Vernon, GBR (5.); B. Mack, USA (6.); S. Bauhs, USA (7.); A. Meftah (8.); S. Furst, USA (9.); J. Sweeney, (10.)


05.02.2011 Boston Indoor Grand Prix 3000m(i) 7:35,81 (2.)
-0,44s

D. Gebremeskel, ETH (1.); N. Chebseba, KEN (3.); S. Chelanga, KEN (4.); D. Huling, USA (5.); A. Braun, USA (); N. Brannen , CAN (); D. Huling, USA (); H. Lagat, KEN (); B. Bethke, USA (); L. Emanuel, GBR (); M. Draper, GBR (); C. Huffer, AUS (); / 2000m: 5:04,68; Gebremeskel lost his right shoe at the start


19.02.2011 Birmingham Aviva Grand Prix 5000m(i) 13:10,60 (1.)
+0,84s

G. Rupp, USA (2.); S. Korir, KEN (3.); R. Silva, POR (4.); G. Yossef, ISR (4.); J. Beattie, GBR (6.); R. Murray, GBR (7.); R. McLeod, GBR (8.); J. Mellor, GBR (9.) / 3000m: 7:54,67


04.03.2011 Paris European Indoor Championships/h1 3000m(i) 8:02,36 (q.)
+0,33s

R. Silva, POR (q.); D. Meucci, ITA (3.); F.J. Alves, ESP (n.); S. Ivanov, RUS (n.); M. Labovskyy, UKR (n.); N. Gezzar, FRA (n.); B.U. Kristensen, NOR (n.); S. Yeghikyan, ARM (n.)
(1.)
05.03.2011 Paris European Indoor Championships 3000m(i) 7:53,00 (1.)
+0,32s

H. Ibrahimov (2.); H. Akkas (3.); A. Baddeley, GBR (4.); J. España, ESP (5.); R. Silva, POR (6.); Y. Durand, FRA (7.); F. Carvalho, FRA (8.); M. Girmalegese, TUR (9.); S. La Rosa, ITA (10.); D. Meucci, ITA (11.); Y. Nikolayev, RUS (12.); S. Platonau, BLR (13.)


20.03.2011 New York New York City Half-Marathon Half-Mar. 1:00:23 (1.)
+2s

G. Gebremariam, ETH (2.); G. Rupp, USA (3.); T. Girma, ETH (4.); P. Kamais, KEN (5.); A. Cragg, IRL (6.); M. Kigen, KEN (7.); M. dos Santos, BRA (8.); S. Forrest, AUS (9.) / 20km: 57:31


30.05.2011 London Bupa London 10000 10km(r) 29:15 (1.)
+22s

M. Solomon, ERI (2.); A. Lemoncello, GBR (3.); P. Wicks, GBR (4.); M. Warmby, GBR (5.); J. Lilly, GBR (6.); B. Tickner, GBR (7.); B. Whitby, GBR (8.); S. Scullion, GBR (9.); K. Kyereme, GBR (10.)


03.06.2011 Eugene Prefontaine Classic / Diamond League 10000m 26:46,57 (1.)
+1,78s

I. Merga, ETH (2.); J. Bett, KEN (3.); P. Tanui, KEN (4.); Z. Tadese, ERI (5.); S. Sihine, ETH (6.); M. Kisorio, KEN (7.); M. Kiptoo, KEN (8.); L. Komon, KEN (9.); G. Kipsang, KEN (10.); M. Masai, KEN (11.); L. Rotich, KEN (12.); J. Cheruiyot, KEN (13.); A. Kuma, ETH (14.); M. Kigen, KEN (15.); T.M. Weldeslasie, ERI (16.); A. Absehero, ETH (17.); D. Masai, KEN (18.); D. Salel, KEN (19.)


10.07.2011 Birmingham Aviva British Grand Prix 5000m 13:06,14 (1.)
+0,72s

G. Rupp, USA (2.); I. Merga, ETH (3.); Y. Alamirew, ETH (4.); J. España, ESP (5.); C. Mottram, AUS (6.); A. Kuma, ETH (7.); C. Birmingham, AUS (8.); A. Cragg, IRL (9.); M. Gala, SOM (10.)


22.07.2011 Monaco Herculis / Diamond League 5000m 12:53,11 (1.)
+0,49s

B.Lagat, USA (2.); I. Koech, KEN (3.); I. Merga, ETH (4.); T. Longosiwa, KEN (5.); E. Kipchoge, KEN (6.); T. Bekele, ETH (7.); Y. Alamirew, ETH (8.); J. España, ESP (9.); J. Bett, KEN (10.); L. Rotich, KEN (11.); M. Tegenkamp, USA (12.)


31.07.2011 Birmingham UK Championships and Trials for the World Championships 5000m 14:00,72 (1.)
+1,00s

A. Vernon (2.); J. Mellor (3.); R. McLeod (4.); J. Hay (5.); S. Deakin (6.); M. Barnes (7.); M. Gillespie (8.); T. Anderson (9.); S. Jones (10.); L. Timmins (11.) P. Martin (dnf)


05.08.2011 London Diamond League 3000m 7:40,15 (1.)
+4,15s

G. Gathimba, KEN (2.); C. Birmingham, AUS (3.); A. Cragg, IRL (4.); M. Gala, DJI (5.); S.A. Mutahi, KEN (6.); B. St.Lawrence, AUS (7.); M.K. Kiptoo, KEN (8.)


28.08.2011 Daegu World Championships 10000m 27:14,07 (2.)
-0,26s

I. Jeilan, ETH (1.); I. Merga, ETH (3.); Z. Tadesse, ERI (4.); M.I. Mathathi, KEN (5.); P.C. Kirui, KEN (6.); G. Rupp, USA (7.); S. Sihine, ETH (8.); P.K. Tanui, KEN (9.); M. Tegenkamp, USA (10.); R. Silva, POR (11.); D. Meucci, ITA (12.); S. Mokaka, RSA (13.); S. Bauhs, USA (14.); Y. Sato, JPN (15.); J.C. Romero, MEX (16.); A.H. Mahbood, BRN (dnf); B. Piedra, ECU (dnf); K. Bekele (dnf)


01.09.2011 Daegu World Championships/h 5000m 13:38,03 (q.)
-0,07s

I. Merga (q.); A. Kuma, ETH (q.); E. Kipchoge, KEN (q.); A.I. Cragg, IRL (q.); A. Mesel, ERI (q.); J. Espana, ESP (q.); A. Kiplimo, UGA (n.); A. Bumbalough, USA (9.); E. Gelant, RSA (n.); B. St.Lawrence, AUS (n.); J. Robertson, NZL (n.)
(2.)
04.09.2011 Daegu World Championships 5000m 13:23,36 (1.)
+0,28s

B. Lagat, USA (2.); D. Gebremeskel, ETH (3.); I.K. Koech, KEN (4.); A. Kuma, ETH (5.); T. Longosiwa, KEN (6.); E. Kipchoge, KEN (7.); B. Shugi, BRN (8.); G. Rupp, USA (9.); D. Meucci, ITA (10.); A. Mesel, ERI (11.); J. España, ESP (12.); H.J. Alhamdah, KSA (13.); A.I. Cragg, IRL (14.); J. Robertson, NZL (15.), I. Merga, ETH (dq)


17.09.2011 Gateshead Great North City Games 2 Miles(r) 8:37,72 (1.)
+4,43s

B. Ollinger, USA (2.); J. See, USA (3.); A. Acosta, USA (3.); S. Bauhs, USA (5.); J. Wilkinson, GBR (6.); J. Mellor, GBR (7.); A. Vernon, GBR (8.)


2012





28.01.2012 Glasgow Aviva International (GBR v. GER v. RUS v. COM v. USA) 1500m(i) 3:39,03 (1.)
+0,11s

A. Choge, KEN (2.); V. Smirnov, RUS (3.); C. Schlangen, GER (4.); T. Schmitz, USA (5.)


04.02.2012 Boston New Balance Indoor Grand Prix / Boston Indoor Games 1 Mile(i) 3:57,92 (4.)
-1,91s

C. O'Lionaird, IRL (1.); T. Milne, CAN (2.); G. Rupp, USA (3.); R. Brown, USA (5.); L. Boylan-Pett, USA (6.); R. Novak, USA (7.); M. Scherer, USA (dnf); J. Brewer, GBR (dnf) / Farah fell in 1st lap


18.02.2012 Birmingham Aviva Grand Prix 2 Miles(i) 8:08,07 (2.)
-0,68s 10

E. Kipchoge, KEN (1.); M. Kipsiro, UGA (3.); T. Bekele, ETH (4.); A. Gabius, GER (5.); J. Mellor, GBR (6.); S. Davies, GBR (dnf); G. Gathimba, KEN (dnf); Re. Limo, KEN (dnf); M. Mitchell, GBR (dnf) / 400m: 1:01; 800m: 2:01; 1200m: 3:02; 1 Mile: 4:04,58 (PM); 3000m: 7:37,4 / MF broke the 39 year old EIR of Emile Puttemans
EIR
09.03.2012 Istanbul World Indoor Championships/h2 3000m(i) 7:57,59 (q.)
-0,10s

A. Choge, KEN (q.); B. Lagat, USA (q.); D. Gebremeskel, ETH (q.); H. Ibrahimov, AZE (n.); Y. Durand, FRA (n.); V. Garcia, ESP (n.); P.K. Arikan, TUR (n.); A. Bekele, BRN (n.); R. Kajuga, RWA (n.); C. Panga, TAN (n.)
(2.)
11.03.2012 Istanbul World Indoor Championships 3000m(i) 7:41,79 (4.)
-0,35s

B. Lagat, USA (1.); A. Choge, KEN (2.); E. Soi, KEN (3.); D. Gebremeskel, ETH (5.); L. Lomong, USA (6.); M. Kipsiro (7.); A. Gabius, GER (8.); Y. Alamirew, ETH (9.); Y. Kowal (10.); C. Mottram, AUS (11.); E. Gelant, RSA (12.)


18.05.2012 Los Angeles Oxy High Performance Eagle Rock Meeting (A) 1500m 3:34,66 (1.)
+0,09s

G. Rupp, USA (2.); R. Andrews, USA (3.); L. Manzano, USA (4.); A. Acosta, USA (5.); R. Masters, USA (6.); A. Webb, USA (7.); P. Van der Westhuizen, RSA (8.); M. Batty, USA (9.); W. Leer, USA (10.); B. Gagnon, USA (11.); A. Bumbalough, USA (12.)


18.05.2012 Los Angeles Oxy High Performance Meeting 5000m 13:12,87 (1.)
+0,67s

J.L. Barrios, MEX (2.); S. Chelanga, KEN (3.); D. Ritzenhein, USA (4.); A. Blincoe, NZL (5.); R. Fraser, GBR (6.); S. Bauhs, USA (7.); E. Heath, USA (8.); B. Bethke, USA (9.); B. Asmerom, USA (10.); I. Dobson, USA (11.); J. Riley, USA (12.); T. Okello, UGA (13.); R. Cheseret, USA (14.); F. Braden, USA (15.); S. Houseworth, USA (16.); L. Werley, USA (17.); R. Sanca (18.); J. Johnson, USA (19.)


27.05.2012 London Bupa London 10K 10km(r) 29:21 (1.)
+3s

A. Fujiwara, JPN (2.); S. Overall, GBR (3.); M. Soloman (4.); K. Nakamoto, JPN (5.); M. Skinner (6.); P. Wicks (7.); T. Davies (8.); D. Griffiths (9.); G. Watts (10.) / 5km: 15:10; L1km: 2:35


02.06.2012 Eugene Prefontaine Classic / Diamond League 5000m 12:56,98 (1.)
+0,85s

I. Koech, KEN (2.); G. Rupp, USA (3.); K. Bekele (4.); T.P. Longosiwa, KEN (5.); J. Kipkoech, KEN (6.); Y. Alamirew, ETH (7.); S. Chelanga, KEN (8.); C. Birmingham, AUS (9.); A. Rop, KEN (10.); D.K. Bett, KEN (1.); M. Tegenkamp, USA (12.); B. Trie (13.); C. Mottram, AUS (14.); A.I. Craig, IRL (15.); L. Korir (16.)


22.06.2012 Birmingham Aviva Olympic Trials & UK Championships/h1 1500m 3:47,50 (q.)
+0,63s

C. Grice (q.); R. Peters (n.); J. Brewer (n.); A. Whiteman (n.); R. Weir (n.); K. Flannery (n.); M. Fayers (n.); M. Jackson (n.); A. Tovey (n.); L. Minns (n.); C. Bradbury (n.); T. Marshall (n.)
(1.)
23.06.2012 Birmingham Aviva Olympic Trials & UK Championships 1500m dns



A. Baddeley (1.) (3:47,99); R. Murray (2.); C: O'Hare (3.); J. Mays (4.); T. Lancashire (5.); H. Harper (6.); D. Bishop (7.); C. Grice (8.); S. Davies (9.); F. Baddick (10.); D. Clorley (11.)


27.06.2012 Helsinki European Championships 5000m 13:29,91 (1.)
+1,92s

A. Gabius, GER (2.); P.K. Arikan, TUR (3.); Y. Durand, FRA (4.); D. Meucci, ITA (5.); H. Ibrahimov, AZE (6.); D. Licht, NED (7.); B. Abdi, BEL (8.); S. Lebid, UKR (9.); M.A. Penas, ESP (10.); S. La Rosa, ITA (11.); F.J. Alves, ESP (12.); A. Bouafif, SWE (13.); R. Fraser, GBR (14.); P. Pflieger, GER (15.)


13.07.2012 London, CP London Grand Prix 5000m 13:06,04 (1.)
+3,53s

C. Birmingham, AUS (2.); M. Kipsiro, UGA (3.); M. Kiptoo, KEN (4.); D. Ritzenhein, USA (5.); E. Bett, KEN (6.); C. Mottram, AUS (7.)


04.08.2012 London, OS Olympic Games 10000m 27:30,42 (1.)
+0,48s

G. Rupp, USA (2.); T. Bekele, ETH (3.); K. Bekele (4.); B. Muchiri, KEN (5.); Z. Tadese, ERI (6.); T. Medhin, ERI (7.); G. Gebremariam, ETH (8.); P. Arikan, TUR (9.); M. Kipsiro, UGA (10.); C. Levins, CAN (11.); M. Masai, KEN (12.); D. Ritzenhein, USA (13.); R. Kajuga, RWA (14.); N. Tesfaldet, ERI (15.); T. Ayeko, UGA (16.); M. Al-Outaibi, KSA (17.); M. Ajmed, CAN (18.); M. Tegenkamp, USA (19.); B. St.Lawrence, AUS (20.); D. Estrada, MEX (21.); Y. Sato, JPN (22.); A. Lamdassem, ESP (23.); D. Meucci, ITA (24.); C. Thompson, GBR (25.); M. Labovskyy, UKR (26.); A.H. Mahbood, BRN (dnf); B. Piedra, ECU (dnf); W. Kiprop, KEN (dnf)


08.08.2012 London, OS Olympic Games/h1 5000m 13:26,00 (q.)
-0,77s

H. Ibrahimov, AZE (q.); I.K. Koech, KEN (q.); L. Lomong, USA (q.); H. Gebrhiwet, ETH (q.); E.C. Soi, KEN (n.); A. Gabius, KEN (n.); D. Meucci, ITA (n.); M. Al-Outaibi, KSA (n.); B. Shugi BRN (n.)
(3.)
11.08.2012 London, OS Olympic Games 5000m 13:41,66 (1.)
+0,48s

D. Gebremeskel, ETH (2.); T. Longosiwa, KEN (3.); B. Lagat, USA (4.); I.K. Koech, KEN (5.); A. Iguider, MOR (6.); G. Rupp, USA (7.); J.L. Barrios, MEX (8.); H. Ibrahimov, AZE (9.); L. Lomong, USA (10.); H. Gebrhiwet, ETH (11.); Y. Alamirew, ETH (12.); M. Gala, DJI (13.); C. Levins, CAN (14.); M.N. Kipsiro, UGA (15.)


26.08.2012 Birmingham Aviva Grand Prix / Diamond League 2 Miles 8:27,24 (1.)
+1,04s

D. Meucci, ITA (2.); G. Heath, USA (3.); S.A. Mutathi, KEN (4.); B. Curtis, USA (5.); M.K. Kiptoo, KEN (6.); C. Thompson, GBR (7.); D. Torrence, USA (8.); N. McCormick, GBR (9.); J. Taylor, GBR (10.)


15.09.2012 Newcastle Great North City Games 2 Miles(r) 8:40,04 (1.)
+2,8s

B. Curtis, USA (2.); C. Birmingham, AUS (3.); R. Gregson, AUS (4.); A. Lamdassem, ESP (5.); P. Robinson, IRL (6.); R. Silva, POR (7.); J. Simpson, USA (8.)


2013





16.02.2013 Birmingham British Athletics Indoor Grand Prix 3000m(i) 7:42,00 (1.)
+3,77s

F. Carvalho, FRA (2.); L. Emanuel, GBR (3.); T. Humphries, GBR (4.); A. Poore, USA (5.); J. Wilkinson, GBR (6.); S. Scullion, IRL (7.); J. Mellor, GBR (8.); P. Hurst, GBR (9.); Y. Durand, FRA (10.); S. Davies, GBR (11.); D. Bishop, GBR (dnf)


24.02.2013 New Orleans Rock N Roll New Orleans Half-Marathon Half-Mar. 1:01:00 (1.)
+1s

G. Gebremariam, ETH (2.); C. Kotut, KEN (3.); M. Lel, KEN (4.); M. Ondara, KEN (5.); S. Overall (6.); J. Boit (7.); B. Gotcher (8.); R. Scribner (9.); B. Martin (10.); A. Foxenberg (11.); L. Humphry (12.); C.F. Joslyn (14.)
NR
17.05.2013 Eagle Rock (USA) Oxy High Performance Eagle Rock Meeting 5000m 13:15,68 (1.)
+1,70s

D. Ritzenhein, USA (2.); B. St. Lawrence, AUS (3.); A. Gabius, GER (4.); A. Braun, USA (5.); B. Curtis, USA (6.); C. Solinsky, USA (7.); G. Rupp, USA (dnf)


27.05.2013 London BUPA London 10000 10km(r) 29:13 (1.)
+52s

P. Wicks (2.); P. Nicholls (3.); L. Gunn (4.); S. Overall (5.); F. Tickner (6.); N. Torry (7.);L N. White (8.); S. Dixon (9.); M. Barnes (10.); T. Davies (11.); A. Milne (12.)


01.06.2013 Eugene Prefontaine Classic / Diamond League 5000m 13:05,88 (2.)
-1,13s

E.C. Soi, KEN (1.); Y. Alamirew, ETH (3.); T.P. Longosiwa, KEN (4.); B. Lagat, USA (5.); G. Rupp, USA (6.); C. Derrick (7.); I. Jeilan, ETH (8.); D. Ritzenhein, USA (9.); I.K. Koech, KEN (10.); J. Kipkoech (11.); K.K. Kipkemoi (12.); C. Levins (13.); G. Kirui (14.); A. Rop, KEN (15.); H. Ibrahimov, AZE (16.); H. Mead, USA (17.); M.K. Kiptoo (18.); C. Birmingham, AUS (19.); C. Thompson, GBR (20.)


22.06.2013 Gateshead European Athletics Team Championship 5000m 14:10,00 (1.)
+2,91s

B. Tahri, FRA (2.); K. Koyuncu (3.); M. Labovskyy, UKR (4.); U. Parszczyński, POL (5.); A. Gabius (6.); S. La Rosa (7.); A. Bezabeh, ESP (8.); Y. Rybakov (9.); S. Platonau (10.); A.E. Persen, NOR (11.); D. Maggínas, GRE (12.) / L400m: 50,89s


30.06.2013 Birmingham British Grand Prix / Diamond League 5000m 13:14,24 (1.)
+0,47s

Y. Alamirew, ETH (2.); H. Gebrhiwet, ETH (3.); I. Jeilan, ETH (4.); M.K. Kiptoo (5.); M.N. Kipsiro, UGA (6.); C. Thompson, GBR (7.); C. Birmingham, GBR (8.); A.O. Adem, ERI (9.); Y. Demelash (10.); M.K. Kigen (11.); V.K. Chepkok (12.); T. Farrell, GBR (13.)


19.07.2013 Monaco Herculis / Diamond League 1500m 3:28,81 (2.)
-1,09s 6

A. Kiprop (1.); C.M. Ndiku, KEN (3.); B. Birgen, KEN (4.); I.T. Özbilen, TUR (5.); C. Cheboi, KEN (6.); B. Tahri, FRA (7.); M. Centrowitz, USA (8.); F. Carvalho, FRA (9.); N. Symonds, USA (10.); S. Denissel, FRA (11.); H. Driouch, QAT (12.); L. Manzano, USA (13.)
AR
27.07.2013 London, OS London Grand Prix / Diamond League 3000m 7:36,85 (1.)
+5,47s

R. Hill, USA (2.); A. Bumbalough, USA (3.); T. Bekele, ETH (4.); D. Titzenhein, USA (5.); D. Meucci, ITA (6.); C. Thompson, GBR (7.); A. Vernon, GBR (8.); N. Brannen, CAN (9.); G. Gathimba, KEN (10.); J. Bolas, USA (11.); H. Mead, USA (12.); J. Mellor, GBR (13.); C. Levins, CAN (14.)


10.08.2013 Moscow World Championships 10000m 27:21,71 (1.)
+0,52s

I. Jeilan, ETH (2.); P. Tanui (3.); G. Rupp, USA (4.); A. Kuma (5.); B. Muchiri (6.); K. Kipkemoi, KEN (7.); N. Amlosom, ERI (8.); M. Ahmed, CAN (9.); D. Ritzenhein, USA (10.); T. Ay<eko (11.); I. Merga (12.); M.N. Kipsiro (13.); C. Levins (14.); T. Ugachi (15.); D. Gebremeskel, ETH (16.); G. Kifle, ERI (17.)


13.08.2013 Moscow World Championships 5000m 13:23,93 (q.)
-3,11s

M. Edris, ETH (q.); E. Soi, KEN (q.); I. Koech, KEN (q.); G. Rupp, USA (q.); D. Regassa (q.); O. El Goumri (n.); B. St. Lawrence (n.); A. Bezabeh, ESP (n.); B. Piedra, ECU (n.); Y. Sato, JPN (n.); D. Estrada, MEX (n.); R. Akhmadeev, RUS (n.); J. Robertson, NZL (n.) / 1000m: 2:46,30 (BL); 2000m: 5:31,09 (IK); 3000m: 8:14,69; 4000m: 10:52,31
(5.)
16.08.2013 Moscow World Championships 5000m 13:26,98 (1.)
+0,28s

H. Gebrhiwet, ETH (2.); I. Koech, KEN (3.); T. Longosiwa, KEN (4.); E. Soi, KEN (5.); B. Lagat, USA (6.); M. Edris, ETH (7.); G. Rupp, USA (8.); Y. Alamirew (9.); R. Hill, USA (10.); D. Regassa, BRN (11.); E. Gelant, RSA (12.); S. Buraas, NOR (13.); Z. Robertson, NZL (14.); B.Robinson, AUS (15.) / 1000m: 2:48,39; 2000m: 5:38,20; 3000m: 8:28,21, 4000m: 11:04,86; L1000m: 2:22,12; Llap: 13,74 – 13,09 – 13,48 – 13,13


15.09.2013 Newcastle Great North Run / Newcastle to South Shields Half-Mar. 1:00,09 (2.)
-1s

K. Bekele (1.); H. Gebrselassie (3.); A. Fujiwara, JPN (4.); T. Tanigawa, JPN (5.); R. Watanabe, JPN (6.); M. Kenneally, IRL (7.); Y. Kawauchi, JPN (8.); Y. Hagos; C. Birmingham, GBR (10.)


2014





16.03.2014 New York New York City Half Marathon Half-Mar. 1:01:07 (2.)
-17s

G. Mutai, KEN (1.); S. Sambu, KEN (3.); J.L. Barrios, MEX (4.); A. Nigusse, ETH (5.); M. Tegenkamp, USA (6.); M.T. Nebsi, ETH (7.); A. Gabius, GER (8.); I. Yufu, JPN (9.); M. Keflezighi, USA (10.)


11.04.2014 London London Marathon Marathon 2:08:21 (8.)
-3:52min

W. Kipsang, (1.); S. Biwott, (2.); T. Kebede, ETH (3.); A. Abshero, ETH (4.); T. Mekonnen, ETH (5.); G. Mutai, KEN (6.); E. Mutai, KEN (7.); F. Lilesa, ETH (9.); R. Vail, USA (10.); C. Thompson, GBR (11.); S. Iprotich, UGA (12.); R. Coolsaet, CAN (13.); P. Nimo, ESP (14.); S. Way, GBR (15.); J. Gilbert, GBR (16.); ; B. Livesey, GBR (17.); S. Tsegay, ERI (18.); S. Overall, GBR (19.); J. Pepper, GBR (20.) - Haile Gebrselassie was one of the pacemakers


16.06.2014 Eugene Portland Track Festival / h1 5000m 13:23,42 (1.)
+4,71s

D. McNeill (2.); A. Rono (3.); J. Stilin (4.); S. Keveren (5.); D. Quigley (6.); T. Pennel (7.); J. Peterson (8.); L. Bruchet (9.); G. Fernandez (10.); E. Finan (11.); S. Dahlberg (12.); C. Kwiatkowski (13.); P. Reid (14.); B. Britt (15.); L. Puskedra (16.); Z. Zarda (17.); T. Halsted (18.); S. Gildea (19.) / 3000m: 8:07; 4000m: 10:53; L400m: 52,6; L200m: 27,1


13.08.2014 Zürich European Championships 10000m 28:08,11 (1.)
+0,55s

A. Vernon, GBR (2.); A. Kaya, TUR (3.); P.K. Arikan, TUR (4.); B. Abdi (5.); D. Meucci, ITA (6.); B. Tahri, FRA (7.); S. La Rosa, ITA (8.); S. Nordstad Moen, NOR (9.); Y. Rybakov, RUS (10.); K. Naert, BEL (11.); R. Ribas, POR (12.); M- Lunders, BEL (13.); M. Øyre Vedvik, NOR (14.); A.U. Hakin, DEN (15.); M. Ekvall, SWE (16.); H. Alame, ISR (17.); G. Amare, ISR (18.); S. Lebid, UKR (dnf); Y. Mandour, FRA (dnf); M.A. Penas, ESP (dnf) / 5000m: 14:09,54 (PKA); 6000m: 17:01,82 (AK); 7000m: 19:54,46 (PKA); 8000m: 22:51,96; 9000m: 25:36,54


17.08.2014 Zürich European Championships 5000m 14:05,82 (1.)
+2,50s

H. Ibrahimov, AZB (2.); A. Vernon, GBR (3.); R. Ringer, GER (4.); R. Alaiz, ESP (5.); B. Tahri, FRA (6.); A. Gabius, GER (7.); A. Abadía, ESP (8.); A. Kaya, TUR (9.); T. Nurme, EST (10.); J. Espana, ESP (11.); T. Farrell, GBR (12.); B. Rowe, AUS (13.); M. Razine, ITA (14.); S. Bouchikhi, BEL (15.); B. Abdi, BEL (16.) / 1000m: 2:58,00; 2000m: 5:56,73 (AG); 3000m: 8:52,08; 5000m: 11:43,03 (MF)


23.08.2014 Birmingham Sainsbury's Birmingham Grand Prix / Diamond League 2 Miles 8:07,85 (1.)
+14,97s 11

Z. Robertson, NZL (2.); E.K. Bett, KEN (3.); J. McNamara, USA (4.); W. Leer, USA (5.); A. Vernon, GBR (6.); S. Osaka, JPN (7.); T. Farrell, GBR (8.); J. Hay, GBR (9.); T. Lancashire, GBR (10.); L. Emanuel, GBR (11.) / 3000m: 7:38,26


07.09.2014 Newcastle Great North Run / Newcastle to South Shields Half-Mar. 1:00:00 (1.)
+0s

M. Kigen, KEN (2.); S. Kiprotich, UGA (3.); T. Bekele, ETH (4.); T. Ayeko, UGA (5.); A. Vernan, GBR (6.); H. Sano, JPN (7.); P. Paula, BRA (8.); J. Hay, GBR (9.); M. Kikuchi, JPN (10.)


2015





21.02.2015 Birmingham Sainsbury's Birmingham Indoor Grand Prix 2 Miles(i) 8:03,40 (1.)
+10,06s 3

P.K. Koech, KEN (2.); B. Lagat, USA (3.); S. Osako, JPN (4.); T. Farrell, GBR (5.); P. Hurst, GBR (6.); T. Lancashire, GBR (7.); J. Hay, GBR (8.); R. Mullett, GBR (9.); F. Carvalho, FRA (10.)59,3; 60,9; 61,9; 60,9; 60,5; 60,2; 60,2; L400m: 57,7; 1 Mile: 4:03,9; Lmile: 3:59,5; 3000m: 7:33,1 (NIR)
WIR
22.03.2015 Lisboa EDP Lisbon Half Marathon / IAAF Gold Label Road Race Half-Mar. 59:32 (1.)
+1s

M. Kogo, KEN (2.); S. Kibet, KEN (3.); G. Adola, ETH (4.); E. Kipyego, KEN (5.); K. Kochei, KEN (6.); S. Nigussie, ETH (7.); A. Nigussie Meketa, ETH (7.); S. Kipruto, KEN (9.); E. Chepkorom, UGA (10.)
AR
15.05.2015 Qatar Qatar Athletic Super Grand Prix / Diamond League 3000m 7:38,22 (2.)
-0,14s

H. Gebrhiwet, ETH (1.); T.P. Longosiwa, KEN (3.); I. Merga, ETH (4.); . Kejelcha (5.); I.K. Koech, KEN (6.); E.C. Soi, KEN (7.); B.K. Seurei (8.); A. Osman, ERI (9.); Y. Alamirew (10.); A.K. Rop, KEN (11.); H. Ingebrigtsen (12.); F.K. Kiptoo, KEN (13.)


29.05.2015 Eugene Prefontaine Classic / Diamond League 10000m 26:50,97 (1.)
+0,89s

P.K. Tanui, KEN (2.); G. Kamworor, KEN (3.); C. Levins, CAN (4.) (NR); G. Kirui, KEN (5.); E.K. Bett, KEN (6.); E.H. El Abbessi, BRN (7.); J. Cheptegei, UGA (8.); D. Estrada, USA (9.); T. Kipchumba, KEN (10.); H. Mead, USA (11.); T. Toroitich, UGA (12.); J. Kipkoech, KEN (13.)+++


17.07.2015 Monaco Herculis / Diamond League 1500m 3:28,93 (4.)
-2,24s

A. Kiprop (1.); T. Makhloufi (2.); A. Iguider, MOR (3.); N. Willis, NZL (5.); E.M. Manangoi, KEN (6.); R.K. Biwott, KEN (7.); A. Wote, ETH (8.); C. Cheboi, KEN (9.); M. Centrowitz, USA (10.); M. Amdouni, FRA (1.); C. Philibert-Thiboutot, CAN (12.); L. Manzano, USA (13.); H. Ingebrigtsen, NOR (14.); J.M. Kivuva, KEN (dnf); A.K. Rotich, KEN (dnf) / 800m: 1:50,37 (PM); 1100m: 2:33,5


24.07.2015 London, OS
3000m 7:34,66 (1.)


22.08.2015 Beijing World Championships 10000m 27:01,13 (1.)
+0,63s

G. Kamworor, KEN (2.); P. Tanui (3.); B. Karoki (4.); G. Rupp, USA (5.); A. Osman, ERI (6.9; A. Kaya, TUR (7.); T. Toroitich, UGA (8.); J. Cheptegei, UGA (9.); M. Edris, ETH (10.); M. Geremew, ETH (11.); E.H, Elabassi, BRN (12.); M. Amlosom, ERI (13.); C. Levins, CAN (14.); H. Mead, USA (15.); S. Kipchirchir, USA (16.); A. Gabius, GER (17.); T. Yoroizaka, JPN (18.); T. Medhin, ERI (19.); S. Mokoka, RSA (20.); A. Ayalew, BRN (21.); K. Murayama, JPN (22.); Y. Shitara, JPN (23.); B. Abdi, BEL (dnf); I, Juma, TAN (dnf); I. Merga, ETH (dnf); M. Kibet, UGA (dnf)


26.08.2015 Beijing World Championships/h2 5000m 13:1,44 (q.) -0,06s


Y. Kejelcha (q.); M. Ahmed (q.); C. Ndiku (q.); A. Rop (q.); R. Hill (q.); R. Ringer, GER (q.); G. Rupp, USA (q.); A. Kaya (q.); I. Koech, KEN (q.); A. Kifle, ERI (n.); P. Kipyeko, UGA (n.); I. Fifa, ESP (n.); ** (2.)

29.08.2015 Beijing World Championships 5000m 13:50,38 (1.)
+1,37s

C. Ndiku (2.); H. Gebrhiwet (3.); Y. Kejelcha, ETH (4.); G. Rupp, USA (5.); B. True, USA (6.); R. Hill, USA (7.); I. Koech (8.); A. Kaya, TUR (9.); E. Soi (10.); A. Rop (11.); M. Ahmed, CAN (12.); I. Merga, ETH (13.); R. Ringer, GER (14.); T. Farrell, GBR (15.)


13.09.2015 South Shields (GBR) Great North Run / Newcastle to South Shields Half-Mar. 59:21,8 (1.)
+2s

S. Kipleting (2.); M. Kipruto (3.); S. Mokoka (4.); T. Ayeko (5.); B. Abdi (6.) ***


2016





09.01.2016 Edinburgh Great Edinburgh X-Country 8km(c) 25:31 (2.)
-2s

G. Heath, USA (2.); S. Fauble, USA (3.); C. Hawkins, GBR (4.); R. Millington, GBR (5.); D. Griffiths, GBR (6.); A. Butchart, GBR (7.); L. Dini, ITA (8.); B. Harvey, USA (9.); A. Monroe, USA (10.); M. Parrish, USA (11.); N. Swinborn, GBR (12.); J. Moore (13.); A. Lamdassem, ESP (13.); R. Dohner, USA (15.); J-S. Davies, GBR (16.); J. Taylor, GBR (17.); A. Davies, GBR (18.); I. Fifa, ESP (20.); C. Mayo, ESP (21.); T. Lancashire, GBR (22.); J. Green, USA (23.); D. Bedrani, FRA (24.); A. Bezabeh, ESP (25.); K. Erassa, USA (26.); V. Koval, UKR (27.); D. Nilsson, SWE (28.); A. Mechaal, ESP (29.)


20.02.2016 Glasgow Glasgow Indoor Grand Prix 3000m(i) 7:39,55 (1.)
+1,11s

A. Choge, KEN (2.); D. Wolde, ETH (3.); B. Blankenship, USA (4.); P.K. Koech, KEN (5.); O. El Goumri, MOR (6.); A. Butchart, GBR (7.); C. Kipruto, KEN (8.); J. Davies, GBR (9.); T. Lancashire, GBR (10.); I. Kombich, KEN (dnf); V. Rono, KEN (dnf); C. Grice, GBR (dnf) / 1600m: 4:03,20; 2000m: 5:06,56; 2400m: 6:10,16; 2800m: 7:10,63; L400m: 58,9


26.03.2016 Cardiff World Half-Marathon Champs Half-Mar. 59:59 (3.)
-49s

G. Kamworor, KEN (1.); B. Muchiri, KEN (2.); A. Ayele, ETH (4.); T. Tola, ETH (5.); S. Cheprot, KEN (6.); A. Osman, ERI (7.); M. Wasihun, ETH (8.); E. Kiptoo, KEN (9.); S. Mokoka, RSA (10.)


27.05.2016 Eugene
10000m 26:53,71 (1.)
+0,95s

W. Sitonik (2.); I. Merga (3.); S. Sambu (4.); I. Jeilan (5.); Z. Tadese (6.); N. Kosimbei (7.); G. Adola, ETH (8.); V. Yator (9.); B. Nebebew, ETH (10.); I. Merga (11.); L. Barsoton (12.); J. Mwangi (13.); T.M. Weldeslasie, ERI (14.)


05.06.2016 Birmingham British Athletics Grand Prix / Diamond League 3000m 7:32,62 (1.)
+11,54s

M. Kiptanui, KEN (2.); H. Maiyo, KEN (3.); A. Butchart, GBR (4.); B. Birgen, KEN (5.); J. D'Hoedt, BEL (6.); B. St. Lawrence, AUS (7.); J. Taylor, GBR (8.); A. Kibiwott, KEN (9.); R. Weir, GBR (10.); D. Griffiths, GBR (11.); B. Robinson, AUS (12.) / 1600m: 4:01,8 (PM); 2000m: 5:01,75; L400m: 59,54


15.07.2016 Monaco Herculis 1500m 3:31,74 (5.)
-1,25s

R. Kwemoi, KEN (1.); E. Manangoi, KEN (2.); T. Makhloufi (3.); A. Iguider, MOR (4.); A. Kiprop (6.); R. Gregson (7.); J. Holusa, CZE (8.); C. Grice, GBR (9.); F. Ingebrigtsen, NOR (10.); C. Philibert-Thiboutot, FRA (11.); H. Ingebrigtsen, NOR (12.); B. Birgen, KEN (13.); F. Carvalho, FRA (14.)


23.07.2016 London, OS London Grand Prix / Müller Anniversary Games / Diamond League 5000m 12:59,29 (1.)
+15,56s

A. Butchart, GBR (2.); B. Lagat (3.); I. Koech (4.); R. Hill, USA (5.); B. True, USA (6.); B. Abdi, BEL (7.); P.K. Koech (8.); S. Mokoka, RSA (9.); C. Rutto, KEN (10.); E. Jenkins (11.); B. Birgen (12.); E. Cheruiyot Soi (13.); T. Farrell, GBR (14.); R. Millington (15.); T. Yoroizaka, JPN (16.); R. Mullet, GBR (17.); V. Rono (dnf); H. Kipkorir (dnf)


13.08.2016 Rio de Janeiro
10000m 27:05,17 (1.)
+0,47s

P. Tanui (2.); T. Tola, ETH (3.); Y. Demelash, ETH (4.); G. Rupp USA (5.); J. Cheptegi, UGA (6.); B. Karoki (7.); T. Tadesse, ERI (8.); N. Amlosom, ERI (9.); A. Cheroben, BRN (10.); G. Kipsang Kamworor, KEN (11.); Z. Robertson, NZL (12.); P. Kemboi, TUR (13.); L. Korir, USA (14.); A. Vernon, GBR (25.); R. Millington (31.); M. Ahmed, CAN (32.); H. Chani, BRN (dnf); A. Kaya, TUR (dnf)


17.08.2016 Rio de Janeiro Olympic Games/h1 5000m 13:25,25 (q.)
-0,60s

H. Gebrhiwwet (q.); A. Rop, BRN (q.); J. Cheptegei , UGA (q.); B. Lagat (q.); C. Ndiku (q.); H. Ibrahimov (q.); A. Kifle (); I. Fifa, ESP (n.); K. Campbell (); J. Kiplimo (); H. Mead, USA (); Y. Essalhi, MOR (); N. Nkhasi, LES (); B. Abdi, BEL (n.); O. Irabaruta, BDI (n.); S. Mcentee, AUS (n.)
(3.)
20.08.2016 Rio de Janeiro Olympic Games 5000m 13:03,30 (1.)
+0,60s

P. Chelimo (2.); H. Gebrhiwet (3.); M. Ahmed (4.); B. Lagat (5.); A. Butchart, GBR (6.); A. Rop (7.); J. Cheptegei, UGA (8.)


11.09.2016 South Shields (GBR) Great North Run / Newcastle to South Shields Half-Mar. 1:00:04 (1.)
+8s

D. Ritzenhein (2.); E. Bett (3.); B. Abdi (4.); D. Maiyo (5.); A. Abdirahman (6.); C. Thompson (7.); B. Connor (8.); S. Overall (9.); M. Ekvall (10.)


2017





07.01.2017 Edinburgh Great Edinburgh Cross Country International 8km(c) 24:49 (7.)
-46s

L. Korir (1,); C. Hawkins (2.); A. Kaya (3.); S. Chelanga (4.); S. Kebenei (5.); G. Heath (6.); S. Bouchikhi (8.); A.H. Ulad (9.); H. Bor (10.); T. Curtin (11.); A. Vernon (12.); M. Hehir (13.); **


18.02.2017 Birmingham
5000m(i) 13:09,16 (1.)
+0,27s

A. Rop, BRN (2.); M. Amdouni, FRA (3.); S. El Bakkali, MOR (4.); Y. Crippa, ITA (5.); M. Ferlic (6.); N. Cherytich, BRN (7.); J. Davies (8.); N. Goolab (9.); A. Heyes (10.); A. Clarke (dnf)


















18.05.2017 Los Angeles Oxy Distance Classic 1500m 3:34,19 (2.)
-0,78s

M. Centrowitz (1.); C. O'Hare (3.); A. Wheating (4.); H. Mead (5.); C. Noelle (6.); D. Winn (7.); T. Burkstrand (8.); W. Crocker (9.); E. Everard (10.); D. Castle (11.); S. Penzenstadler (12.)


27.05.2017 Eugene Prefontaine Classic 5000m 13:00,70 (1.)
+0,51s

Y. Kelelcha (2.); G. Kipsang (3.); J. Cheptegei (4.); A. Rop (5.); M. Ahmed (6.); P. Chelimo, USA (7.); A. Butchart, GBR (8.)*** / 3000m: 7:51,83


10.06.2017 Kingston Racers Grand Prix 3000m 7:41,20 (1.)
+0,42s

P. Tiernan, AUS (2.); K. Campbell, JAM (3.); C. Chzeboi (4.); N. Chepseba (5.);


27.06.2017 Ostrava Golden Spike 10000m 27:12,09 (1.)
+2,34s

M.K. Kimeli (2.); T. Toroitich (3.); N. Amlosom (4.); B. Kimeli (5.); A.M. Munyao, KEN (6.); L. Gebresilase, ETH (7.); B. Bezabeh, ETH (8.); S.N. Moen, NOR (9.); A. Osman, ERI (10.); A.C. Barkach, KEN (11.); O. Irabaruta, BDI (12.); C. Birmingham, AUS (13.); A. Kifle, ERI (14.); B. Abdi, BEL (dnf); H. Ibrahimov, AZE (dnf); I.K. Kombich, KEN (dnf); D. Kučera, CZE (dnf)


09.07.2017 London, OS Muller Anniversary Games 3000m 7:35,15 (1.)
+1,17s

A. Mechaal (2.); A. Butchart (3.); P. Tiernan (4.); D. Kiplangat (5.); F. Ngelel (6.); H. Mead, USA (7.); A. Bayer, USA (8.); E. Jenkins, USA (9.); S. Mcentee, AUS (10.); N. Goolab (11.); M. Scott (12.); R. Hill, USA (13.); A. Abadia, ERSP (14.); R. Masters, USA (15.); R. Mullett (16.); R. Bett, KEN (dnf); A. Clarke (dnf)


04.08.2017 London, OS World Championships 10000m








09.08.2017 London, OS World Championships 5000m








12.08.2017 London, OS World Championships 5000m








20.08.2017 Birmingham Muller Grand Prix / Diamond League 3000m 7:38,64 (1.)
+1,70s

A. Mechaal (2.); D. Diplangat (3.); A. Butchart (4.); P. Tiernan (5.);


24.08.2017 Zürich Weltklasse in Zürich / Diamond League 5000m 13:06,05 (1.)
+0,04s

E. Muktar (2.); Y. Kejelcha (3.); S. Barega (4.); M. Ahmed (5.); Y. Alamirew (6.); A. Rop (7.); B. True (8.); B. Legesse (9.); R. Kwemoi (10.); C. Cheboi (dnf); C. Kipruto (dnf); A. Mechaal, ESP (dnf)